Czy można odliczyć pełny VAT przy zakupie samochodu

| Aktualizacja:
X

Przedsiębiorca zakupił samochód osobowy, który będzie wykorzystywany do działalności opodatkowanej oraz zwolnionej z VAT. Jak powinien obliczyć podatek naliczony przy zakupie auta?

Przemysław Kilim

doradca podatkowy w KPMG

Zgodnie z art. 3 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym w okresie do 31 grudnia 2012 r., w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy o VAT, stanowi 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 6000 zł.

Ograniczenie to ma zastosowanie do podatników wykonujących wyłącznie czynności podlegające opodatkowaniu VAT i określa maksymalny limit, jaki może być odliczony przez podatnika. Innymi słowy, kwota ustalona w tym przepisie stanowi podatek naliczony dla podatników, którzy mają prawo do pełnego odliczenia VAT. Podatnik wykorzystujący nabyty samochód zarówno do czynności opodatkowanych, jak i zwolnionych z VAT, o obliczenia kwoty podatku naliczonego, która podlega odliczeniu, powinien dodatkowo uwzględnić proporcję wyliczoną na podstawie art. 90 ustawy o VAT. W konsekwencji będzie on uprawniony do odliczenia jedynie części z 60 proc. podatku. Również maksymalna kwota odliczenia, tj. 6000 zł, powinna podlegać zmniejszeniu w oparciu o wyliczoną proporcję.

Dodatkowo w ciągu pięciu lat od nabycia samochodu podatnik powinien weryfikować, czy proporcja wyliczona zgodnie z art. 90 ustawy o VAT nie uległa zmianie. Zwiększenie udziału czynności zwolnionych w działalności podatnika będzie oznaczać konieczność dokonania korekty w zakresie odliczonego podatku.

Podstawa prawna

Art. 90 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes.
Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Udostępnij na Facebooku
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
    Powered by ContentStream