Do rzeczy. Jury World Car Of The Year składa się z 59 dziennikarzy motoryzacyjnych z 25 krajów. Przy ocenie pod uwagę brane są przede wszystkim takie cechy jak moc, wysoka jakość, bezpieczeństwo, ochrona środowiska, znaczenie dla rynku i styl. Nagrody wręczono w czasie salonu samochodowego w Nowym Jorku.

Komisja uznała, że to właśnie volkswagen golf szóstej generacji zasłużył na prestiżowy tytuł "World Car Of The Year". Oto jak jurorzy podsumowali swoją decyzję - "Solidne wykończenie, wysokiej jakości wnętrze, doskonałe silniki TSI i TDI. Zawieszenie jest lepiej dostrojone niż u konkurentów. Odgłosy wiatru i silnika zostały zredukowane do minimum, co sprawia, że golf jest doskonałym, nie powodującym zmęczenia samochodem do długich podróży". Golf to ikona marki Volkswagen. Niemiecki producent sprzedał 26 milionów tego auta w ponad 120 krajach. Na pudło załapły się też kolejno forda fiesta i toyota iQ.

Tytuł "World Car Design of the Year" zdobył fiat 500 - tak, tak ten sam który jest produkowany wyłącznie w fabryce Fiata w Tychach. Jury w uzasadnieniu werdyktu napisało - "Wesoły i zawadiacki, świetnie łączy styl retro z nowoczesnymi rozwiązaniami. To auto które chwyta za serce". Zalotny fiacik pokonał citroena C5 i jaguara XF.

Wreszcie dwie statuetki powędrowały do producentów z Japonii. Tytuł "World Performance Car" przyznano nissanowi GT-R. Przypominamy, że pod maską tej godzilli pracuje podwójnie doładowana widlasta ósemka 3.6/480 KM. Drugie miejsce to corvette ZR1. Podium zamyka porsche 911 carrera.

Najbardziej zielony samochód to honda FCX clarity - pojazd napędzany energią z ogniw wodorowych może od teraz chwalić się tytułem "World Green Car". Druga lokata przypadła elektrycznemu mitsubishi iMiEV. Trzecia wyhamowała toyota iQ.