Przy wjeździe na rondo lewy kierunkowskaz nie jest wymagany. Egzaminatorka przegrała przed sądem

| Aktualizacja:

Przy wjeździe na rondo kierowca nie ma obowiązku włączania lewego kierunkowskazu – wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Sąd uznał, że sam wjazd na rondo nie oznacza zmiany pasa ruchu ani zmiany kierunku jazdy, które należy sygnalizować.

wróć do artykułu
  • ~toyota driver
    (2018-03-14 19:56)
    Ja zawsze włączam lewy migacz przed wjazdem na rondo jak zamierzam zjechać z niego 3 zjazdem -> przynajmniej wiem, że ten co jedzie za mną wie co ja chcę zrobić i nie wpakuje mi się w tylni zderzak. Problem w tym, że ci którzy wjeżdżają na rondo 1wszym i 2gim zjazdem mojego lewego migacza już raczej nie zobaczą (bo są po prawej stronie). Najlepsze jednak są numery podczas dużego nasłonecznienia, albo późnym popołudniem kiedy kierowcy są zmęczeni po robocie - często w ogóle nie widać ani lewego, ani prawego migacza i jedzie się na czuja po rondzie. O rondach, które mają kilka pasów nie będę pisał - to już jest kosmos.
  • ~yamalo
    (2018-03-14 12:19)
    Nie miałem pojęcia, że nalezy sygnalizować kierukowskazem wjazd na rondo, wszak posługiwanie sie kierunkowskaze to rozmowa kierowców na migi sygnałami - ja mówie innym jak zamierzam sie zachować ,a oni informuja mnie . Jesli zapale lewy kierunek przed wjazdem lub tuz po nim to daję znac innym ,że nie zjade na najbliższy zjeździe tylko zamierzam kontynuować jazde po rondzie. Jak ktos zapali prawy kier .to ja uwazam ,że on będzie zjeżdżał na pierwszym , najbliższym zjeździe . Robie tak od lat i widzę że inni rozumieja moje sygnały a ja rozumiem innych ..po -pi pi --.. jakies wydumane sytuacje i obowiązki sygnalizacji?
  • ~Miki58
    (2018-03-12 18:17)
    zauważyłem że Francuzi na rondzie lewy kierunkowskaz włączają
  • ~zs
    (2018-03-11 11:11)
    A gdzie jest takie rondo, jak przedstawiono na załączonym zdjęciu ???
  • ~betowen
    (2018-03-10 16:36)
    Uzasadnienie sądu jest jednak wątpliwe. Czy egzaminator powinien przerwać egzamin w tej sytuacji? Być może nie. Może powinien tylko zwrócić uwagę, że dobrym zwyczajem kierunkowskaz należałoby włączyć. Należy pamiętać, że o wyniku egzaminu decyduje nie tylko jazda zgodnie z przepisami, ale także inne aspekty, np. sposób reagowania na sytuacje na drodze. Kierunkowskazy są informacją dla innych użytkowników drogi, by mogli jechać bezpiecznie i podjąć właściwe decyzje. Nawet jeśli na jezdni jest oznakowanie poziome, to kierunkowskazem daję innym potwierdzenie moich decyzji. Z tego względu kierunkowskaz ma być sygnałem dla innych, że zamierzam wykonać manewr. Włączanie kierunkowskazu w trakcie wykonywania manewru, albo przy jego kończeniu, a tak robi wielu kierowców, nie ma żadnego sensu. Tacy kierowcy mrugają chyba tylko dla siebie, albo dla przepisów, zachowują się jak buce mając gdzieś innych. Jadąc za samochodem, który „miga” przed wjazdem na rondo wiem co za chwilę zrobi i jak się ewentualnie ustawić. Szczególnie przy dwóch pasach i gdy skręca na rondzie w lewo mam pewność, że lada moment nie będzie chciał wjechać na mój pas. Wyrok sądu nie jest pierwszym w tej sprawie. W żaden sposób nie rozwiązuje jednak on problemu, a wręcz przeciwnie. W tej sprawie potrzeba rozumu a nie mechanicznego interpretowania przepisów.
  • ~szofer
    (2018-03-10 13:03)
    Zrobić ronda bezkolizyjne np. Jeden pas ruchu
  • ~A ja proponuję dla ułatwienia
    (2018-03-10 02:43)
    zwiększyć liczbę pytań do egzaminu na prawo jazdy z obecnych 2800 do 5600 - albo nawet do 8400! No i o przyznaniu prawa jazdy powinna decydować prokuratura w demokratycznym głosowaniu!
  • ~Zasadnicza różnica jest taka, że
    (2018-03-10 02:37)
    w Polsce o życiu kierowców decyduje jakiś Sąd Administracyjny - natomiast na przykład w USA wpływ na ludzkie życie ma zazwyczaj zdrowy rozsądek i przy wjeździe na rondo - tak jak przy wjeździe na autostradę każdy przytomny kierowca odruchowo włącza lewy kierunkowskaz! _ Dodam, że teoretyczny egzamin (test multiple choice) na prawo jazdy w USA zawiera 20 losowych pytań i prawidłowa odpowiedź na 14 z nich jest wynikiem pozytywnym! - Ale w Stanach ludzie jeżdżą masowo od 100 lat - a w Polsce od 20 - i na dodatek ciągle jeżdżą źle! Nawet Hołowczyc!
