Porsche wybrało właśnie Szanghaj na światową premierę nowego modelu - panamera. Dla uczczenia tego debiutu jedną sztukę tego czterodrzwiowego porsche zaparkowano na 94 piętrze (czyli 425 m nad ziemią) mierzącego 492 metry Shanghai World Financial Centre.

>>> Wskocz za kółko nowego Porsche!

Jakim cudem tam dotarło? Helikopter od razu skreślono z listy ze względu na nietypową konstrukcję dachu. Rozłożenie auta na kawałki także odpadło. Pozostała winda towarowa… o mały włos i ten pomysł by nie wypalił bowiem panamera stojąc na czterech kołach okazała się zwyczajnie za długa by zmieścić się na pokładzie windy. Dlatego pomysłowi Chińczycy wysłali auto zderzakiem do góry.

>>> Szklana świątynia Porsche otwarta

Panamera to czwarty model producenta z Zuffenhausen. Auto dołączy do kultowej 911, Boxtera, Caymana i SUV-a Cayenne. Wymiary? Od początku do końca jest 4,97 m długości. Szerokość - 1,93 m plus ogromny rozstaw osi - aż 2,92 m. Nowe czterodrzwiowe porsche będzie sprzedawane w wersjach S (4.8 V8/405 KM) i Turbo (500 KM). Oba modele rozpędzi 7-stopniowa skrzynia o dwóch sprzęgłach nazwana PDK. Napęd - od razu na cztery koła lub tylko na tył. Podstawowy wariant to 300 KM z sześciocylindrówki. Ciut później pojawi się ekologiczna hybryda.

>>> Panamera prosto z Chin

Tyle w skrócie najnowsze cacko od Porsche. Teraz kilka słów z encyklopedii na temat Shanghai World Financial Centre. SWFC od ziemi po czubek ma 492 metrów i jest trzecią co do wielkości budowlą na świecie. Jego budowa trwała ponad 10 lat a do użytku oddano budynek jesienią 2008 roku. SWFC posiada trzy kondygnacje podziemne z parkingami i sklepami. Na piętrach 1-5 mieszczą się centra konferencyjne. Od kondygnacji 7 do 77 są biura, na piętrach 79-93 jest hotel. Na najwyższych poziomach (94-100) zlokalizowano m.in. platformy widokowe. W DZIENNIKU mamy dla was widok z satelity...

p