Ranny 28-latek został znaleziony na miejscu blokady policyjnej po oddaniu przez policję strzałów do uciekającego samochodem kierowcy. Mężczyzna z kulą w potylicy przebywa w tarnowskim szpitalu. Jego stan jest krytyczny.

Osobne śledztwo prowadzi Prokuratura Rejonowa w Tarnowie - dotyczy ono czynnej napaści na funkcjonariuszy policji przez kierowcę zatrzymywanego samochodu.

Oba śledztwa dotyczą wydarzeń, jakie rozegrały się w Tuchowie w nocy ze środy na czwartek. Około północy policyjny patrol w Ciężkowicach próbował zatrzymać do rutynowej kontroli kierowcę jadącego skodą. Mężczyzna zaczął uciekać. Przed wjazdem do Tuchowa policjanci zorganizowali blokadę. Uciekający kierowca staranował jednak jeden z radiowozów, a potem ruszył wprost na policjanta. Funkcjonariusz zdołał uniknąć najechania. Dwaj policjanci oddali za samochodem ok. 13 strzałów. Po ok. 10 kilometrach kierowca został zatrzymany. Był to 22-letni mieszkaniec Przemyśla, karany za rozboje i włamania.

Po akcji w pobliżu blokady znaleziono leżącego na ziemi rannego mężczyznę. Był to 28-letni Andrzej S. Został trafiony w potylicę prawdopodobnie jednym z wystrzelonych pocisków lub jego rykoszetem. Był to wcześniej zatrzymany przez policję kierowca, u którego stwierdzono 0,6 promila alkoholu. Po zakończeniu czynności miał zostać odwieziony przez policję do domu, ale policjanci zostali wezwani na blokadę, zorganizowaną ok. 100 metrów od posterunku. Mężczyznę poproszono, by poczekał. Prawdopodobnie poszedł z ciekawości zobaczyć akcję lub postanowił sam wrócić do domu.

W sprawie postrzelenia przypadkowego mężczyzny tarnowska prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo dotyczące ewentualnego przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy policji podczas interwencji związanej z zatrzymywaniem samochodu skoda i w czasie której Andrzej S. został postrzelony w głowę.

W piątek w prokuraturze zostanie przesłuchanych siedmiu policjantów, którzy uczestniczyli w zatrzymywaniu i pościgu za uciekającym kierowcą. Są wśród nich dwaj policjanci, którzy oddali strzały.

W Prokuraturze Rejonowej w Tarnowie odbywa się natomiast w piątek przesłuchanie podejrzanego o napaść na funkcjonariuszy 22-latka, który uciekał skodą przed policją.