Policja w nieoznakowanych radiowozach nie może zabrać prawa jazdy? SPRAWDZILIŚMY

Drogówka w nieoznakowanych radiowozach łamie prawo? Może czy nie może odbierać prawa jazdy? Policjanci sami powinni być karani? Po mailu od czytelnika rozgorzała dyskusja. Dziennik.pl o opinię poprosił prawnika i resort spraw wewnętrznych.

wróć do artykułu
  • ~cwaniak
    (2016-10-28 19:30)
    Łapie mnie policja w zabudowanym, proszą o dokumenty! Odpowiadam że nie mam prawa jazdy przy sobie. Policjant chce mnie wziąć pod h*j i pyta to gdzie mam może w domu. Powtarzam mu grzecznie że moją odpowiedzią jest że nie mam go przy sobie. I co mi zabiorą? Jajco? Myślcie idioci a nie dajcie sobie odbierać prawka jak leci. Oczywiście karanie wariatów popieram jak najbardziej ale kretyński pomysł z odbieraniem prawka to nękanie ludzi.
  • ~kado
    (2016-08-07 17:42)
    "zabierał Janosik, Policja zatrzymuje"
  • ~??
    (2016-06-06 23:21)
    Ciekawe dlaczego nigdzie nie można znaleźć odpowiedzi na pytanie: czy policjanci w nieoznakowanym radiowozie, podejmując akcję (goniąc przekraczającego pędkość) muszą, czy nie muszą włączyć sygnalizację świetlną i dźwiękową. Gdyby musieli byłoby to jednoznaczne, a poza tym ostrzegało by innych użytkowników dróg przed potencjalnie groźną sytuacją, a gdyby nie musieli .....
  • ~kierowca
    (2016-06-06 08:19)
    Jesteście żałośni. Banda hipokrytów. Jakby wam się włamali do domu albo porwali dziecko to będziecie prosić policje o pomoc wszelkimi możliwymi środkami ale jak trzeba złapać pirata drogowego, który jest mordercą (kwestia czasu kiedy kogoś zabije) to sikacie po gaciach. Straszne z was buce.
  • ~ktoś
    (2016-06-05 10:24)
    Policjant nie popełnia wykroczenia, ale popełnia czyn. W ustawie stoi, że kto popełnia czyn ten jest ukarany... itd. Także policjant też może stracić prawo jazdy.
  • ~Mario
    (2016-05-19 10:28)
    Kontratyp – okoliczność wyłączająca karną bezprawność czynu. Zaistnienie kontratypu powoduje, że zachowanie wypełniające znamiona czynu zabronionego nie jest przestępstwem. Innymi słowami – postępowanie, które w normalnych warunkach jest bezprawne, staje się prawnie dozwolone ze względu na zaistnienie określonych okoliczności wynikających z faktu wyłączenia przesłanek winy." !!!! "Podstawowe rodzaje: działanie w ramach uprawnienia ( Policja )..." !!!!!
  • ~Kula
    (2016-05-15 14:37)
    O czym tu mówić mi zabrano prawko przy wyprzedzania ich było dwóch ja sam nic z tym nie zrobisz a nie oznakowane auta tez maja błyski i dźwięk wiedz proste trzeba jeździć przepisów prawa szkoda tylko że jeszcze dostaje mandat i punkty to jest absurd z niklu fotoradary teraz trzeba inaczej zarabiac
  • ~Gacek
    (2016-04-26 13:04)
    Cały czas wszyscy odnoszą się do stwierdzenia, że radiowóz może być zwolniony z odpowiedzialności za popełnienie wykroczenia drogowego. Przepis o przekroczeniu o 50 w mieście, nie jest jednak wykroczenie drogowym, a prawem i nie ma tam nic o zawieraniu prawka za popełnienie wykroczenia, a za dopuszczenia się CZYNU przekroczenia prędkości. Wiec nie rozumiem dlaczego ich nie karają...
  • ~AvL
    (2016-04-20 10:29)
    O polskiej bylejakisci, bublach prawnach i wymiarze sprawiedliwosci przydroznego zbuja mozna napisac ksiazke i nakrecic film.
