Policja w nieoznakowanych radiowozach nie może zabrać prawa jazdy? SPRAWDZILIŚMY

Drogówka w nieoznakowanych radiowozach łamie prawo? Może czy nie może odbierać prawa jazdy? Policjanci sami powinni być karani? Po mailu od czytelnika rozgorzała dyskusja. Dziennik.pl o opinię poprosił prawnika i resort spraw wewnętrznych.

wróć do artykułu
  • ~gość
    (2015-06-19 11:09)
    IDIOCI piszą 'prawo' i tego BEŁKOTU sami nie rozumieją! Już chyba NIC nie jest mnie wstanie zdziwić! :)))
  • ~A może?
    (2015-06-19 11:26)
    - Zatrzymała mnie drogówka w nieoznakowanym radiowozie. Policjant stwierdził, że przekroczyłem dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h, dlatego zgodnie z nowymi przepisami zatrzymuje mi dokument prawa jazdy na trzy miesiące. Odpowiedziałem, że w takim razie funkcjonariusz, który kierował nieoznakowanym radiowozem także traci ten dokument, ponieważ przekroczył prędkość o ponad 50 km, bo nie ma w ustawie wykluczenia dla policji. Policjanci oddali mi prawo jazdy i skończyło się na pouczeniu - pisze czytelnik w mailu do naszej redakcji.



    Może dorabiali po godzinach do pensji i liczyli na łapówkę?
  • ~Pektyna
    (2015-06-19 13:20)
    Mnie yanosik zawsze ostrzega, że nieoznakowany się kręci po okolicy. Ostatnimi czasy cos ich więcej na drogach, albo mi się wydaje...
  • ~fajnie
    (2015-06-19 13:26)
    ~gość2015-06-19 11:09
    IDIOCI piszą 'prawo' i tego BEŁKOTU sami nie rozumieją! Już chyba NIC nie jest mnie wstanie zdziwić! :)))


    Policja nie pisze prawa, ale już parę lat mam i wiem ,że policja z reguły liczy na nieznajomość prawa u obywatela. Kiedyś przyszedł taki jeden do mojego domu w mundurze policjanta i to niepełnym , bo nie miał przy sobie czapki i próbował wyłudzić na mnie współpracę w rezerwie policji , bo ja rzekomo nic lepszego nie mam do roboty w moim czasie wolnym i mam donosić za frajer na sąsiadów. To mu powiedziałem,że jak nie ma wezwania na piśmie z wskazaną podstawą prawną to niech się zwyczajnie odwali .
  • ~Siemowit
    (2015-06-19 15:04)
    Nie mogę się doczekać kiedy "prawko" będzie można stracić za "wsiąście" do aŁuta.
  • ~realista
    (2015-06-19 15:15)
    Tak na prawde to jest nie rownosc wobec prawa, a wiec lamanie konstytucji. Sedziowie nie orzekaja w tym wypadku wg prawa ale wg ochrony administracji panstwa.
  • ~Janosik
    (2015-06-19 15:51)
    Powinni zatrzymywać prawo jazdy już po przekroczeniu szybkości. Niech buraki jeżdżą zgodnie z przepisami i po zatrzymaniu niech nie bredzą. Kto im każe przekraczać prędkość (chyba brak mózgu).
  • ~MMM
    (2015-06-19 16:32)
    Zabrać mogą tylko raz, drugi nie raz nie zabiorą. Ja jeżdże kolo 20 lat i może ze dwa razy miałem kontrole drogową z tego widać że nie ma co peniać :-|
  • ~kamil
    (2015-06-19 17:15)
    Po przekroczeniu predkosci policja nie powinna zabierac prawa jazdy na miejscu,musze jakos do domu dojechac,po pijanemu to cos innego.
  • ~Wac
    (2015-06-19 19:00)
    Mnie kiedyś policjanci ukradli prawo jazdy (stare). Szybko je zablokowałem, ale sprawców już nie znalazłem, bo szukała ich policja!
  • ~kierowca
    (2015-06-20 00:03)
    Głupie tłumaczenie policji. dlaczego gdy zachodzi konieczność przekroczenia szybkości przez policje nie włączy sygnałów pojazdu uprzywilejowanego?by ostrzec innych użytkowników drogi o niebezpieczeństwie. Takie interpretowanie przepisów pozwala na to że policjant w nieoznakowanym samochodzie może przejechać dziecko i nic mu nie będzie, bo powie że kogoś ścigał.
    Przepisy o ruchu drogowym jasno mówią kto i kiedy może nie stosować się do nich niestety nic tam nie ma o "ściganiu" by zarobić. To jest kwestia kolesiostwa, bo czym się różnią te pojazdy przekraczający szybkość na drodze,że policyjny ma kamerkę w środku?
  • ~stan
    (2015-06-21 12:44)
    czy mogm karac za jedno wykroczenie kilkoma karami
  • ~Pik
    (2015-06-21 18:56)
    Podstawowym zarzutem podnoszonym przez kierowców jest na ogół to,(cytat), elementy ludzkie i rzeczowe podsystemów regulacji i kontroli systemu infrastruktury komunikacji są nieuprawomocnione do wykonywania swych zadań, lub realizują je w trybie wolicjonalnym. Od 22.02. 2015 roku zasygnalizowano około 3300 takich przypadków.
  • ~dorośnijcie wreszcie
    (2015-06-22 10:17)
    O czym jest ta dyskusja?

    można się zagapić, przy wyprzedzaniu można przesadzić itd itp ale nie o ponad 50km/h!!!

    miejcie litość... dorośli ludzie, a zachowują się jak małe dzieci... nadal nie dorośli do ponoszenia odpowiedzialności za własne czyny...

    Żałosne...
  • ~alik
    (2015-06-22 21:37)
    re~kierowca2015-06-20 00:03 czasem nie o prędkość chodzi ?
  • ~pisiorek
    (2015-06-24 13:05)
    W NASZYM KRAJU NA USTANOWIONE PRZEZ ODP. ORGANA PRAWO ZARAZ JEST USTANAWIANE ANTYPRAWO. BRAWO. LUMPKI WIEDZĄ JAK DALEJ ŻYĆ BEZTROSKO I MIEĆ W D.IE POLSKIE PRAWO.
  • ~a5
    (2015-06-24 21:29)
    Mogą wstrzymać ważność prawa jazdy -ale nie zabrać-bo to jest kradzież-przecież nie oni to prawo jazdy wystawiali.
  • ~cynik
    (2015-06-29 11:10)
    "W orzecznictwie utrwalił się pogląd" - typowe określenie prawników dla uzasadnienia sytuacji gdy w majestacie sądu luka prawna lub bezprawie staje się obowiązującym prawem.
  • ~nie zadowolony
    (2015-06-30 12:14)
    A czy policja w nie pełnym umundurowaniu ma możliwość wylegitymowac kierowcę auta zaparkowanego na poboczu?
  • ~Policjant/prywatny kierowca
    (2015-06-30 13:48)
    kolejne bicie piany bez potrzeby, jeszcze się nie spotkałem z artykułem, który by promował bezpieczną i zgodną z przepisami jazdę, ciągle tylko pseudo porady jak kombinować przy kontroli; mandat to nie kara tylko dobrowolna opłata, nikt nie broni jeździć zgodnie z przepisami, ten kto narusza przepisy liczy się z ryzykiem i opłatą - nie karą