Niemiecki rząd potwierdza i ujawnia ceny. Polacy zapłacą za wszystkie drogi

Niemieckie ministerstwo transportu potwierdza prasowe doniesienia. Od 2016 roku w Niemczech mają obowiązywać opłaty za korzystanie z dróg. Sami Niemcy nie poniosą dodatkowych kosztów , bo cena winiety zostanie im odliczona od podatku samochodowego. Płacić mają tylko ci z zagranicy m.in. Polacy. 

wróć do artykułu
  • ~Mk
    (2014-12-31 12:49)
    Dotychczas Niemcy (czy jak kto woli - Schwaby) byly oaza, gdzie nie placi sie za przejazd autostrada, ale gdzie sie Niemiec ruszyl za granica, wszedzie placi, nawet na polskich autostradach, wybudowanych za jego pieniadze (!), czy za pieniadze Unii E., co na jedno wychodzi, bo i tak znienawidzone Niemcy sa najwiekszym "neto-platnikiem". A za 10 €, czyli 40.- zl. to akurat pojade (jednorazowo, nie 10 dni !) z Katowic do Wroclawia i zpowrotem.
  • ~Bet
    (2014-08-26 17:54)
    , ch Ci biedni Polacy . W wojnę do szkoły nie kazali , nawet po niemiecku , po wojnie kazano , ale po sSowiecku .,Dziś króluje PRL owski Miś .Więc wnet , pojedziemy Het .
  • ~HANS
    (2014-07-27 19:51)
    CO WYDZIERACIE RYJE ZE DROGO. JAK JADE Z BERLINA NA WSCHODNIE TERYTORIA NIIEMIEC TERAZ OKUPOWANE PRZEZ POLSKE, TO CO PARE KILOMETROW MUSZE PLACIC ZA PRZEJAZD AUTISTRADA, KTORA OKUPANCI WYBUDOWALI ZA PIENIADZE Z UE CZYLI Z NIEMIEC, CZYLI Z MOICH PODATKOW.
  • ~piotrl
    (2014-07-27 10:14)
    A podatek w paliwie w DE dalej będzie, to ludzie którzy jada przez Niemcy to chyba tankują auta na Niemieckich stacjach i płaca podatek w paliwie?
  • ~myslacy
    (2014-07-26 21:15)
    " Płacić mają tylko ci z zagranicy m.in. Polacy. "

