Ludzie z Renault przyznają się, że przy tworzeniu tego prototypu zajrzeli do rozwiązań stosowanych w lotnictwie. Efekt? Wyprofilowane kształty mają nie stawiać oporu - powietrze lekko i bezszelestnie opłynie wokół auta.

Karoseria ma 4,8 m długości i ledwie 1,6 wysokości. Żeby dostać się do środka, trzeba wejść przez szklane drzwi - skrzydło unosi się nad głowami, a próg opuszcza na asfalt. Widok auta przy wzniesionych drzwiach przypomina samolot… Nawet 23-calowe felgi stylizowano na śmigła…

Kabina to sześć miejsc w trzech rzędach. Kształtem przypominają zwinięte liście. Każdy z nich rozkłada się jak fotel lotniczy z klasy biznes - oparcie odjeżdża do tyłu, a podnóżek unosi lub chowa. Mnóstwo ekranów i paneli dotykowych. Za żadne skarby nie uświadczysz zwykłego pstryczka. Wszystko świeci, jarzy się i błyszczy. Zamiast lusterek są kamery, które na ekranie pokażą, co dzieje się za autem.

>>>Nowa avensis kombi i...

Mało tego, zamiast kluczyka (czy karty hands free w Renault) jest telefon komórkowy Samsunga, po którym ondelios rozpozna kierowcę i załadowuje do pamięci auta wszystkie indywidualne parametry (ustawienia foteli, sprzętu muzycznego, itd.). Po rozpoznaniu właściciela samochód wita go, podświetlając logo na masce.

Ondelios to hybryda turbodiesla 2.0/205 KM (450 Nm od 1700 do 3800 obr/min) i pary silników elektrycznych, które pracują z przodu i z tyłu auta. Napęd może odzyskiwać energię podczas hamowania i oddawać ją, gdy samochód przyspiesza, aby wspomóc silnik spalinowy.
Motor zamontowany z przodu posiada też funkcję Stop&Start (np. czekając na zielone, układ jest wyłączany, auto "ożywa" po zwolnieniu hamulca) .

Silnik elektryczny na tylnej osi napędza koła wtedy, gdy czujniki ESP wykryją utratę przyczepności - dzięki temu ondelios jeździ jak samochód z napędem na cztery koła. 205 KM rozpędza auto do setki w 7,8 sekundy. Siedem biegów dwusprzęgłowej przekładni sprawia że na 100 km jazdy ze zbiornika ubywa średnio 4,5 l.

Kosmiczny prototyp zadebiutuje na salonie samochodowym w Paryżu, czyli 2 października. Tam rozłoży swoje skrzydła w blasku fleszy obok najnowszej generacji megane.

>>>Nowe renault megane!