Gavin Conway, brytyjski dziennikarz gazety "Sunday Times" prowadził Passata BlueMotion do ostatniej kropli oleju napędowego. Wynik został wpisany 3 października do Księgi Rekordów Guinnesa: 2463,91 kilometra na jednym zbiorniku paliwa.

Odpowiada to mniej więcej odległości z Wolfsburga do Madrytu. Niezależne jury Księgi Rekordów zatwierdziło próbę pobicia rekordu świata na autostradach we Francji i wydało odpowiednie świadectwo. Łącznie testowy samochód - seryjny Passat BlueMotion z silnikiem 1.6 TDI/105 KM zużył 77,25 litra paliwa i przejechał średnio 27,29 kilometra na jednym litrze oleju napędowego.

Passata BlueMotion, napędzał silnik TDI z Common Rail, ze zmodyfikowanym oprogramowaniem systemu sterowania i obniżoną prędkością obrotową biegu jałowego. Zalecenie zmiany przełożenia, komunikowane były na wyświetlaczu komputera pokładowego.

Do rozwiązań stosowanych w BlueMotion należy także system odzyskiwania energii przy hamowaniu (rekuperacja), system Start-Stop i opony o niskich oporach toczenia. Ponadto nowe modele BlueMotion różnią się od pozostałych modeli danej serii zmodyfikowanymi elementami zewnętrznymi zmniejszającymi opór powietrza, a także zmienionym wnętrzem.

Najnowszy Passat, siódmej generacji, który zadebiutował w czasie paryskiego salonu samochodowego, dostępny będzie w wersji BlueMotion z jeszcze bardziej obniżonymi wartościami spalania i emisji CO2.