Rewolucja w prawie drogowym. Punkty karne do skasowania tylko raz na pięć lat

2012-11-20 09:12 | Aktualizacja: 09:14

Kierowcy jeszcze nie otrząsnęli się po wprowadzeniu bardziej restrykcyjnego taryfikatora, a już za chwilę wejdą w życie jeszcze surowsze przepisy. Czy to się komuś podoba, czy nie rewolucja w prawie drogowym celuje we wszystkich użytkowników czterech kółek... 

reklama


Zgodnie z nową ustawą o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2011 r. nr 30, poz. 151 ze zm.), która wejdzie w życie 19 stycznia 2013 r., kierowcy, których liczba punktów karnych zbliża się do 24, nie będą już mogli uzyskać anulowania 6 punktów poprzez udział w szkoleniu. Po 19 stycznia przekroczenie 24 punktów karnych w ciągu roku będzie skutkowało wezwaniem do przejścia kursu reedukacyjnego zamiast powtórnego skierowania na egzamin. Nowych kierowców będących na dwuletnim okresie próbnym skierowanie na kurs czeka już po drugim wykroczeniu.

Misja WORD-ów

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w projekcie rozporządzenia w sprawie kursu reedukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego określiło jego program i cenę. W porównaniu do obowiązujących szkoleń będzie drożej (podwyżka z 250–300 do 500 zł) i dłużej, bo zajęcia zamiast jednego dnia zajmą cztery (28 godzin zajęć). Poza tym obecnie udział w takim szkoleniu jest dobrowolny, a kurs reedukacyjny będzie obowiązywał każdego kierowcę, który przekroczył limit punktów. Na ukończenie kursu będzie miesiąc.

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego są na to przygotowane. Jeśli w danym miesiącu będzie więcej chętnych, zostaną zorganizowane dodatkowe zajęcia – deklaruje Tomasz Matuszewski z warszawskiego WORD-u.

– WORD-y nie działają jak typowe przedsiębiorstwa, które muszą przynosić zyski, tylko realizują misję. Nie będzie takiej sytuacji, że ktoś utraci prawo jazdy tylko dlatego, że nie może odbyć kursu – uspokaja Tomasz Matuszewski.

W trakcie kursu mają zostać omówione przyczyny, jakie w przypadku każdego uczestnika doprowadziły do przekroczenia limitu punktów karnych. Kierowcy zostaną przypomniane przepisy ruchu drogowego, a także na przykładzie wypadku drogowego mają zostać omówione tryby ich powstawania, zachowanie jego uczestników, skutki oraz możliwości zapobiegania im. Jeden dzień zostanie poświęcony na analizowanie symulowanych niebezpiecznych sytuacji drogowych. Podczas szkolenia omówiony zostanie też wpływ alkoholu czy środków odurzających na możliwości percepcyjne prowadzącego pojazd.

– Po odbyciu takiego kursu kierowca ma z powrotem czyste konto. Jednak przez następne pięć lat od momentu skierowania go na kurs reedukacyjny nie będzie miał możliwości ponownego jego odbycia. W tym czasie każde przekroczenie 24 punktów rocznie będzie skutkowało odebraniem uprawnień – informuje Jakub Dąbrowski z Ministerstwa Transportu.

Nowi kierowcy po reedukacji stracą prawo jazdy już po trzecim wykroczeniu.

Doszkalanie

Gotowy jest też projekt rozporządzenia określającego szczegóły kursu doszkalającego dla nowych kierowców. Według planów od 19 stycznia 2013 r. (choć niewykluczone, że termin ten zostanie przesunięty o 3 lata) osoby odbierające prawo jazdy będą musiały pomiędzy 4. a 8. miesiącem od odebrania dokumentu odbyć dwugodzinne szkolenie doszkalające w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy.

Godzina szkolenia poświęcona będzie na teorię (omówienie zagrożeń występujących na drogach) i godzina na praktyczne ćwiczenia (m.in. wychodzenie z poślizgu na specjalnej płycie poślizgowej).

