Opel Astra czwartej generacji zadebiutuje już pod koniec 2009 roku - co oznacza, że samochód gotowy do produkcji zobaczymy podczas październikowego salonu we Frankfurcie. "W gliwickich zakładach General Motors produkcja czwartej generacji opla astry ma ruszyć pod koniec 2009 roku. Przygotowania do startu idą zgodnie z planem. Sprzedaż powinna rozpocząć się na przełomie 2009 i 2010 roku. Należy jednak pamiętać, że na finalną realizację tego projektu mogą mieć wpływ decyzje dotyczące dalszego przebiegu restrukturyzacji za granicą.” - powiedział DZIENNIKOWI Wojciech Osoś z biura prasowego GM Poland.

>>>Tam nie ma radarów ani policji...

Astra numer cztery powstała na nowej platformie Delta, zaprojektowanej przez General Motors dla kompaktów (wykorzystuje ją m.in. chevrolet cruze). W porównaniu z obecnym pokoleniem w wersji pięciodrzwiowej ma ponad 7 cm większy rozstaw osi i jest przeszło 17 cm dłuższa. Dodatkowe centymetry to lepsza ochrona pasażerów i większą przestronność, zwłaszcza na tylnej kanapie. Na pokładzie nowa astra będzie miała więcej schowków w tym bagażnik z podwójną podłogą.

>>>Oto auto, któremu prądu nie zabraknie

Gadżety? Mnóstwo. Ludzie z Opla obiecują fajniejsze zawieszenie niż w aktualnym wcieleniu astry. Fani dwóch kółek też znajdą coś dla siebie - FlexFix to system mocowania rowerów ukryty w tylnym zderzaku. Mało tego, pod spodem dostaniemy jeszcze zaawansowane rozwiązania techniczne, które debiutowały w insigni. Pierwszym z brzegu jest inteligentne oświetlenie Adapting Forward Lighting (AFL+). Innym superwynalazkiem będzie kamera "Opel Eye", która czyta znaki drogowe i pilnuje toru jazdy.

Napęd to turbodoładowane silniki benzynowe, w tym nowy motor 1.4 z bezpośrednim wtryskiem paliwa o mocach 132 i 180 KM, oraz doładowane diesle 1.3, 1.7 i 2.0 CDTI. Sportowe wcielenie GTC rozpędzi 270-konny silnik 2.0 Turbo. Nie powinno też zabraknąć wersji hybrydowej (zespół spalinowo-elektryczny), wariantu zasilanego bioetanolem (Flex-Fuel) i aut z instalacją gazową. Niewykluczony napęd na cztery koła dla szatańskiej wersji OPC.

>>>Zobacz Opla, którego wyprodukują Polacy!

W DZIENNIKU pokazaliśmy już zdjęcia całkowicie odsłoniętej astry. Jednak tajemnica zawsze wzbudza ciekawość, dlatego w galerii możecie zobaczyć porcję zdjęć z testów.

>>>Szpiegowskie zdjęcia Opla ze Śląska

Zanim samochód trafi do produkcji spece z Opla nie mają litości dla jego prototypów. Inżynierowie "czołgają" auto po najbardziej wymagających drogach Europy. Nic nie wiadomo o tym by odwiedzili polskie asfalty…

>>>Pomysł Opla na podatki...

Tak czy owak na 100 procent nowa astra przejechała podczas testów miliony kilometrów. Samochód pędził po torze doświadczalnym Nordschleife w Norymberdze. Zaliczył już miesiące testów wytrzymałościowych w pobliżu Arjeplog w Laponii. Właśnie tam zaczaił się jeden z paparazzi, poza aparatem fotograficznym miał w ręku także kamerę…

p