Oto nowa czarna lista stacji paliw! Wyniki są zatrważające

| Aktualizacja:
X

Zniszczony silnik, korozja, kłopot z odpaleniem auta. Niebezpieczeństwo kryje się w dystrybutorach. Nie ryzykuj! Zanim zatankujesz do pełna sprawdź, które stacje paliw omijać z daleka.

Od początku roku do 31 sierpnia kontrolerzy Inspekcji Handlowej (IH), pracując na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, sprawdzili ponad 820 stacji benzynowych w całej Polsce. Wyniki są zatrważające. Aż 7,8 proc. z nich oszukiwało klientów.

Najgorzej jest w woj. opolskim, gdzie inspektorzy natrafili na paliwa złej jakości na co piątej stacji. Fatalnie wypadły też stacje w woj. warmińsko-mazurskim (15 proc. z nich wprowadzało do obrotu paliwa niespełniające norm), lubuskim (12 proc.) oraz łódzkim i śląskim (po 11 proc.). Na drugim biegunie znalazły się województwa świętokrzyskie, lubelskie i mazowieckie (nieprawidłowości wykryto w 4 proc. placówek).

Jak informują w UOKiK, katalog uchybień popełnionych przez operatorów stacji jest długi. Sprzedawano m.in. olej napędowy z zawartością siarki 43-krotnie przewyższającą dopuszczalną normę oraz benzynę o zaniżonej liczbie oktanów.

Tegoroczny wynik inspekcji jest najgorszy od 2008 r., gdy IH podobne nieprawidłowości wykryła na 8 proc. stacji, i jednym z najgorszych w prawie 10-letniej historii kontroli jakości paliw.

NIŻEJ ZNAJDZIESZ LISTY SKONTROLOWANYCH STACJI PALIW

Oto czym grozi zatankowanie paliwa złej jakości...

Parametry jakościowe benzyn i oleju napędowego określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 9 grudnia 2008 roku w sprawie wymagań jakościowych dla paliw ciekłych.

Zadaniem ekspertów UOKiK niedotrzymanie parametrów wpływa negatywnie na pracę silnika - powodując pogorszenie walorów eksploatacyjnych, a także może spowodować jego awarię - oraz na stan środowiska naturalnego.

Dla benzyn bezołowiowych

- Niedotrzymanie wymaganych wartości RON (badawcza liczba oktanowa) i MON (motorowa liczba oktanowa) powoduje spalanie detonacyjne paliwa. Ten rodzaj spalania jest niepożądany, ze względu na możliwość wywołania uszkodzeń elementów silnika,

- Niedotrzymanie wymagań odnośnie lotności benzyn, tj. składu frakcyjnego i prężności par prowadzi do problemów z uruchomieniem silnika, niebezpieczeństwa zaburzenia pracy, a nawet nagłego unieruchomienia silnika w efekcie tworzenia się korków parowych, nadmiernego zużycia silnika na skutek rozcieńczenia oleju silnikowego ciężkimi frakcjami paliwa,

- Niedotrzymanie wymaganego limitu zawartości siarki powoduje skrócenie żywotności katalizatora, a w konsekwencji w wielu nowoczesnych silnikach zakłócenie pracy systemu sterowania dawką paliwa i problemy z właściwą pracą silnika. Istnieje także niebezpieczeństwo korozji silnika,

- Niedotrzymanie wymaganego limitu zawartości ołowiu powoduje niemal natychmiastowe zatrucie katalizatora, co w przypadku silników z systemem diagnostyki pokładowej powoduje zaburzenie pracy, może wręcz prowadzić do unieruchomienia silnika,

- Niedotrzymanie wymaganych limitów zawartości tlenu i związków tlenowych powoduje, że mieszanka paliwowo - powietrzna staje się zbyt "uboga", co prowadzi do nieprawidłowej pracy silnika i większego zużycia paliwa.

Czym grozi zatankowanie złego diesla lub LPG?

Dla olejów napędowych

- Niedotrzymanie wymaganej wartości liczby cetanowej powoduje wzrost zużycia paliwa i nadmierną głośność silnika,

- Niedotrzymanie limitów gęstości oleju napędowego prowadzi do obniżenia mocy i wzrostu zużycia paliwa,

- Niedotrzymanie wymagań odnośnie składu frakcyjnego powoduje niewłaściwą pracę silnika oraz rozcieńczanie oleju silnikowego i w konsekwencji nadmierne zużycie silnika,

- Niedotrzymanie limitu zawartości siarki powoduje, że tlenki siarki powstające w wyniku spalenia związków siarki przedostają się z gazami spalinowymi do atmosfery, przy czym część z nich pozostaje w silniku, wywołując korozję różnych jego elementów, a także przyczynia się do nadmiernego ich zużycia,

- Zbyt wysoka temperatura zapłonu powoduje spadek wydajności i ekonomiczności pracy silnika oraz wzrost emisji substancji toksycznych do środowiska.

