Zobacz, jak zostać taksówkarzem

2011-03-31 09:22 | Aktualizacja: 12:51
Zobacz, jak zostać taksówkarzem

Zobacz, jak zostać taksówkarzem / Shutterstock)

Aby móc się ubiegać o licencję taksówkową, trzeba mieć prawo jazdy kategorii B oraz skończone specjalistyczne szkolenie...

reklama


Taksówkarz musi spełniać nie tylko wymagania określone w przepisach prawa o ruchu drogowym, czyli posiadać np. prawo jazdy na samochód osobowy. Musi posiadać także zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie transportu drogowego taksówką, potwierdzone zdanym egzaminem. Może też wykazać się co najmniej pięcioletnią praktyką w zakresie wykonywania tego transportu. Co więcej przerwa w wykonywaniu transportu drogowego, jeżeli wynika ona z przyczyn leżących po stronie taksówkarza, nie może być dłuższa niż sześć miesięcy.

Kierowcy, którzy chcą wozić pasażerów, nie mogą mieć na swoim koncie prawomocnego wyroku za przestępstwo umyślne karne skarbowe. Ponadto nie mogą być oni karani za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów, ochronie środowiska lub warunkom pracy i płacy albo naruszającym inne przepisy dotyczące wykonywania zawodu. Co więcej nie mogą być skazani za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Takie wymagania mają gwarantować prawidłowe wykonywanie przewozów, jak i bezpieczeństwo pasażerów. Kandydaci na taksówkarzy nie mogą mieć przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy.

Szkolenie na taksówkę

Ukończenie szkolenia z zakresu transportu drogowego taksówką jest niezbędne do uzyskania licencji. W trakcie takiego szkolenia kierowcy muszą zapoznać się z przepisami ustawy o transporcie drogowym, regulacjami prawa przewozowego czy przepisami metrologicznymi o taksometrach. W programie szkolenia przewidziano konieczność poszerzenia wiedzy z zakresu ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Oprócz znaków i sygnałów drogowych kierowcy poznają wyposażenie pojazdu używanego jako taksówka osobowa.

Na takim kursie przyszli taksówkarze poznają także przepisy prawa miejscowego. W programie nauczania są też zagadnienia z topografii miejsca prowadzenia działalności przewozowej. Kursanci muszą np. wiedzieć, gdzie znajdują się konkretne zabytki w mieście czy lokale gastronomiczne. W trakcie kursu kierowcy dowiadują się także o uprawnieniach policji czy inspekcji transportu drogowego oraz zapoznają się z niektórymi zagadnieniami podatkowymi czy przepisami prawa pracy.

Opłata za uczestnictwo w szkoleniu nie może przekroczyć 800 zł. Obejmuje ona wszystkie koszty szkolenia, w tym w szczególności: wynagrodzenie wykładowców oraz koszty użytkowania lokalu i pomocy dydaktycznych.

Po szkoleniu kierowca musi zdać egzamin z zakresu transportu drogowego taksówką. Sprawdzian ten przeprowadzają komisje egzaminacyjne powołane przez starostę. Opłata za egzamin wynosi 200 zł. Cena ta pokrywa m.in. wynagrodzenie egzaminatorów oraz materiały egzaminacyjne.

Uzyskiwanie licencji

Od 7 kwietnia 2011 roku zaczną obowiązywać bardziej szczegółowe przepisy odnośnie do przeprowadzania egzaminów. Nowelizacja z 4 lutego 2011 r., określa, że komisja egzaminacyjna będzie musiała przeprowadzić egzamin w terminie 60 dni od dnia złożenia wniosku o jego przeprowadzenie. W komisjach egzaminacyjnych nie będą mogli też uczestniczyć osoby wykonujące działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego taksówką.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
123następna »

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV