W DZIENNIKU trenerzy Szkoły Jazdy Renault radzą jak odpowiednio przygotować się do podróży, aby bezpiecznie dojechać do celu...

Sprawny samochód

Nawet jeżeli samochód spisuje się bez zarzutów podczas codziennej jazdy, przed wyjazdem w dłuższą podróż nie zapomnij o sprawdzeniu kondycji auta. Sprawdź poziom oleju, dolej płyn do spryskiwaczy i upewnij się, że prawidłowo działają wszystkie światła i wycieraczki. W samochodzie nie może także zabraknąć apteczki pierwszej pomocy, trójkąta ostrzegawczego oraz gaśnicy. "Bardzo istotną rzeczą jest również sprawdzenie opon. To one są elementem łączącym samochód z nawierzchnią drogi i między innymi od ich stanu zależy bezpieczeństwo podróżnych. Wysokość bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 mm, a ciśnienie w oponach powinno być skorygowane do poziomu zalecanego przez producenta auta" - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault

Bezpieczeństwo dzieci

Pamiętaj, że zderzenie przy prędkości zaledwie 20 km/h może mieć fatalne skutki dla źle zabezpieczonego dziecka. "W takiej sytuacji wzrasta niebezpieczeństwo, że zostanie ono wyrzucone z samochodu przez szybę, a wówczas ryzyko utraty życia zwiększa się dziesięciokrotni" - ostrzega Weseli. Dlatego dzieci do 12 lat, których wzrost nie przekracza 150 cm, powinny być obowiązkowo przewożone w specjalnych fotelikach, a pozostali pasażerowie, także ci siedzący z tyłu, muszą pamiętać o zapięciu pasów.

Zwierzęta w podróży

Masz kota, królika lub małego psa? Fajnie, ale pamiętaj, że kiedy zabierasz go ze sobą na wakacje wtedy najbezpieczniej dla ciebie i twojego pupila będzie jeśli zwierzak ruszy w podróż w specjalnej klatce lub kojcu. Większe psy najlepiej przewozić zapięte w specjalną uprząż przymocowaną do pasów lub też w bagażnikach aut typu kombi - tak, aby ograniczyć możliwość niekontrolowanego przemieszczania się wewnątrz samochodu.

Bagaże pod kontrolą

Walizki i torby ułóż tak, aby nie ograniczały widoczności. Nie rzucaj rzeczy byle jak, zwłaszcza wewnątrz auta a szczególnie z tyłu - nie powinno tam być żadnych nieumocowanych przedmiotów, które przy gwałtownym hamowaniu uderza cię w głowę lub wpadną pod nogi. "Prędkość pojazdu zwiększa masę przedmiotu kilkadziesiąt razy i przy nagłym hamowaniu mały telefon komórkowy leżący na tylnej półce jest zagrożeniem porównywalnym z rzuceniem w kogoś kamieniem” - ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Zabierasz ze sobą rowery? OK. Oto kilka możliwości przewiezienia sprzętu - do najpopularniejszych należą belki dachowe oraz specjalne uchwyty mocowane z tyłu samochodu. Najważniejsze, aby rowery były zamocowane stabilnie a ich ciężar rozłożony proporcjonalnie. Jadąc z takim obciążeniem pamiętaj, że auto posiadające dodatkowy duży bagaż na dachu jest bardziej wrażliwe na silne podmuchy wiatru i gwałtowne manewry jak np. hamowanie. "Przewożąc rowery na dachu należy zachować szczególną ostrożność, jechać płynnie, unikać nagłego hamowania czy pokonywania zakrętów z dużą prędkością oraz pamiętać o tym, że wysokość samochodu może uniemożliwić wjazd pod niektóre wiadukty czy tunele" - dodają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Wypoczęty kierowca

Auto już błyszczy i jest sprawne, a ty w jakiej jesteś kondycji? Dobrze wypocznij zanim wskoczysz za kierownicę. Nie pij alkoholu na minimum kilkanaście godzin przed podróżą. Nie objadaj się, bo może to powodować senność w trakcie jazdy. W czasie długiej podróży zatrzymuj się na kilkuminutowe przerwy na odpoczynek - najlepiej co 2-3 godziny jazdy. Nie zapomnij okularów przeciwsłonecznych, idealnie jeśli będą takie z soczewkami polaryzacyjnymi, które skutecznie blokują oślepiające odblaski, nie pogarszając przy tym ostrości i nie zaburzając rzeczywistych kolorów.

Planowanie podróży

Dokładnie zaplanuj trasę, sprawdź pogodę tam gdzie się wybierasz. Masz nawigację? Świetnie, ale pamiętaj by nie ufać jej bezgranicznie - w końcu zawsze możesz trafić na niespodziewane roboty drogowe lub zmianę organizacji ruchu. Weź też poprawkę na to, że lato to mnóstwo aut na drogach a wzmożony ruch i korki mogą wydłużyć planowany czas podróży. "Warto wyjechać nieco wcześniej, jeśli o konkretnej godzinie chcemy dojechać do miejsca przeznaczenia. Podróży lepiej jednak nie planować pomiędzy północą a godziną szóstą rano, bo wówczas czujność i reakcje kierowcy są znacznie osłabione, a intensywny blask świateł innych samochodów może potęgować uczucie zmęczenia i irytacji" - ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Uff, wreszcie na miejscu! Teraz kolorowe drinki i plaża...