Ministerstwo podpisało umowę na pomoc Mercedesowi. Polski rząd dopłaci 18,7 mln euro

| Aktualizacja:

Nowe informacje w sprawie budowy fabryki Mercedesa w Jaworze. Ministerstwo rozwoju w rozmowie z dziennik.pl potwierdziło podpisanie umowy dotyczącej wsparcia pomocą publiczną inwestycji koncernu Daimler AG. Klamka zapadła dzień po Mikołajkach i zwycięstwie niemieckiej firmy w konkursie na inwestycję o największej wartości.

wróć do artykułu
  • ~mher
    (2016-12-09 11:40)
    Czyli inwestycję zaczynamy od pomocy i zwolnienia z podatku. Co dalej?
  • ~Macisław Płatow
    (2016-12-09 12:02)
    ~~ mher--- jest takie powiedzenie ,,by wyjąć ,to najpierw trzeba włożyć. A z Fiatem było inaczej? Nie siej propagandy.
  • ~Sienkiewicz
    (2016-12-09 15:17)
    Państwo daje kasę, tanich pracowników i grunty, a firemka będzie musiała generować profit przez wiele lat, żeby w podatkach samą kwotę wsparcia w gotówce zwrócić do budżetu. Nic dziwnego, że Polska istnieje tylko teoretycznie.
  • ~ostjan
    (2016-12-09 16:09)
    A tyle mówili o wspieraniu polskich firm i o obrzydliwym zachodnim kapitale.
  • ~Wyborca
    (2016-12-09 16:16)
    Nie będę jeździł Mercedesem, ale i tak za niego zapłacę. Dojna Zmiana.
  • ~Zdziwiony
    (2016-12-09 17:36)
    18.7 mln euro wsparcia dla niemieckiego Mercedesa. A FSO Żerań zostalo zlikwidowane bo było nierenetowne. Polska firma prosi o pomoc - bankructwo; zachonia firma prosi o pomoc - grube miliony dostaje. SKANDAL!!!
  • ~marcowy docent
    (2016-12-09 17:51)
    PiS to ukryta opcja kryptoniemiecka jak widać... a tak strasznie ryje darli...
  • ~TO WCALE NIE JEST DOBRY DLA NAS INTERES :((
    (2016-12-09 18:46)
    18,7 milna euro X kurs euro 4,5 zł = 84,2 miliona złotych. Będzie 500 zatrudnionych w fabryce czyli na jednego tam zatrudnioego dopłacimy 168,4 tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę minimalną płace w naszym kraju = 1850 zł brutto, to wychodzi, że to my złożymy się na płacę zatrudnionych w fabryce Mercedesa 500-set ludzi przez 91 miesięcy czyli przez 7,5 roku !!!! A jak jeszcze dodamy zwolnienie z CIT....
  • ~Gosc
    (2016-12-09 19:40)
    Czyli bogate Niemcy maja na imigrantów, maja na ich miejsca pracy, a w Polsce na polskiej ziemi, polski rząd pozwala na wyciskanie pieniędzy z budżetu biednej Polski pieniędzy dla miliarderów. Niemcy maja budzet ok.1 biliona euro, a Polska ma budzet 60 miliardów złotówek! czy PiS nie działa na korzyśc Niemców? bo tak natrzasał sie z PO-PSL i twierdził, że Tusk jest proniemiecki, a jaki jest obecnie trend dopłacając miliarderom do ich interesu narodowego, bo Mercedes to marka -symbolika Niemiec.Gwoli jasności nie jestem z PO-PSL.
  • ~janek
    (2016-12-09 21:28)
    to jest cena propagandy sukcesu
  • ~Alelluja i do przodu
    (2016-12-09 22:03)
    Pieniadzow potrzebujom.
  • ~tworki
    (2016-12-09 22:15)
    haha ale mamy rzad pelen przyglupow i idiotow a POlskie firmy Rosja bedzie wspierala
  • ~Henio
    (2016-12-09 23:16)
    18.mln euro na 500 miejsc pracy... czyli 36000 euro na miejsce pracy? Czyli 150 tysięcy na miejsce pracy? Przez ile lat trzeba podatki płacić, żeby to się zwróciło?
  • ~dick
    (2016-12-10 07:21)
    To nie rzad doplaci tylko my podatnicy
  • ~gostom
    (2016-12-10 07:24)
    Pan Gauck powiedział niedawno, że powinno się wstrzymać dalszą integrację Europy lub zmniejszyć jej tempo. On myli, bo Stadion Europejski opuściło już większość fanów. A w szatni rozmowa w sprawach uregulowania faktur toczy się tylko pomiędzy Populistami z Polski, Węgier, Słowacji, Czech, Bułgarii i Rumunii. Niemieccy Podatkowicze znajdują się już w pobliżu wyjścia na zewnątrz. Reszta Europy zachodniej już poza Stadionem. Możemy jeszcze parę minut poczekać, czy będzie dogrywka, strzelanie jedenastek lub gwizdek końca meczu. Zobaczyma w krótce. Najważniejsze, że skończą się transakcje pieniężne do Polski i Europy wschodniej - za poprostu NIC.
  • ~Antypatriota
    (2016-12-10 07:42)
    Bidny Mercedes i nadal konsekwentna likwidacja państwa i narodu.Rok 1989 to tragedia ,bezpowrotnie utraciliśmy wtedy niepodległość.
  • ~europejczyk
    (2016-12-10 08:05)
    Za pomoc spoleczną Bruksela nakaża wkrótce zlikwidować merecedesa w Jaworznie i teren zdezynfekowac, jak po polskich stoczniach
  • ~Podat-ny
    (2016-12-10 09:13)
    Nie narzekajcie, przecież unia da pieniądze na kursy dla bezrobotnych ( pracy i tak nie dostaną , bo gdzie ?), na wszystko, tylko nie nowe polskie fabryki (toż to by było niezgodne z unijnymi wartościami). Kiedyś takie tereny z niewolnikami grodzili i stawiali wieżyczki, teraz nawet tego nie muszą robić. Doświadczenie mają jak nikt inny. Czysty business, żadnej litości.
  • ~gosy
    (2016-12-10 09:33)
    panie Morawiecki, jeżeli sukcesem nazywa pan podpisanie tej umowy, to jest pan żałosnym ministrem, proszę zastanowić się nad dymisją bo kpi pan sobie ze wszystkich Polaków, żenujący jest ten pana wyczyn
  • ~gostom
    (2016-12-10 13:58)
    A czy Wy wiecie ile dotacji się dostaje jeżeli ktoś posiada rolnictwo?