Jak podkreślają funkcjonariusze właśnie nieznajomość przepisów ruchu drogowego i brak umiejętności przewidywania zagrożeń powodują, że dzieci często same przyczyniają się do wypadków. Najczęstszą przyczyną są nagłe wtargnięcia na jezdnię.

W 2010 roku na drogach doszło do ponad 4200 wypadków z udziałem dzieci. Choć w porównaniu z poprzednim rokiem liczba ta zmalała o ponad 800 to nadal utrzymuje się na wysokim poziomie - wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji.

SpongeBob Kanciastoporty to jeden z popularnych bohaterów kreskówek, znany dzieciom z kanału Nickelodeon. W ramach kampanii do jednostek policji w całym kraju trafi 18 tys. płyt DVD z filmem "Bezpieczna droga z radami SpongeBoba" oraz piosenką pt. "Przepisowy ruch drogowy". Policjanci odwiedzający szkoły będą mieli do rozdania także 330 tys. elementów odblaskowych.

W tym roku, specjalnie dla najmłodszych, przygotowano aplikację na telefon komórkowy - edukacyjną grę poświęconą bezpieczeństwu na drodze. Aplikację można pobrać ze strony www.nick.com.pl/rady, na której znajdują się także wszystkie materiały wykorzystywane w akcji "Bezpieczna droga z radami SpongeBoba" oraz gry i zabawy uczące zachowania bezpieczeństwa na drodze.

"Zależy nam na tym by wyrobić u dziecka nawyki bezpiecznych zachowań na drodze. Idąc do szkoły, dziecko powinno umieć właściwie zachować się na drodze. Chodzi tu chociażby o bezpieczne przechodzenie przez jezdnię, o przechodzenie na zielonym świetle, nie wbieganie przed nadjeżdżający pojazd, niebawienie się na jezdni, czy bezpośrednio przy niej" - podkreślił rzecznik komendanta głównego policji mł. insp. Mariusz Sokołowski.

Ważne jest także to dzieci miały nawyk zapinania pasów bezpieczeństwa w samochodzie. "Okazuje się bowiem, że w wielu, szczególnie małych miejscowościach, miasteczkach, pasy nie są używane, co tłumaczone jest bliskością szkoły. Nic bardziej mylnego. Nauczmy każde dziecko w Polsce, że zapinanie pasów bezpieczeństwa może uratować życie" - powiedział rzecznik KGP.

Przypomniał, że dzieci powinny nosić przy sobie odblaski tak, aby były bardzie widoczne dla kierowców. "Poza tym każdy rodzic, zanim puści dziecko samo w drogę do szkoły, powinien przejść z nim całą trasę omawiając każdy jej fragment pod kątem bezpieczeństwa i ewentualnych zagrożeń" - powiedział Sokołowski.

W ciągu wakacji - w lipcu i sierpniu - w 6847 wypadkach drogowych w całym kraju zginęło 718 osób, a 8772 zostały ranne.