Jaki jest najgorszy grzech kierowcy? Prowadzenie samochodu po wypiciu alkoholu… Właśnie z amatorami jazdy na podwójnym gazie drogówka z kujawsko-pomorskiego będzie walczyć za pomocą AlcoBlow.

Reklama

AlcoBlow to nowe urządzenie, które pozwala bez używania ustnika skontrolować kierowcę pod względem zawartości alkoholu w organizmie. Nowoczesny alkomat trafił do wszystkich jednostek tego województwa.

Kujawsko-pomorscy policjanci wyposażeni zostali w 48 takich urządzeń. Mundurowi zapewniają, że AlcoBlow to szybkie i proste w obsłudze, bezkontaktowe (pomiar bez ustnika) urządzenie wskazujące na obecność lub nieobecność alkoholu w wydychanym powietrzu.

http://www.youtube.com/watch?v=dbyKp-9wJMo

A oto co grozi za jazdę po alkoholu i co potrafi AlcoBlow...

Reklama



Alkomatem AlcoBlow można przeprowadzić ponad 5000 pomiarów na jednym komplecie baterii, a brak potrzeby używania ustników powoduje, że alkomat jest wyjątkowo ekonomiczny w użyciu.

AlcoBlow posiada dwa tryby pobierania powietrza:
- aktywny - kiedy osoba badana za pomocą odpowiednio silnego wydechu uruchamia układ pobierania powietrza,
- pasywny - uruchamiany przyciskiem PASSIVE - kiedy osoba badana nie może lub nie chce dostarczyć odpowiedniej próbki powietrza. Tryb ten stosuje się również do badania zawartości pojemników jeżeli zachodzi podejrzenie, że w pojemniku znajduje się alkohol.

policja.pl
Reklama

Oto co grozi za jazdę po alkoholu...



Mundurowi przypominają, że artykuł 178a kodeksu karnego mówi: "Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2."

Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy:
1. zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub

2. zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Artykuł 87 kodeksu wykroczeń: par. 1.: Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Par. 2.: Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w par. 1, podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny. Par. 3.: W razie popełnienia wykroczenia określonego w par. 1 lub 2 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:
1. stężenia we krwi od 0,2 promila do 0,5 promila alkoholu albo
2. obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.