Rewolucja w prawie drogowym. Punkty karne do skasowania tylko raz na pięć lat

| Aktualizacja:
X

Kierowcy jeszcze nie otrząsnęli się po wprowadzeniu bardziej restrykcyjnego taryfikatora, a już za chwilę wejdą w życie jeszcze surowsze przepisy. Czy to się komuś podoba, czy nie rewolucja w prawie drogowym celuje we wszystkich użytkowników czterech kółek... 

Zgodnie z nową ustawą o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2011 r. nr 30, poz. 151 ze zm.), która wejdzie w życie 19 stycznia 2013 r., kierowcy, których liczba punktów karnych zbliża się do 24, nie będą już mogli uzyskać anulowania 6 punktów poprzez udział w szkoleniu. Po 19 stycznia przekroczenie 24 punktów karnych w ciągu roku będzie skutkowało wezwaniem do przejścia kursu reedukacyjnego zamiast powtórnego skierowania na egzamin. Nowych kierowców będących na dwuletnim okresie próbnym skierowanie na kurs czeka już po drugim wykroczeniu.

Misja WORD-ów

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w projekcie rozporządzenia w sprawie kursu reedukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego określiło jego program i cenę. W porównaniu do obowiązujących szkoleń będzie drożej (podwyżka z 250–300 do 500 zł) i dłużej, bo zajęcia zamiast jednego dnia zajmą cztery (28 godzin zajęć). Poza tym obecnie udział w takim szkoleniu jest dobrowolny, a kurs reedukacyjny będzie obowiązywał każdego kierowcę, który przekroczył limit punktów. Na ukończenie kursu będzie miesiąc.

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego są na to przygotowane. Jeśli w danym miesiącu będzie więcej chętnych, zostaną zorganizowane dodatkowe zajęcia – deklaruje Tomasz Matuszewski z warszawskiego WORD-u.

– WORD-y nie działają jak typowe przedsiębiorstwa, które muszą przynosić zyski, tylko realizują misję. Nie będzie takiej sytuacji, że ktoś utraci prawo jazdy tylko dlatego, że nie może odbyć kursu – uspokaja Tomasz Matuszewski.

W trakcie kursu mają zostać omówione przyczyny, jakie w przypadku każdego uczestnika doprowadziły do przekroczenia limitu punktów karnych. Kierowcy zostaną przypomniane przepisy ruchu drogowego, a także na przykładzie wypadku drogowego mają zostać omówione tryby ich powstawania, zachowanie jego uczestników, skutki oraz możliwości zapobiegania im. Jeden dzień zostanie poświęcony na analizowanie symulowanych niebezpiecznych sytuacji drogowych. Podczas szkolenia omówiony zostanie też wpływ alkoholu czy środków odurzających na możliwości percepcyjne prowadzącego pojazd.

– Po odbyciu takiego kursu kierowca ma z powrotem czyste konto. Jednak przez następne pięć lat od momentu skierowania go na kurs reedukacyjny nie będzie miał możliwości ponownego jego odbycia. W tym czasie każde przekroczenie 24 punktów rocznie będzie skutkowało odebraniem uprawnień – informuje Jakub Dąbrowski z Ministerstwa Transportu.

Nowi kierowcy po reedukacji stracą prawo jazdy już po trzecim wykroczeniu.

Doszkalanie

Gotowy jest też projekt rozporządzenia określającego szczegóły kursu doszkalającego dla nowych kierowców. Według planów od 19 stycznia 2013 r. (choć niewykluczone, że termin ten zostanie przesunięty o 3 lata) osoby odbierające prawo jazdy będą musiały pomiędzy 4. a 8. miesiącem od odebrania dokumentu odbyć dwugodzinne szkolenie doszkalające w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy.

Godzina szkolenia poświęcona będzie na teorię (omówienie zagrożeń występujących na drogach) i godzina na praktyczne ćwiczenia (m.in. wychodzenie z poślizgu na specjalnej płycie poślizgowej).

