"W resorcie finansów trwają prace nad założeniami do ustawy o podatku ekologicznym. Nie ma jednak na razie decyzji o zastąpieniu nim akcyzy" - poinformował w Sejmie wiceminister finansów Jacek Kapica.

"Minister Finansów, a tym bardziej rząd, nie podjął decyzji o zastąpieniu podatku akcyzowego nowym rozwiązaniem" - powiedział, odpowiadając na pytania posłów w sprawie wprowadzenia podatku ekologicznego.

>>>"Nowy podatek od aut to dobry pomysł"

Jak podkreślił, resort prowadzi obecnie analizy do założeń do ustawy. "Kwoty podatku, jakimi byliby obciążeni posiadacze samochodów, nie są na dzień dzisiejszy znane" - zaznaczył.

Poinformował ponadto, iż w Ministerstwie Gospodarki trwają prace, dotyczące wypracowania szczegółowych propozycji odnośnie wprowadzenia proekologicznego pakietu. Miałby on wspierać popyt na nowsze samochody i ograniczać import do Polski starych samochodów, wycofanych z eksploatacji w innych krajach.

>>>Rząd pracuje nad nowym podatkiem od aut

"Jednym z elementów prac zespołu jest również zastąpienie akcyzy, nakładanej na samochody osobowe, te nowe i te starsze z importu indywidualnego, nowym rodzajem podatku, uzależnionym od emisji spalin" - dodał.