"Projekt ustawy o dopuszczeniu do ruchu przygotowany przez ministra infrastruktury, który w tej chwili jest kierowany na komitet rady ministrów, zakłada powszechny obowiązek rejestrowania tego typu pojazdów" - powiedział wiceminister infrastruktury Radosław Stępień.

Quad to zabawka na czterech kołach dla dorosłych, przeznaczona głównie do sportu i rekreacji. Niestety ostatnio zdarzało się tak, że nawet dzieci w dodatku bez kasków dosiadały tych pojazdów. Poseł PSL Wiesław Woda stwierdził, że "quady zawłaszczyły spokojne do tej pory górskie i leśne szlaki turystyczne". Wskazał na pilną potrzebę uregulowania użytkowania quadów.

"Technologia wyprzedziła legislację" - przyznał Stępień. Dodał, że projekt resortu infrastruktury poza obowiązkiem rejestracji przewiduje nowe ułożenie kategorii praw jazdy "w taki sposób, że wprowadzona będzie kategoria AM na motorowery i czterokołowce lekkie, a uzyskanie takiego prawa jazdy będzie możliwe od 14 lat". Wyjaśnił, że każdy kto będzie kierował pojazdem niezarejestrowanym bądź bez odpowiedniego uprawnienia, będzie łamał prawo.

Dodał, że kategoria A1 będzie obejmować motocykle nieprzekraczające pojemności 125 cm sześc. i mocy nie większej niż 12 kilowatów. Będą mogły starać się o nią osoby, które ukończyły 16 lat.

Kategoria A2 będzie dla motocykli nie przekraczających mocy 35 kilowatów oraz motocykli trójkołowych. Z kolei kategoria A będzie obowiązywać dla motocykli ciężkich, powyżej wymienionych parametrów i będą mogły je uzyskać osoby, które ukończyły 24 lata.

"Już dziś w przepisach prawa poruszający się zarejestrowanym pojazdem typu quad powinien posiadać kategorię prawo jazdy B1" - przypomniał Stępień. Dodał, że w nielicznych przypadkach quady zostały zarejestrowane jako pojazdy motorowerowe i wtedy dopuszczalne są uprawnienia takie jak przy motorowerach. Przyznał jednak, że przepisy są omijane i quady są wprowadzane na rynek bez rejestracji.