Po pięciu rundach rajdowych MP liderem jest Bouffier (dwukrotny mistrz Polski w sezonie 2007 i 2008) - 123 pkt. Drugie miejsce zajmuje Tomasz Kuchar (Peugeot 207 S2000) - 120 pkt, na trzecią pozycję awansował z dorobkiem 102 pkt Leszek Kuzaj (Peugeot 207 S2000) dzięki zwycięstwu w ostatnim Rajdzie Orlen.

Bouffier w klasyfikacji generalnej mistrzostw Polski ma aktualnie trzy punkty przewagi nad Kucharem
, ale w końcowym rozliczeniu sezonu ma tylko jeden punkt. Zgodnie z regulaminem MP do końcowej klasyfikacji zaliczane będą wyniki z pięciu najlepszych spośród sześciu rozegranych eliminacji. Bouffierowi zostanie zatem anulowany najsłabszy rezultat - 15 pkt z Rajdu Rzeszowskiego, Kucharowi - 13 pkt zdobyte w Rajdzie Lotos.

Teoretycznie trzech kierowców - Bouffier, Kuchar i Kuzaj ma jeszcze szansę walczyć o tytuł mistrzowski
. W najtrudniejszej sytuacji jest jednak Kuzaj, który może zostać mistrzem Polski tylko wtedy, gdy zdobędzie w Kłodzku komplet 35 pkt, a jego rywale - Bouffier i Kuchar ani jednego.Nowy system punktowania w rajdowych MP wprowadzony w tym roku przewiduje osobną klasyfikację dla każdego dnia rajdu.

Za zwycięstwo w pierwszym i drugim dniu imprezy kierowca otrzymuje po 15 pkt, za drugie miejsce 12 pkt, za trzecie 10 pkt. Na mecie doliczane są punkty bonusowe dla pięciu najlepszych zawodników - za 1. miejsce 5 pkt, za 2. - 4 pkt, za 3. - 3 pkt, za 4. - 2 pkt i za 5. - 1 pkt.

W sumie zwycięzca pierwszego i drugiego dnia rajdu może do klasyfikacji generalnej MP dołożyć 35 pkt - 2 razy po 15 pkt za wygrane dwa dni imprezy i 5 pkt bonusowych za klasyfikację generalną.W rozegranych dotychczas pięciu eliminacjach mistrzostw Polski tylko jednemu kierowcy udało się zdobyć komplet 35 pkt. Wywalczył je Leszek Kuzaj w Rajdzie Orlen.

Rajd Dolnośląski rozpocznie się w czwartek 8 października prologiem w Kłodzku o długości 2,3 km, którego wyniki będą zaliczane do klasyfikacji generalnej. W piątek i sobotę załogi mają do przejechania szesnaście odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 158 km.

Wszystkie odcinki specjalne poprowadzone są po nawierzchniach asfaltowych, trasy rajdu uważane są przez zawodników za najciekawsze ale i najtrudniejsze technicznie w mistrzostwach Polski. Pierwsza załoga na mecie na kłodzkim Rynku powinna się zameldować w sobotę 10 października około godziny 16.00.