Dziennik.plMotoryzacja

Czwartek, 24 maja 2012

Imieniny: Joanny, Marii, Zuzanny

Pogoda: Warszawa Dziś

temp. 24°C

Hummer do polskiego muzeum!

2009-06-10 | Ostatnia aktualizacja: 19:38 | Komentarze: 0 | skomentuj

Fot. GM / Inne

High Mobility Multi-Purpose Wheeled Vehicle, czyli wielozadaniowy pojazd kołowy wysokiej mobilności, zwany popularnie hummerem zaparkował wśród zbiorów warszawskiego Muzeum Wojska Polskiego. Dla fanów militariów to nie lada gratka. Przejażdżka także będzie możliwa!

Pogoda

POLSKA

Czwartek 2012-05-24

temp. min 5°C max. 24°C
opady: niewielkie opady

Twoje miasto:

Program TV

Sprawdź program swojej ulubionej stacji:

"Dzięki uprzejmości armii Stanów Zjednoczonych nasze zbiory wzbogacają się o jeden z najnowszych egzemplarzy hummera, wozu bojowego, który służy w licznych misjach i jest obiektem zainteresowania nie tylko wojskowych, ale również kolekcjonerów i miłośników militariów. Egzemplarz ten dzięki uprzejmości producenta AM General Corporation został nam wypożyczony do końca sierpnia" - powiedział Janusz Cisek, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego.

>>>Hummera kupują Chińczycy!

Hummera wypożyczono Muzeum Wojska Polskiego z okazji przypadającej w tym roku 10. rocznicy przystąpienia naszego kraju do NATO oraz 90. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a USA. Przypominamy, że humvee to sprzęt, który jest na stałym wyposażeniu armii amerykańskiej.

"To pojazd, który transportuje i ochrania naszych żołnierzy, marynarzy i piechotę morską i jest podstawowym pojazdem naszych wojsk. Przez ostatnie ćwierć wieku zostało wyprodukowanych ponad 200 tys. egzemplarzy w 65 wariantach. Ten pojazd wielokrotnie służył polskim i amerykańskim żołnierzom w misjach wojskowych i stanowi kolejny przykład współpracy między naszymi krajami" - powiedział Victor Asie, ambasador USA w Polsce.

>>>Le Hummer...

Hummer będzie prezentowany w ramach stałej ekspozycji muzeum do końca sierpnia i do tego czasu zwiedzający będą go mogli oglądać zarówno z zewnątrz, jak i zapoznać się z jego wewnętrznym wyposażeniem. "Co pewien czas planujemy oferowanie możliwości przejażdżki pojazdem. O terminach będziemy informować na naszej stronie internetowej www.muzeumwp.pl . Obecnie mogę zapowiedzieć możliwość takiego przejazdu w dniu święta Wojska Polskiego" - zapowiedział Cisek.

Po występach w Muzeum Wojska Polskiego samochód trafi na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach i być może zasili wyposażenie naszej armii. Władze muzeum zapewniają, że postarają się o ponowne wypożyczenie pojazdu na potrzeby ekspozycji lub o udostępnienie innego egzemplarza tej marki.

Historia hummera sięga końca lat 70. XX wieku, kiedy armia amerykańska rozpisała konkurs na nowy uniwersalny samochód użytkowy. Projekt nazwano High Mobility Multi-Purpose Wheeled Vehicle, w skrócie HMMWV. Humvee (popularnie zwany, podobnie jak jego wersja cywilna hummerem) został zaprojektowany w latach 1979-83 i produkowany w wersji podstawowej od 1985 roku.

Do służby w armii amerykańskiej trafił w 1984 roku, kiedy zamówiono pierwszą partię aut. Chrzest bojowy przeszedł podczas interwencji amerykańskiej w Panamie w 1989 roku, lecz znany stał się szerzej dopiero w czasie wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku.

>>>Takiego hummera jeszcze nie widzieliście!

Pomysł przyjęcia hummera do uzbrojenia Wojska Polskiego pojawił się już w latach 90. Ostatecznie jednak dopiero w 2002 roku rozpoczął testy w Wojskowym Instytucie Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku koło Warszawy. W listopadzie 2008 r. przedstawiciele Polski i USA podpisali porozumienie w sprawie przekazania Wojsku Polskiemu pierwszych 217 pojazdów HMMWV.

HMMWV posiada napęd na cztery koła, oparcie konstrukcji na stalowej ramie, niezależne zawieszenie wszystkich kół, zdolność pokonywania zróżnicowanych przeszkód i wodoszczelną konstrukcję. Może przewozić do czterech żołnierzy, nieduży ładunek i ciągnąć niewielkie działo artyleryjskie lub przeciwlotnicze. Do jego wyposażenia może także należeć karabin maszynowy, granatnik automatyczny lub wyrzutnia rakietowa. Pojazd wykorzystuje się jako transporter piechoty, pojazd wsparcia lub sanitarny.

TS
Źródło: dziennik.pl

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Wiadomości Motoryzacyjne

    «