    Nie wiadomo smiac sie czy plakac, ze znowu Polakow dyskryminuja.
  • ~Vero
    (2014-07-23 07:47)
    Co za obłuda!. Biedni Polacy płacą dużo większy haracz w podobno ich własnym kraju opanowanym przez establiszmęty skumane z władzą!. Przykład A4 - wybudowana za pieniądze podatników potem oddana w pacht jakiejś szemranej spółce, która nie tylko winduje ceny, ale na podstawie (sic!) tajnego porozumienia, nie bardzo wiadomo z kim, bo tajne!, uniemożliwia budowę bezpłatnej równoległej drogi ekspresowej, mało tego blokuje budowę zjazdów i wjazdów na autostradę!. Oto Polska właśnie!. Pytanie dla kogo?. Pisanie, że Niemcy, że inni, a popatrzcie skundleni dziennikarze wokół siebie! I zacznijcie pisać na temat. Pensje polskie, czyli nędzne, ale opłaty za przejazd kilometra, a jakże amerykańskie. Dla kogo jest Polska?. Według mnie już nie dla Polaków.
  • ~do:przygraniczny
    (2014-07-21 22:04)
    Ktos cie zmusza? Zrob zakupy w Biedronce!
  • ~high time
    (2014-07-20 17:43)
    najwyższy czas to zrobic
  • ~ściek kawy
    (2014-07-16 13:07)
    Podobno winieta na dwa miesiące ma kosztować 20 Euro, czyli 80 złotych.
    Ale - aby dojechać z Warszawy do granicy z Niemcami, należy w tej chwili uiścić opłaty w łącznej wysokości 75 złotych, a w obie strony - 150 złotych...
    I ktoś tu mówi, że Niemcy dużo wymagają ?
  • ~przygraniczny
    (2014-07-16 07:52)
    A ja chcę tylko wyskoczyć do przygranicznej miejscowości po zakupy. To dlaczego zwiększając obroty niemieckiego sklepu mam dopłacać 10E ?
  • ~Seba
    (2014-07-14 09:52)
    normalna oplata 40 dychy za 10 dni to nie jest dużo ,u nas wszyscy bulą duzo wiecej za syf autostrade gdZie ledwo ją wybudowali a juz lepili dziury.
  • ~gugcia
    (2014-07-08 18:39)
    to na pierwszy rzut oka jest takie straszne ale prosze policzyc-ja pracuje przy granicy z Belgia,jade po niemieckich drogach ok.800 km i zaplace 10 euro za winiete,jak bede wracal po 4 miesiacach jeszcze raz,40 zl za przejazd 800 km,po znakomitych autostradach bez zadnych bramek do poboru oplat.Teraz dalej,jade sobie A4 do Wroclawia za darmo (droga nie ma pasa awaryjnego),za Wroclawiem bramka,16 zl do Gliwic, dalej w Ktowicach bramka,19 zl do Krakowa,czyli 35 zl za razem 225 km autostrady,reszta,na razie za darmo.No,i stanie na bramkach.A zarabiamy w Polsce 4 razy mniej niz Niemcy.To teraz pytanie-gdzie jest drozej-w Polsce czy w RFN,nawet z winietami.Oczywiscie wolalbym winiet nie kupowac i za te 20 euro kupic piwa ale trudno,zaplace.Raz w roku,OK.Problem beda miec jezdzacy czesto,w roznych okresach,przygraniczna turystyka zakupowa,wypady na chwile autem,nawet 5 km do RFN.To bedzie koszt,bo winieta obejmie wszystkie drogi!!!,nawet jakis wiejski trakt przy polskiej granicy,gdzie Polak pojedzie po zakupy.Tam bedzie na 100% policja i beda tego pilnowac,kara za brak winiety nie jest znana ale pewnie bedzie sroga.Rzad niemiecki zaniedbal drogi w zachodniej czesci RFN,wydal za duzo na 6 pasmowe autostrady w d.NRD,tunele,puste lotniska,odnowe miasteczek w d.NRD,to byly wywalone w bloto pieniadze,ok. 1,5 biliona euro!!!,bo i takprawie wszyscy sensowni mlodzi z d.NRD przesiedlili sie do zachodniej czesci RFN,a po prawie pustych drogach jezdza niemieccy emeryci,troche firm,Polacy i Czesi.Drogi w zachodniej RFN,szczegolnie mosty,sa czasem w zlej kondycji,sa liczne remonty,objazdy,korki,infrastruktura jest nadal super ale na niemieckie warunki wymaga tu i tam napraw.RFN sama mialaby na to srodki z podatku na auta i paliwa oraz oplat Viatoll za ciezarowki.Problem powstal,bo Bawarczycy sie uparli przy robieniu nowej koalicji a rzad RFN zrobil budzet na 2015 bez 1 euro dlugu!!!( u nas nie do uwierzenia,a jednak,da sie) i stad wymyslili tak aby obcokrajowcy dokladali sie do remontow drog.Wczoraj byl tu w TV (pisze z RFN) program o tych winietach i mowili,ze zbiora ok. 600 mln euro,a na remonty trzeba ok. 6 mld euro!!!,czyli obcokrajowcy doloza sie w 10% do remontow drog i mostow.Za wiele to nie jest,a moze byc jeszcze klopot z UE,bo rzad RFN chce sprytnie obejsc przymus placenia przez Niemcow za te winiety,obnizajac im o te same kwoty podatek samochodowy.Czy UE to kupi-nie wiadomo.W panstwach osciennych,np.w Polsce,Austrii,Francji obywatele tych panstw tez placa za wlasne!!! drogi,tak samo.Niemcy swym wybiegiem chca ochronic swoich obywateli,bo inaczej to by tu nie przeszlo,Niemcy to nie Polacy,potrafia wywalczyc swoje,bo sa super zorganizowani w zwiazki,organizacje,takie ADAC zrobiloby pieklo wraz z Bildem gdyby Niemcy mieli placic nowe setki euro za winiety,tutaj auto jest swiete,jest najwazniejsza rzecza w zyciu Niemca obok pracy,footballu i piwa.My,jak barany,placimy za wszystko co wladza chce i ile chce,od 1989 roku zgadzamy sie na kazdy idiotyzm,absurd,chory przepis,na kazda cene,na kazdy podatek,placimy czasem 2 razy za to samo,np.sluzba zdrowia.RFN to inny kraj.
  • ~tt
    (2014-07-08 12:18)
    Ja bym się ty nie przejmował tylko wprowadził podobne opłaty dla niemców.
    Zgodnie z zasadą "kij ma dwa końce..."
  • ~Driver
    (2014-07-08 12:08)
    Nikt tego podatku nie chce oprocz Bawarczykow bo austryjacy jezdza po Niemieckich autostradach i smieja sie z tego gdzie Niemcy placa za byle kilometr wysokie oplaty,a NIEDAJ BOZE ZROBISZ JAKIES MALE PRZEKROCZENIE U NICH TO PLACISZ JAK ZA ZBOZE.
    nie cierpie Austryjakow za to.
  • ~Karol z Hamburga
    (2014-07-08 11:43)
    Bardzo dobrze my tez placimy podatek z paliwem w polsce ktory polacy nie placa na podatek samochodowy.
  • ~wisząc u klamki Berlińskich drzwi
    (2014-07-08 10:13)
    R u d y załatwił u Makreli ?
  • ~vh
    (2014-07-08 10:07)
    Ja place za paliwo w Neimczech wiec nie jest tak ze nie oplacam kosztow zuzycia drogi - place tyle samo co inni Niemcy.
  • ~Kola z przedszkola
    (2014-07-08 10:01)
    Czego straszycie jeszcze cos ma do powiedzenia EU Komisja europwjska a skarzyc niemcy planuje austria jak i Holandia ,nie bedzie im tak lekko bo i w niemczech nawet Merkel takich oplat nie chce .
    Redaktorku zajmij sie uczciwie do pracy a niepisz dyrdymalow . Seechofer wymusil aby oplaty byly w ich koalicyjnym umowie . I to on jest glownym winowajca, a wy wszcy wszystko wiedzacy dupki juz piszecie bochomazy. IDOITEN.
  • ~rtgb
    (2014-07-08 09:38)
    A moze w POlsce zamiast zlodziejskich oplat na bramkach autostradowych wprowadzic takie tanie winiety i tak by bylo gorzej niz w Niemczech.
  • ~ulisse
    (2014-07-08 09:26)