  • ~kszh
    (2018-03-09 21:11)
    Ciekawostka: 1) "Dojeżdżając do ronda egzaminowany nie wykonywał bowiem manewru zmiany kierunku jazdy." 2) "rondo należy traktować jako +zwykłe+ skrzyżowanie" 3) znaki pionowe i poziome przed rondem/krzyżowaniem: "wskazują na dozwolone na tych pasach kierunki jazdy". 4) "kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu" 1+2+3+4=Należało włączyć kierunkowskaz. Argumentacja sądu jest niezrozumiała.
  • ~Gregor
    (2018-03-09 20:36)
    Ludzie gdzie wy żyjecie. Przepisy nie wymyślono w Polsce my je akceptujmy.nie ma kierunek w lewo na rondzie tylko 3 zjazd. !!! Renata wymysłów to chyba z za Buga. Gdzie każdy ma racje
  • ~Piękna Chelena
    (2018-03-09 20:31)
    Pewnie chciała łapówkę. proste
  • ~Edna
    (2018-03-09 12:10)
    Najbardziej interesujące w tej całej sprawie jest to czego nie powiedziano - co wynika z takiego wyroku? Czy egzaminowany automatycznie dostanie teraz prawo jazdy? Chyba nie - co prawda wykonał to jedno zadanie poprawnie, i wszystkie do tego momentu, ale egzamin został przerwany i nie wiadomo czy zdołałby go zakończyć bezbłędnie. Czy dostanie prawo podjęcia egzaminu od tego momentu (od tego ronda) gdzie go przerwał? Ale jeśli umie prowadzić, to może równie dobrze zacząć egzamin od nowa od początku, co nie? Wiec może dostanie jeden egzamin gratis? To by miało sens, ale w takim razie podjął ogromny wysiłek i naraził się na koszty (chociażby czas pracy), niewspółmierne do korzyści. Chyba że egzaminowany jest w jakiś sposób zawodowo zainteresowany prawem, i potraktował proces jako eksperyment, bądź ćwiczenie. Szkoda że artykuł nic nie mówi na ten temat, byłoby to interesujące. Z drugiej strony, jeszcze bardziej interesujące jest, dlaczego właściwie musiał skarżyć decyzję egzaminatorki aż do sądu. Czy nie mógł złożyć odwołania w WORD? Chyba znają tam przepisy ruchu drogowego i zareagowaliby na odwołanie od błędnej decyzji pracownika, zamiast kompromitować całą jednostkę? Dlaczego tak się nie stało? Tego też nie wiemy.
  • ~ala
    (2018-03-09 11:26)
    A we Francji na rondzie 30% kierowców włącza lewy kierunkowskaz oczywiście nie wiadomo po co, 20 % włącza prawy przy wyjeździe a reszta nie włącza żadnego.
  • ~jklj
    (2018-03-09 11:26)
    Odebrać jej prawa egzaminatora i pozbawić prawa jazdy.
  • ~Albert
    (2018-03-09 11:22)
    W systemie jaki obowiązuje nie chodzi o to czy umie się jeździć tylko o jak najwięcej kasy czyli jak najwięcej egzaminów poprawkowych. Wszyscy o tym wiedzą i jest jak było.
  • ~toj
    (2018-03-09 09:14)
    Jak można takie idiotyzmy czytać . Sam wjazd na rondo nie oznacza itd . Kierunkowskaz włączamy po to sądzie aby inni wiedzieli o moich zamiarach . skoro ktoś chce korzystając z ronda skręcić w lewo to dlaczego ten zamiar nie ma być sygnalizowany wcześniej . Aby sądowi lepiej to uzmysłowić . Dwie ulice się przecinały i zawsze trzeba było przy skręcie w lewo włączać lewy kierunkowskaz . Aby usprawnic ruch na tym skrzyżowaniu wybudowano rondo i pomimo ze należy rondo traktować jak zwykłe skrzyżowanie to już lewego kierunkowskazu nie trzeba włączać ??? A to dobre . Tak dalej a wszyscy zgłupiejemy do końca . Mam prawko 30 parę lat i zawsze korzystam z tego ze ktoś np nie będzie jechał prosto / prawy można włączyć po minięciu pierwszego zjazdu z ronda / A ja mogę swobodnie skręcić w prawo lub jechać np prawym pasem prosto . Proste wysoki sądzie czy nie . Nawet KG policji miała na ten temat rózne zdania . Włączenie lewego kierunkowskazu nikogo nie wprowadza w błąd ani nie dezinformuje a na pewno ułatwia podjęcie decyzji innym
  • ~henry trzeci
    (2018-03-09 07:08)
    Czy egzaminatorka utraci uprawnienia do egzaminowania? Przecież nie zna przepisów
  • ~DM1
    (2018-03-09 06:46)
    Kazdy gloopi o tym wie! Powiedziala facetka zeby sie zatrzymywac przed pasami i nie rozjezdzac pieszych? TO WAZNIEJSZE !!!
  • ~Reksio
    (2018-03-09 05:51)
    Od dawna o tym wiem. Na lekcjach prawa jazdy instruktor wiele razy podkreślał ze przy zjeździe włącza sie migacz.
  • ~Broszka z Broszkowc
    (2018-03-09 02:46)
    Pani egzaminatorka z pewnoscia jest czlonkiem dobrej zmiany.

Może zainteresować Cię też: