Na stronie internetowej - www.WeekendBezOfiar.pl - można znaleźć informacje, w jaki sposób użytkownicy dróg mogą wpłynąć na zmniejszenie liczby wypadków i ofiar śmiertelnych. Można się tam np. dowiedzieć, jak bezpiecznie przewozić bagaże albo jak efektywnie wypoczywać w czasie podróży.

Reklama

Na stronie będą także publikowane wiadomości o tym, które regionalne rozgłośnie radiowe włączyły się do akcji i będą nadawać raporty o sytuacji na drogach krajowych. Kierowcy podróżujący w weekend 6-8 sierpnia będą mogli skorzystać z nowego kanału komunikacji: wystarczy, że wyślą sms-a na numer 70567 (koszt 50 gr) z kodem województwa, a otrzymają (także sms-em) informacje o sytuacji na drogach krajowych w wybranych regionach.

"Dzięki akcji przekonamy się o ile - dzięki współpracy wielu podmiotów w tym służb publicznych i mediów - jesteśmy w stanie zmniejszyć liczbę ofiar na drogach" - powiedział zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Andrzej Maciejewski.

Jak dodał, akcja skupia się zarówno na edukacji, jak i na tworzeniu społeczności osób dbających o bezpieczeństwo na drogach. "W tym pomocne będą zarówno materiały edukacyjne, akcja przeprowadzana na Facebooku, specjalne naklejki na samochody czy rowery, a także pikniki edukacyjne organizowane w Warszawie, Łodzi i Kołobrzegu" - powiedział Maciejewski.

Reklama

Dyrektor biura ruchu drogowego KGP Marek Fidos przypomniał, że w lipcu i sierpniu dochodzi do największej liczby wypadków - łącznie w ciągu wakacji policja odnotowuje ponad 8 tys. wypadków, w których ginie ok., 900 osób. Dominującą przyczyną tragedii jest nadmierna prędkość. W 2009 r. policjanci zatrzymali do kontroli ok. 1,5 mln kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość.

Jak poinformował dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski, na 1,2 tys. lotów rocznie, 400 przypada na lipiec i sierpień. Podkreślił, że LPR w okresie wakacji zdecydowanie częściej interweniuje w województwach nadmorskich, szczególnie w godzinach porannych. Dzieje się tak, ponieważ wypadkom ulega wiele osób, które przez całą noc jadą samochodem nad morze z terenów południowej Polski - wyjaśnił Gałązkowski.

Główny Inspektor Transportu Drogowego Tomasz Połeć zaznaczył, że w ciągu ostatnich lat poprawił się stan techniczny autokarów. W pierwszych dwóch tygodniach wakacji ITD skontrolowała prawie 1,2 tys. autobusów; w 43 przypadkach zatrzymano dowody rejestracyjne pojazdów.
Rzecznik resortu infrastruktury Mikołaj Karpiński podkreślił, że wpływ na bezpieczeństwo ma także stan dróg. Jak poinformował, od 2007 r. podpisano kontrakty na prawie 1500 km nowoczesnych dróg. "Obecnie w bezpośredniej budowie jest około 1000 km dróg krajowych. Tylko w zeszłym tygodniu rozpoczęliśmy budowę około 100 km autostrad" - wyliczał Karpiński.

Organizatorem akcji Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa "Weekend bez Ofiar" jest GDDKiA, a partnerami Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, KGP, KG PSP, LPR oraz GITD. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk.