Zakład Forda w Saarlouis w południowo-zachodniej części Niemiec świętuje oficjalny początek produkcji focusa nowej generacji. Przypominamy, że odmieniony samochód ujawniono światu na wrześniowym show we Frankfurcie. Do kupienia pierwsze sztuki pojawią się na początku 2008 roku.

Czego trzeba się spodziewać? Młodszej twarzy - podobnej do modeno, jest też kilka akcentów z prototypowego verve. Ostrzej zarysowane reflektory plus kierunkowskazy w lusterkach. Z tyłu na życzenie światła z diodami LED.

Tyle kosmetyka. Nowinki techniczne to dwusprzęgłowa przekładnia automatyczna PowerShift, która będzie dostępna z dwulitrowym, 136-konnym turbodieslem TDCi.

Do pracy inżynierów trzy grosze dodali też ekolodzy - powstała przyjazna środowisku i niezwykle oszczędna seria ECOnetic. Taki czysty focus dostanie turbodiesla 1.6 TDCi/109 KM do którego BP opracowało specjalny olej o bardzo niskiej lepkości.

Dzięki temu motor na setkę ma średnio spalać tylko 4.3 l ON. Filtr cząstek stałych oczyści spaliny - emisja CO2 to tylko 115 gram na jeden kilometr.