Mitsubishi i-MIEV, czyli pierwszy na świecie seryjnie produkowany elektryczny pojazd zadebiutował na japońskim rynku w lipcu 2009 roku. Od tego czasu znalazł tam już ponad 2400 chętnych, a liczba ciągle rośnie… Niedawno ruszyła sprzedaż w Hongkongu. Powiększa się też lista krajów, które oczekują na wynalazek Japończyków… 

Podczas gdy inni "wypatrują oczy" w Polsce mamy już pierwszego nabywcę elektrycznego Mitsubishi. Cztery takie samochody - w europejskiej wersji - zostały bowiem zamówione przez firmę Fortum - fiński koncern energetyczny, który jest czwartym co do wielkości producentem ciepła na świecie. Właśnie i-MIEV był jedną z atrakcji uroczystego otwarcia nowej elektrociepłowni Fortum w Częstochowie. 

"W ceremonii wzięli udział między innymi przedstawiciele najwyższych władz i samorządu miasta Częstochowa a także parlamentarzyści. Zgromadzeni goście mieli okazję do przejażdżki elektrycznym Mitsubishi, którego baterie naładowano w specjalnie do tego celu założonym punkcie ładowania na terenie elektrowni." - mówi dziennikowi.pl Kinga Lisowska z MMC Car Poland.

Firma Fortum plasuje się w ścisłej czołówce koncernów energetycznych ograniczających emisję dwutlenku węgla w Europie. W 2009 roku ponad 90 proc. produkowanej przez koncern energii na terenie Unii Europejskiej było wolne od emisji dwutlenku węgla do atmosfery. 

"Śladem naszych kolegów ze Szwecji i Finlandii, chcemy wspólnie z władzami miast popularyzować ideę zrównoważonego transportu i wprowadzać na rynek takie samochody, które nie zanieczyszczają środowiska naturalnego" - mówi Izabela Van den Bossche, dyrektor d.s. komunikacji Fortum Power and Heat Polska

Europejska wersja Mitsubishi i-MIEV zadebiutuje 30 września podczas zbliżającej się wystawy motoryzacyjnej w Paryżu. Sprzedaż i-MIEV w Polsce rozpocznie się już jesienią bieżącego roku i wtedy zostanie także ogłoszona cena tego pojazdu. Pierwsze samochody przyjadą do Polski wiosną przyszłego roku.