Liczna grupa uczestników przyjechała do Opola ze Skandynawii, gdzie upiększanie i przerabianie ciężarówek jest niemal sportem narodowym.

"Ekipa pokonała Bałtyk promem, a później w konwoju przejechała całą Polskę. Po drodze do gości ze Skandynawii przyłączały się polskie ciężarówki uczestniczące w zlocie" - relacjonowała PAP współorganizator zlotu, Aleksandra Donocik.

Wśród uczestników zlotu są zarówno premierowe ciężarówki - takie jak przygotowana przez Finów ozdobiona greckimi motywami Scania "Zeus", jak i auta, które od lat są ozdobą spotkań fanów ciężkiej motoryzacji. Do największych atrakcji zlotu należy z pewnością "Red Pearl" - 1000-konna Scania kabriolet zbudowana przez legendę ciężarowego tuningu, Svempę Bergendahla.

Oprócz aut ze Skandynawii i polskich ciężarówek do Opola przyjechali także goście z Niemiec, Danii i Czech. W piątek uczestnicy imprezy poddawali swoje cacka ostatniej kosmetyce na placu apelowym Politechniki Opolskiej.

W sobotę publiczność zlotu i profesjonalne jury wybierze najpiękniejsze ciężarówki w kilku kategoriach. Oceniane będzie m.in. wnętrze samochodów, ich oświetlenie, a także systemy audio i wideo - bo znaczna część aut wyposażona jest w potężne telewizory i odtwarzacze DVD.

Oprócz wyborów najpiękniejszej ciężarówki organizatorzy przygotowali dla uczestników i publiczności liczne atrakcje. Zaplanowano konkursy, m.in. znajomości zasad pierwszej pomocy, przepisów ruchu drogowego, sprawności w jeżdżeniu rowerem, a także precyzyjnej jazdy ciągnikiem siodłowym, i przeciągania liny, na której środku umocowana jest ...ciężarówka.