Wakacje to okres wzmożonego ruchu drogowego. Na terenie województwa łódzkiego dotyczy to w szczególności drogi krajowej nr 1, którą przemieszczają się mieszkańcy południa Polski w drodze na wybrzeże. Policja podkreśla, że nadal jedną z główną przyczyn najbardziej tragicznych w skutkach wypadków jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. 

Zdaniem drogówki kontrole skutkują zdjęciem nogi z gazu tylko na odcinkach objętych takimi działaniami. Dodatkowo roboty drogowe powodują, że kierowcy próbują nadrobić stracony w korkach czas znacznie przekraczając dozwoloną prędkość. 

Dlatego w wakacje policjanci zaplanowali akcję pod nazwą "Kaskada". Jak informują, jej celem jest zminimalizowanie liczby wypadków drogowych na głównych szlakach komunikacyjnych takich jak K-1, K-8, K- 12, K-14 i K-72 oraz maksymalne upłynnienie ruchu. 

Kiedy?


W wielu miejscach zorganizowane zostaną tzw. statyczne punkty kontroli wynikające z bieżącej analizy zagrożeń. 

Działania będą prowadzone kaskadowo tzn. na pewnym odcinku drogi w odległości kilku do kilkunastu kilometrów spotkać będzie można kolejne patrole. Mundurowi zapowiadaj, że w ruch pójdą wszystkie ręczne mierniki prędkości oraz pojazdy z wideorejestratorami. Podobne akcje będą również prowadzone na terenie ościennych województw. 

Najbliższe kontrole kaskadowe nastąpią 5 sierpnia w godzinach 14.00-22.00. Kolejne zaplanowano jeszcze w tym miesiącu. 

Na koniec komunikatu policja przypomina, że nadmierna prędkość zabija. Na dowód przytaczają efekty przeprowadzonych badań - wynika z nich, że potrącenie pieszego przy prędkości 50 km/h powoduje śmierć 39 proc. spośród nich, a przy prędkości 70 km/h śmierć ponosi 86 proc. pieszych.