Szybcy i wściekli na rowerach. Utemperują ich spowalniacze na ścieżkach? Policja jest "za"

| Aktualizacja:

Spowalniacze na ścieżkach rowerowych – to jeden z pomysłów radnej z Warszawy na utemperowanie rozpędzonych rowerzystów, w tej sprawie złożyła nawet interpelację. Dziennik.pl sprawdził, co o tym rozwiązaniu sądzi Komenda Główna Policji i Czesław Lang, czyli jeden z najwybitniejszych kolarzy w historii polskiego sportu oraz Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie.

wróć do artykułu
 • ~TomKs
  (2018-06-14 15:22)
  Czas przestać traktować rowerzystów jak święte krowy, którym wolno wszystko, nawet jeździć pod prąd. W ciągu ostatnich 10 lat zostali pupilkami wszelkiej maści ekokomunistów i władz miast, które dostrzegły świetny pretekst żeby znów zrobić na złość kierowcom prywatnych samochodów. Rowerzyści muszą wrócić do statusu normalnych użytkowników dróg. Nie gorszych i nie lepszych od innych, ze wszelkimi prawami i obowiązkami. Niestety jest (coraz mniejsza na szczęście) grupa rowerzystów, dla których rower to nie środek transportu, tylko środek walki politycznej, przede wszystkim z samochodziarzami. Druga niebezpieczna grupa to "nieśmiertelni" beztrosko wpadający na jezdnię w miejscu i pod kątem dowolnym, oczywiście nie patrząc czy wjeżdżają w coś lub pod coś. Rowerami jeździ coraz więcej "normalnych" ludzi i sytuacja stopniowo się poprawia. Jednak rośnie też ruch na ścieżkach, pojawiają się wręcz korki. Szaleńców i aktywistów żadne progi nie powstrzymają, ale projektując infrastrukturę warto myśleć o lepszym oddzieleniu dróg rowerowych od chodników oraz wymuszeniu zwolnienia przed przejazdem przez jezdnię.
 • ~Czarek
  (2018-06-13 08:37)
  Niestety stwierdzam , że dziennik stosuje cenzurę.
 • ~Sam
  (2018-06-13 07:56)
  Niech zgadnę stary spasione kobiety nie uprawiające żadnych ćwiczeń oto Główny opiniodawca na tym forum w temacie jazda na rowerze w mieście. Najpierw zlikwidowano miejsca postojowe obdarowano kasą kolesiów produkujących kołki i podbijana je w całych miastach po to aby ludzie przesiedli się na rowery a teraz dobierzemy się do nich myślą urzędasy i inni nieudacznicy.
 • ~JM
  (2018-06-12 13:29)
  Kiedy OC dla rowerzystów?
 • ~malek
  (2018-06-10 19:12)
  Każdy z zainteresowany sprawdzić sobie może we własnym zakresie, w ilu miejscach "przejścia dla pieszych" przez ścieżki rowerowe są oznakowane znakami pionowymi. Zgodnie z przepisami, przejście dla pieszych MUSI być oznakowane znakami pionowymi - bez nich przejścia nie ma. Bezsensowna praktyka malowania samych pasów na ścieżkach rowerowych jest bardzo niebezpieczna: pieszy jest przekonany, że ma pierwszeństwo, a tak nie jest. Kiedyś pewnie dojdzie w takiej sytuacji do poważnego wypadku i nagle, kiedy sprawą zajmie się sąd, okaże się, że w pierwszej kolejności odpowiadać będą służby odpowiedzialne za oznakowanie.
 • ~gdanszczanin
  (2018-06-10 19:09)
  NA SCIEZKACH rowerowych to pikus w porównaniu jak jezdza na CHODNIKACH i nie ma policji strazy miejskiej ,
 • ~mlkjhg
  (2018-06-10 11:58)
  Niestety, ale na Ursynowie regularnie dochodzi do wypadkow z udzialem rowerzystow (praktycznie co tydzien). Czy najpierw ktos musi zginac, zeby wprowadzic ten pomysl? Naprawde jest taka potrzeb i to dla dobra rowerzystow, choc nie beda zadowoleni. Zniszczony samochod to nic w porownaniu z polamanym kregoslupem.
 • ~psycholog kliniczny
  (2018-06-10 11:21)
  Szybcy i wsciekli na rowerach - czyli osobnicy z zaburzeniami psychicznymi.
