Ideą przedsięwzięcia jest prezentacja działających w regionie innowacyjnych firm oraz jednostek naukowych i badawczo-rozwojowych, ale przede wszystkim popularyzacja wiedzy o ich osiągnięciach. Impreza jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich zainteresowanych nowinkami ze świata techniki i nauki.

Program spotkania wypełnią multimedialne prezentacje, eksperymenty oraz interaktywne pokazy. Wśród prezentowanych atrakcji będą m.in. skonstruowany w Szwajcarii mikrosamochód z napędem elektrycznym Re-Volt, paralotnia z napędem elektrycznym, model zdalnie sterowanego helikoptera oraz najnowszej generacji samochód hybrydowy Toyota Prius III, wyposażony w dwa silniki elektryczne oraz tryb umożliwiający poruszanie się wyłącznie przy pomocy napędu elektrycznego.

Uczestnicy spotkania będą mogli zdalnie pokierować mobilnym robotem Kawasaki - tego typu szybkie i precyzyjne roboty przemysłowe są coraz częściej stosowane w firmach, także małych i średnich. Można je stosować np. do spawania, zgrzewania, przenoszenia, klejenia, malowania itp. w wielu branżach.

Wynalazkiem, łączącym wysoką technikę z zabawą, jest skonstruowany w Japonii elektroniczny pies Sony Aibo, którego również będzie można zobaczyć w Gliwicach. To imitacja żywego psa; potrafi bawić się, poznaje opiekuna, szczeka, merda ogonem i przybiega na wołanie.

Oprócz imprez związanych z Dniem Nauki i Przemysłu w czwartek w Gliwicach odbędzie się także Giełda Pracodawcy i Przedsiębiorczości oraz konferencja "Przedsiębiorczy Śląsk", podczas której nastąpi wręczenie nagród laureatom siódmej edycji konkursu "Mój pomysł na biznes" oraz zakończenie pierwszego cyklu projektu "Start", promującego przedsiębiorczość na wyższych uczelniach regionu.