- Niska temperatura zapłonu stwarza natomiast poważne niebezpieczeństwo wybuchu par oleju podczas nalewania paliwa z dystrybutora do baku.

Wymienione wyżej negatywne skutki niedotrzymywania wymagań jakościowych dla benzyn bezołowiowych i oleju napędowego powodują niewłaściwą pracę silników, wzrost zużycia paliwa, pogorszenie stanu technicznego silnika, a w skrajnych przypadkach awarie. Naraża to użytkowników pojazdów na ponoszenie kosztów napraw i remontów silników, ponoszenie kosztów zwiększonego zużycia paliwa i dyskomfortu jazdy.

Gaz LPG

W skład gazu LPG wchodzi mieszanina gazów propan i butan. W LPG stosowanym zimą udział propanu powinien być wyższy z uwagi na właściwości rozruchowe, ponadto duży procentowy udział butanu powoduje w stanach wymuszonych przyspieszeń wypadanie zapłonów i pogarsza elastyczność silnika. Z kolei duża zawartość propanu jest niekorzystna w wysokich temperaturach otoczenia. Przy złym składzie mieszanki może przegrzewać się i ulec uszkodzeniu katalizator, również głowica silnika i/lub uszczelki pod głowicą.

Wymagania ekologiczne oraz właściwości korozyjne nie dopuszczają zawartości siarkowodoru w LPG, a zawartość siarki z analogicznych przyczyn nie może przekraczać 50 mg/kg.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes.
Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Udostępnij na Facebooku
Źródło: dziennik.pl/Dziennik Gazeta Prawna
  Powered by ContentStream
  • ~Edward Gdansk
   2012-10-02 14:11
   No i gdzie ta lista
   Adresy i nazwy stacji ?
  • ~trew
   2012-10-02 14:27
   Niech zbadają lepiej pręty zbrojeniowe na budowach ...POlski w budowie. 90% z nich ma pęcherze i skończy się to tragicznie. Betony B-30 z betoniarni kruszą się w rękach, cementownie grają w gumy, sprzedają popiół z mielony piaskiem zamiast cementu. WSZYSTKO IDZIE NA DNO!
  • ~A
   2012-10-02 14:33
   Ktoś tu grozi mafii paluszkiem w bucie. Mafiozi bardzo się boją. Ale nie - nie ma strachu. Żadne medium nie poda listy złodziei. Władzy raz zdobytej mafia nie odda nikomu i nigdy. Prędzej kolejne dwa miliony Polaków - won - wygonią na emigrację, Prędzej reszta będzie harować do szybkiego zgonu przed przepisowym 67. Pobudka !
  • ~pol anka
   2012-10-02 15:49
   Polaku nędzna istoto na sprzedaży lewego paliwa zarabia, myślisz ten kasjer co pracuje na stacji paliw. Wiesz ilu ludzi trzeba zaangazować w produkcję, dystrybucję, sprzedaż tych rodzimych wynalazków, wiesz ilu rozgoryczonych bossów byłby gdyby coś się złego zdarzyło. Czy nie rozumiesz, że państwo polskie skończyło się w momencie obchodzenia przez elity urodzin L.W. JAKO ŚWIĘTO PAŃSTWOWE. Kup człecze zestaw młodego chemika i do roboty a nie Inspekcją się wyręczasz.
  • ~Tom
   2012-10-02 14:04
   brakuje w warszawie np stacji lukoil na chomiczówce
  • ~Józef Bąk
   2012-10-02 13:52
   Mafia POliwowa działa w najlepsze! Może rżnąć kierowców jak Amber Gold swoich inwestorów!!!
  • ~Użytkownik auta
   2012-10-02 12:10
   Dlaczego nie zabiera się koncesji stacjom handlującym lewym (fałszywym) paliwem, tak jak odbiera się koncesje za sprzedaż alkoholu nieletnim. Czy to osoby mające wpływ na Polskie prawo są właścicielami czy udziałowcami tych stacji?
  • ~piotrpawel
   2012-10-02 12:22
   Gdzie jest ta lista ?
  • ~Panstwo jest w rozsypce
   2012-10-02 12:38
   Te stacje handlujace niewlasciwym paliwem powinny juz byc dawno zamkniete i odpowiednio finansowo ukarane.
   Zaden turysta z zachodu, wiedzac o tym, nie przyjedzie do Polski.
  • ~------no----------------tak------------------
   2012-10-02 15:54
   Gdzie ta lista w których to stacjach mamy nie tankować?!

   Wmanipulowano nas w czytanie artykułu, w którym nie wymieniono stacji kręconych lodów.   W moim mieście tylko wymieniono stacje tych maluczkich,

   natomiast Shell już nie był kontrolowany.


   To tak ma wyglądać kontrola, wyciąga się działa

   armatnie do małych? Fe-ee!!!
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.