ITS to w uproszczeniu wykorzystanie np. technologii telekomunikacyjnych czy informatycznych do zwiększania bezpieczeństwa uczestników ruchu, efektywności systemu transportowego oraz ochrony środowiska. W Polsce rozwiązania ITS nie są rozpowszechnione. Tego typu projekty są uruchamiane głównie z inicjatywy samorządów w niektórych miastach wojewódzkich i wspierają miejski transport drogowy oraz szynowy. Na niektórych odcinkach dróg zainstalowano zestawy do monitorowania ruchu i warunków meteorologicznych.

Reklama

Poza zapewnieniem zgodności naszych przepisów z prawem Unii Europejskiej, nowela nie wprowadza innych rozwiązań. W nowelizacji rozszerzono zawartą w ustawie o drogach terminologię o terminy dotyczące inteligentnych systemów transportowych.

Przepisy dyrektywy w sprawie ram wdrażania inteligentnych systemów transportowych skierowane są głównie do Komisji Europejskiej, na którą nałożono obowiązek opracowania specyfikacji dotyczących inteligentnych systemów transportowych. Ma na to czas do 27 lutego 2013 r. Jednocześnie państwa członkowskie mają obowiązek zapewnić, by wydane w przyszłości przez KE specyfikacje były stosowane.