DSG to opracowana przez Volkswagena zautomatyzowana, dwusprzęgłowa, mechaniczna skrzynia biegów sterowana elektronicznie. Wprost - urządzenie redukuje przełożenia szybciej, niż potrafi kierowca (krócej niż 0,2 s!). Po raz pierwszy przekładnię typu DSG zastosowano w audi TT 3.2 V6.

Dotąd skrzynia miała "jedynie" sześć przełożeń, ale inżynierowie z Wolfsburga wrzucili jeden bieg wyżej. Jednak to nie wszystko - sprzęgło nowego DSG w odróżnieniu od starszego systemu nie jest zanurzone w oleju, tylko pracuje na sucho.

Efekt? Ludzie z VW widzą same plusy - może przenieść o 250 niutonometrów więcej momentu obrotowego, a biegi są redukowane jeszcze sprawniej, płynniej. Mało tego, spalanie spadło o 0,7 l na setkę - na dowód mają wyniki testu auta z silnikiem 1.9 TDI.

Nowa skrzynia będzie dostępna w golfie i golfie plus z turbobenzynowym silnikiem 1.4 TSI/122 KM i wysokoprężnym 1.9 TDI/105 KM. Dopłata to 1750 euro (ponad 6 tys. zł). W cenie jest asystent ruszania pod górę (urządzenie zapobiega staczaniu się do tyłu, zanim kierowca wciśnie gaz).

Na koniec ciekawostka. Po świecie jeździ już milion samochodów z szybką przekładnią VW. Obecnie co czwarty touran (kompaktowy van VW) ma pod podłogą skrzynię DSG.