  • ~J
    (2016-04-12 20:16)
    Mnie też to spotkało. Jak twierdzili sami policjanci jechali za mną ok 5 km. Mieli dwa odcinki proste na których mogli dokonać pomiaru. Tylko pierwszy nie był w terenie zabudowanym a drugi kończył się tuż za białą tablicą. Też tego nie zrobili bo prawdopodobnie nie miałem przekroczonej stówki. Za to usiedli mi na ogonie góra 5-10m za mną i mnie naciskali. Więc na trzecim odcinku prostej w środku wioski przekroczyłem tą magiczną granicę. i niestety... Nieraz w TVN Turbo widziałem takie nagrania i widać że są robione z pewnej rozsądnej odległości. Na moim nagraniu w całym kadrze widać tylko tył mojego samochodu. Szkoda , że się nie zorientowałem że to oni bo naciśnięcie na hamulec skończyło by się na pewno wypadkiem. Na dodatek pan aspirant jak mnie wyprzedzał już w celu zatrzymania to zrobił to na podwójnej ciągłej i na przejściu dla pieszych co z kolei zarejestrowała moja kamera. Dziwne bo skoro oni tam polują to powinni tę drogę znać na pamięć. Kłaniam się komendzie w Pleszewie
  • ~Kimi
    (2016-04-12 08:45)
    Większej bzdury nie czytałem!!!
  • ~ted
    (2016-04-11 20:32)
    panowie oni musza karac bo musza wykonac plan mandatow minimum 20 na zmiane
  • ~tom
    (2016-04-11 20:26)
    w angli za jazde radiowozem nie oznakowanym po przekroczeniu szybkosci bez uzycia sycnalow policjant jest karany
  • ~T.B.
    (2016-04-11 19:42)
    Kontratyp - nie popełnia przestępstwa lub wykroczenia ten kto musi je popełnić aby uniemożliwić lub zapobiec popelnianiu lub popełnienia czynu o charakterze przestępczym lub wykroczeniowym więc... Policjant żeby udowodnić, zapobiec i nie pozwolić do dalszego łamania przepisów drogowych oraz narażania bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz życia i zdrowia innych uczestników musi takowe wykroczenie popełnić czyli wykonując czynności powyżej opisane nie popełnia żadnego wykroczenia czy też przestępstwa drogowego .
  • ~charpi
    (2016-04-11 19:35)
    poczekam az taki mnie zatrzyma wezę drogówke
  • ~liji
    (2016-04-11 18:12)
    Media kłamią i sieją propagandę !!! A kto nie wierzy niech najpierw poczyta ustawę prawo o ruchu drogowym jak i też zasady działania wideo rejestracji! Jeśli ktoś liczy na sąd to radze jednak jeździć przepisowo. Pozdrawiam
  • ~Tomek
    (2016-04-11 17:16)
    Jeżeli tak jest to do kogo i gdzie można się udać by odzyskać? Może podpowie ktoś?
  • ~Lukasz
    (2016-04-11 16:52)
    Boze jaki gniot. Wezcie lepiej napiszcie o czyms waznym, zeby ludzie wiedzieli co sie dzieje w tym kraju, a nie wpowadzacie zamet. Po pierwsze. To ze pala jedzie w nieoznakowanym radiowozie to nie ma nic wspolnego z tematem. Jest to osoba pelniaca sluzbe i nawet jesli jedzie na koniu, czy hulajnodze, a ktos ewidentnie lamie przepisy, musi on zareagowac. Po drugie. Policja nie jest uprawniona do zabierania dokumentow, oni tylko moga wyslac wniosek do organu wydajacego taki ze dokument z uzasadnieniem o wstrzymaniu praw do prowadzenia pojazdu.
  • ~Kierowca
    (2016-04-11 16:11)
    Czyli co, według niektórych tutaj wychodzi na to, że wystarczy zapierdalać ile fabryka dała, i nie ma możliwości zostać ukaranym za złamanie przepisów... bo policjant który Was zatrzyma powinien odpowiedzieć tak samo jak Wy... ********* sie w te puste łby... Złamałeś prawo, zostałeś zatrzymany to spóść łeb na dół i ponieś konsekwencje tego co zrobiłeś a nie szukaj na siłe winnych gdzie indziej, albo uniknięcia odpowiedzialności. Pędząc o 50 km/h więcej niż wolno, licz się z tym że łamiesz prawo i możesz za to beknąć.... hipokryzja na maxa
  • ~Ludwik
    (2016-04-10 21:08)
    Od 10 lat w Polsce prawie wszystko jest do d...... Policja, wojsko, sądy, rządy, itd.