Etap legislacyjny

Projekty rozporządzeń w uzgodnieniach

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes.
Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Udostępnij na Facebooku
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  Powered by ContentStream
  • ~perun
   2012-11-20 16:20
   YANOSIK albo mandat - wybór należy do Ciebie.
  • ~glina
   2012-11-20 14:03
   czy ober szefa psów,który jechał bez uprawnień na sygnalne i światłach koloru jego mundury też ten przepis obowiązywać będzie? A tak na marginesie jaki jest dalszy ciąg tej sprawy jakie konsekwencje poniesie nadludż Kto to wie?
  • ~Polon
   2012-11-20 13:32
   Co za kretyn wymyslil te ustawe?
   Kuzwa!!!
  • ~miro2011
   2012-11-20 18:55
   Rodacy je...ć nasze prawo jazdy. Jedzcie robić je do jakiegokolwiek kraju UE - bez problemu zrobicie go w j. polskim - poszperajcie. Nie patrzcie na gnidy ustanawiające ******** prawo. Tu nie chodzi o DOBRO obywatela. Sami wiecie o co.
  • ~starywiarus
   2012-11-20 19:50
   Kolejny straszak, który mnie W OGÓLE nie dotyczy. Tyle tych straszaków specjalistów od dzienniKUR(e)stwa sie naczytałem, że dam sobie spokój i będę tylko rechotał, gdy który następny zobaczę...
  • ~zmotoryzowany
   2012-11-21 11:28
   Surowiej tzn. drożej nie patrząc na kryzys światowy w portfelach podatników ! Nie dawno była mowa o wysypie fotoradarów w całym kraju i coraz głośniej mówi się o podwyższeniu mandatów i innych opłat dla kierowców . Kasa budżetowa państwa jest coraz bardziej uboższa , więc rząd a raczej jego eksperci do spraw wyciągania pieniędzy z kieszeni podatników - intensywnie pracują nad podwyżkami ,utrudnieniami ,zaostrzeniami prawa i przepisów co w konsekwencji daje min. większą ilość wpływów z kar i mandatów . Owszem idea poprawy bezpieczeństwa jest nagłaśniana ale pośpiech w wprowadzaniu zaostrzenia kar i nagonka na zmotoryzowanych jest zauważalna .Jest pewna grupa pań posłanek z PO która ma fobie i obsesje na punkcie kierowców a najchętniej widziałaby nas wszystkich na rowerach a nie w samochodach . Tylko ,że każdy logicznie i bezstronnie wie ,że zmotoryzowani to kura znosząca złote jaja i można doić z nich ile się da .Ja " lemingiem "nie jestem i nie chcę uczestniczyć w zbiorowym masochizmie zmotoryzowanych i dlatego mam wątpliwości co do tych restrykcji i protestuję przed radykalizmem z hasłem najpierw poprawcie stan dróg .
  • ~acamar
   2012-11-20 22:36
   Proponuje calkowicie zlikwidowac transport drogowy. dla
   zwyklych ludzi.Po drogach beda jezdzic tylko celebryci
   poslowie i cala gora ktora i tak nie przestrzega przepisow.
  • ~marcopolo
   2012-11-20 11:48
   Mam Yanosika, więc mam też nadzieję, że tego typu wątpliwe przyjemności z reedukacją obejdą się bez mojego udziału... ;>
  • ~cero
   2012-11-20 11:38
   Ludki mają siedzieć w domu a drogi mają być puste bo władza ma mieć luz na drogach, które są budowane z nasze pieniądze i mordy w kubeł!
  • ~w Polsce wrze
   2012-11-20 10:52
   Czy to prawda że w budżecie na 2013 rok, planuje się 20 miliardów złotych dochodu tylko z tytułu egzekucji grzywien i mandatów?

   Czy budżet IIIRP ma się opierać na karach?

   A później dziwią się nasze jelity, że ludzie piszą peany pochwalne w komentarzach pod artykułami nt. spiskowca z Krakowa i trzeba przesuwać moderatorów-cenzorów z innych działów do Aktualności na portalach informacyjnych.
   Bawią się nasi chłopcy-nadzorcy zapałkami... och bawią
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.