Etap legislacyjny

Projekty rozporządzeń w uzgodnieniach

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Wypowiedzi: 35
 • ~marianna2014-03-15 16:17

  zgadzam się z Panem \9starym ) inspektorem , ze to co robi Sejm z prawem dla kierowców to woła o pomstę do nieba. Kierowcy powinni wszyscy przestać jeżdzić w ramach strajku i zatrzymać wszystko w naszej ukochanej Ojczyżnie to może by zaczęli myśleć posłowie zamiast tworzyć durne prawo. Gdyby zbadać ilu kierowców , którzy przekroczyli prędkość spowodowało kolizję sądzę zę może 0,2 % kierowców. Rozumię karanie dla nietrzeźwych kierowców lub po użyciu środków odurzających ale kierowców którzy łapani są zazwyczaj w miejscu gdzie nie ma zagrożęń to niedorzeczne.Odebrać immunitety posłom oraz zniżyć im wynagrodzenie do 830 zł które niektórzy po 41 latach pracy dostają zasiłek bo już nie nadaje się do pracy .Można dorobić 500 zł ale oczywiście gdzie może jako kierowca ale nie ma dróg więc płacisz za byle co mandaty i jeszcze punkty karne. Takie zasiłki powinny być dla posłów aby zobaczyli jak można żyć?

 • ~PrzemPat2014-01-31 12:33

  Mam pytanie odnośnie tego artykułu a mianowicie od kiedy w końcu wchodzą przepisy odnośnie nowych zasad z przekroczeniem 24 punktów. Napisane jest że od 19.2013 zgodnie z Dz.U. z 2011 r. nr 30, poz. 151 ze zm. ale w tym dzienniku napisane jest że od 03.01.2016. To jak to jest tak naprawdę ???

 • ~tom2014-01-22 21:46

  w pracy cie gonią a na drogami nieda sie jechać bo przez te fotoradary korki kedy tu sie z babą przespać jak zyć

 • ~dorosly2013-01-23 15:54

  nie wiem za co oni tak nie lubia kierowcow. przeciez z akcyzy maja taaaką kasę. no cóż...ja tam sobie jeżdże z yanosikiem i wszystko wiem z wyprzedzeniem

 • ~ryba2013-01-21 23:39

  **** MAĆ

 • ~MAM PYTANIE2012-11-26 14:50

  DLACZEGO KIEDYS DO ZOMO, MILICJI, ORMO, UB, SB KONTROLOWANE PRZEZ PZPR SZLI SAMI NIEDOROZWOJE UMYSLOWE A TERAZ PODOBNE NIEDOROZWOJE ZASILAJA SZEREGI POLICJI POD KONTROLA POPR?

 • ~pokemonof2012-11-23 18:22

  POdszkolić debilów to na przyszłość nie będą robić głupoty

 • ~Stary inspektor2012-11-22 19:22

  Odebrać posłom immunitet i wtedy zobaczymy czy będą wymyślać tak durne przepisy. Podnoszenie mandatów jest dla ludzi mało zarabiających i tak dotkliwą karą. Posłowie nagminnie łamią przepisy ruchu drogowego bo chroni ich immunitet. Częste zmiany w przepisach ruchu drogowego są chyba wprowadzane tak często tylko w Polsce. Ciągłe tylko zmiany, nowelizacje itp. W ciągu roku aby być na bieżąco z tymi zmianami trzeba kupować kilka kodeksów drogowych. Kiedy ta głupota w końcu się zmieni. Jestem za karaniem kierowców za naruszenia przepisów ale rozsądnego a nie debilnego prawa chyba pisanego na kolanie. Wciskanie ludziom kitu, że jest dużo wypadków śmiertelnych jest wielką bzdurą bo w latach dziewięćdziesiątych było około 4,5 tys. ofiar śmiertelnych. W ostatnim roku lekko ponad 4 tys. ale w tym czasie ile przybyło milionów pojazdów. Znam temat bo pracowałem jako inspektor ruchu drogowego.

 • ~Janek2012-11-22 15:21

  Bardzo dobrze. Eliminacja piratów jest O.K.
  Niech się boja i wsciekają matoły naruszajace przepisy. Tak trzymać!

 • ~tomek2012-11-22 00:33

  jestescie smieszni ,ujadacie jak burki wiejskie do koła a jak przychodzi czas do dzialania to odpuszczacie, trzeba protestowac a tych poslow najnormalniej ****** jak bure suki , przeciez maja swoje biura i musza tam sie pokazywac nie odpuszczac leniom


reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV