Zaledwie nieco ponad połowa badanych rodziców (53 proc.) poprawnie zabezpiecza swoje dzieci podczas podróży samochodem – wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP oraz firmę badawczą Public Profit na zlecenie Instytutu Transportu Samochodowego. Aż 42 proc. rodziców przewozi dzieci w nieprawidłowy sposób. 

Badania pokazują, że najsłabiej chronimy dzieci od 1 do 3 lat. Aż 25 proc. badanych rodziców nie stosuje żadnych urządzeń zabezpieczających – 20 proc. przewozi dziecko na kolanach osoby dorosłej, a 5 proc. na fotelu bez żadnych urządzeń zabezpieczających. Tylko 35 proc. rodziców dzieci w wieku 1 – 3 lat przewozi w foteliku, 30 proc. wykorzystuje w tym, celu leżak, kołyskę lub nosidełko. 

Tymczasem z Polsce zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym (art. 39 ust. 3 z dnia 6.09.2001) od 13 maja 2002 roku dzieci w wieku do 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewożone w samochodach muszą być odpowiednio zabezpieczone poprzez używanie specjalnych fotelików ochronnych lub poduszek podwyższających.

Z kupnem odpowiedniego fotelika nie ma żadnego kłopotu. Obecnie na naszym rynku znajduje się ponad 700 modeli fotelików ponad 40 marek. Tylko na jednym z serwisów internetowych znaleźliśmy pół tysiąca ofert. 

Jak dobrać fotelik dla naszej pociechy? Dla zapewnienia dziecku bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem bardzo ważne jest, aby stosowane urządzenie było odpowiednie. Przy wyborze fotelika uwzględnia się wiek oraz wagę dziecka. W internecie z łatwością znaleźć można rankingi, które pomogą dobrze wybrać. Autorem jednego z nich jest Paweł Kurpiewski, ekspert w zakresie biomechaniki zderzeń, czyli tego, co dzieje się z ciałem człowieka podczas wypadku samochodowego.

– W Europie przepisy dotyczące atestu fotelików, czyli dopuszczenia ich do sprzedaży, stoją na bardzo niskim, archaicznym poziomie – mówi Paweł Kurpiewski.

W serwisie internetowym http://fotelik.info publikowane są – prowadzone przez niezależne instytucje na Zachodzie, m.in. w Niemczech i Szwecji – testy fotelików produkowanych w Europie. Oceniane jest ich bezpieczeństwo (wyniki uzyskane w crashtestach, stabilność mocowania), łatwość obsługi (czytelność instrukcji, łatwość montażu), komfort jazdy dziecka.

– Nie używajmy fotelików, które uzyskały 1 lub 2 gwiazdki – zaleca ekspert. – One zagrażają życiu naszych dzieci. Przed zakupem sprawdźmy na stronie internetowej, jaką ocenę otrzymał dany produkt.

Najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie, jeśli chodzi o montaż fotelika dla dziecka, znajduje się pośrodku tylnej kanapy, o ile jest ona wyposażona w 3-punktowy pas bezpieczeństwa.

Jeśli jednak miejsce środkowe nie posiada 3-punktowego pasa, fotelik należy umieścić na tylnej kanapie za pasażerem.