Trasa piątej rundy mistrzostw świata biegła w rejonie wybrzeża Morza Martwego, a zawodnicy rywalizowali w najniżej położonym miejscu na Ziemi, ponad 400 metrów poniżej poziomu morza. Rajd składał się z 22 OS-ów o łącznej długości niemal 360 km. Część tras prowadzących wśród egzotycznych krajobrazów Jordanii zbudowano specjalnie na potrzeby zawodów.

Dani Sordo (Citroen) został pierwszym liderem rajdu. Sébastien Loeb (Citroen) objął prowadzenie w sobotni poranek, jednak odpadł z rywalizacji po czołowym zderzeniu z samochodem Conrada Rautenbacha (Citroen) na trasie dojazdowej. Mistrz świata powrócił do rywalizacji w niedzielę, jednak już bez szans na walkę o najwyższe lokaty.

Dani Sordo zakończył drugi dzień rywalizacji jako lider, więc ponownie musiał oczyszczać trasę z luźnego szutru. Hiszpan oddał prowadzenie Hirvonenowi, a na ostatnim OS-ie wypadł z drogi i stracił ponad 40 sekund.

Chris Atkinson (Subaru) po raz czwarty w tym sezonie stanął na podium (trzecie miejsce). Henning Solberg (Ford) był czwarty, a Matthew Wilson (Ford) - piąty. Federico Villagra (Ford) zajął szóste miejsce. Urmo Aava (Citroen) był piąty, gdy uszkodził zawieszenie i odpadł z rajdu na drugim niedzielnym OS-ie.

Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen wygrali Rajd Jordanii - to ich pierwsze zwycięstwo w tym sezonie. Dzięki temu załoga BP Ford Abu Dhabi World Rally Team powróciła na prowadzenie w klasyfikacji kierowców Rajdowych Mistrzostw Świata FIA.

Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila w bliźniaczym Fordzie Focus RS WRC zajęli w Jordanii siódme miejsce. Dzięki punktom zdobytym przez obydwu kierowców zespół Forda - aktualny mistrz świata w klasyfikacji zespołów fabrycznych - umocnił się na pozycji lidera tegorocznego serialu i powiększył przewagę do siedmiu punktów.

Klasyfikacja Rajdowych Mistrzostw Świata FIA (po rundzie 5/15)