 • ~LysyWroc
  (2018-06-09 11:45)
  Wystarczą może znaki poziome przy skrzyżowaniach np.10km.i nie będą się tlumaczyć ,że mogą 50 jeden tzw.rowerzysta na forum mnie rugal ,że on może 50 i już bo tak
 • ~w
  (2018-06-08 11:13)
  BARDZO DOBRY POMYSL ,jezdza b szybko,urzadzaja wyscigi na sciezkach rowerowych, niech ogranicza predkosc,bo ze sciezek rowerowych korzystaja rowerzysci w roznym wieku i niektorzy po prostu boja sie tych rozpedzonych rowerow.
 • ~Db
  (2018-06-08 10:27)
  Dla mnie spowalniacze to rampy. Będę specjalnie przyspieszał, żeby ładnie wyskoczyć
 • ~Rowerzysta
  (2018-06-07 23:58)
  Nie wiem jaki macie problem. Patrz gdzie chodzisz i nie stój na ścieżkach rowerowych... TARAA! c:
 • ~retro
  (2018-06-07 23:22)
  A co na to Komisja Wenecka oraz p. Korwin Piotrowska?
 • ~Zanim
  (2018-06-07 23:15)
  Dlaczego musimy wyważać otwarte drzwi i szukać rozwiązań dla problemów, które inni przed nami już rozwiązali. Skoro ruch rowerowy funkcjonuje w Berlinie czy w Amsterdamie, musi także funkcjonować w Krakowie. Tam porusza się dużo więcej osób na rowerach niż u nas pod Wawelem. Skoro tam funkcjonuje - musi funkcjonować też u nas. Wystarczy zobaczyć jak oni to robią. Sam żyłem trzy lata w Berlinie i poruszałem się często rowerem. Obok mnie były często dzieci w wieku 5 lat na rowerach. Wszystko funkcjonowało. Skoro nie znamy recepty na bezpieczeństwo, to możemy ją podpatrzeć. Pytanie jest tylko czy tego chcemy...
 • ~Hiro
  (2018-06-07 23:14)
  Tylko obowiązek zakładania kwadratowych "kół" rowerom rozwiąże problem. Oczywiście przy samochodach również. Jednak bardziej skutecznym będzie, zmierzenie szerokości pleców gumową pałą. W trybie natychmiastowym. Tak jednym jak i drugim.
 • ~Bader
  (2018-06-07 20:59)
  Genialny geniusz RP zdaje się nie zauważył że tworzenie kast sprowadza się do powtórki z rozrywki.
 • ~Laszlo
  (2018-06-07 16:30)
  Polewka z samochodziarzy. 80% przekracza dopuszczalną prędkość, 50% nie umie używać kierunkowskazów, ale rowerzysta na chodniku to dla nich śmiertelne zagrożenie. Jeżdżę i samochodem i rowerem po mieście. Jedni i drudzy jeżdżą kiepsko. Trochę mieszkałem na zachodzie i kierowcy nie robią problemu jak trzeba się zatrzymać przed skrzyżowaniem ze ścieżką. Do tego przestrzegają najważniejszych przepisów.
 • ~jj25
  (2018-06-07 15:03)
  Zlikwidować w miastach te cholerne BEZPŁATNE "ścieżki" i w ich miejsce zrobić BEZPŁATNE PARKINGI! Będzie to prawie bez kosztowo, a rozwiąże w mieście ten SZTUCZNIE STWORZONY problem parkowania!!! Sztucznie stworzony, bo zrobiły go wsiowe matoły, które wzięły się za "rządzenie" w miastach!
 • ~nabu
  (2018-06-07 13:46)
  w wiekszości wypowiadaja się tu grube tuczniki jeżdżące swoimi trumnami na 4 kółkach i zazdrosni o szczupłe i gibkie ciała rowerzystów
 • ~zenek_z_czosnkowa
  (2018-06-07 13:05)
  OBYWATELSKIEJ ale o tym sza w ger.ma.ńskiej g@dzinówce. Mam "górala" na kołach 29 x 2,2" przez progi zwalniające i krawężniki przelatuje na tych kołach jak odrzutowiec więc kogo one by zwalniały ? Dzieci na rowerkach trójkołowych, lewackich "aktywistów" na cieniutkich kołach ich różowych kolarek ? Chyba naturalnym będzie, że jak ktoś zobaczy próg zwalniający na ścieżce to natychmiast skręci na chodnik i wtedy dopiero zaczną się potrącenia pieszych. Zresztą po co się ograniczać może od razu pani radna rozciągnie stalowa linkę między drzewami na wysokości szyi rowerzystów ....

Może zainteresować Cię też: