Celem długiej podróży jest dojechać bezpiecznie i w dobrym nastroju. Prędkość nie powinna być Twoim głównym celem. Długie podróże wymagają częstych postojów na odpoczynek. Zmęczenie wpływa na koncentrację, opóźnia refleks i ocenę sytuacji oraz zwiększa ryzyko wypadku.

Strzeż się ogólnego dyskomfortu, napięcia w karku, mięśniach rąk i ramion oraz niewyraźnego obrazu. W ten sposób Twoje ciało mówi Ci, że czas na przerwę. Podkręcenie muzyki, kilka łyków kawy czy krótki spacer wystarczy na krótką chwilę, ale nie zlikwiduje zmęczenia. Jeśli zaczniesz być śpiący, zamień się miejscami z innym pasażerem-kierowcą lub zjedź na pobocze i zdrzemnij się chwilkę.

Troska o pasażerów

Pasażerowie, szczególnie dzieci, są bardziej podatni na chorobę lokomocyjną. Leki na nią sprzedawane są bez recepty; większość z nich trzeba wziąć przed podróżą. Przed podaniem dziecku nowego leku skonsultuj się z lekarzem. Zawrotom głowy czy nudnościom można chwilowo zapobiec otwierając okno lub wysiadając na chwilę z samochodu, by zaczerpnąć świeżego powietrza. Zachęć swoje dziecko by patrzyło na zewnątrz i nie skupiało wzroku na punktach w środku samochodu.


"Posiłki na kółkach"

Załaduj przenośną lodówkę sporą liczbą zdrowych przekąsek (suszone lub świeże owoce, batoniki z płatkami zbożowymi, pełnoziarniste krakersy, itd.) Te drobne przekąski mogą okazać się bardzo pomocne szczególnie w momencie, gdy utkniesz w korku i będziesz musiał spędzić kilka godzin w gorącym samochodzie.

Unikaj ciężkich posiłków w trakcie podróży. Gdy spędzasz kilka godzin siedząc, ciężkostrawne potrawy sprawią, ze będziesz się czuł ospały i zmęczony.

Podróżowanie z dziećmi

W czasie długich podróży, podobnie jak w przypadku krótkich, ważne jest by dziecko było zapięte pasem, oraz, w zależności od wieku, by siedziało w foteliku lub na podwyższeniu.

Znudzone, marudne dzieci mogą stanowić zagrożenie rozpraszając kierowcę! Unikniesz napadów złości i nudy grając z nimi w kilka samochodowych gier. Ponadto, upewnij się, że robisz regularne przystanki, tak by każdy mógł rozprostować nogi i się rozruszać.