W zakładach Mitsubishi Motors Thailand Co., Ltd w Laem Chabang wyprodukowano dotychczas 495 914 sztuk L200, wliczając w to 185 553 egzemplarzy przeznaczonych na eksport do Europy, czyli na swój największy rynek zbytu. Po czterech latach japoński producent zdecydował się odświeżyć auto i to porządnie…

Przód odmłodzonego L200 odchodzi od stylistyki pierwszej generacji - samochód stał się bardziej surowy. Teraz pikap szczerzy się w lusterkach innych aut groźniejszym zderzakiem po którym połyskuje srebrna osłona miski olejowej. Na liście dodatków pojawił się nowy lakier Granite Brown, a wyższych wersjach nowe 16 i 17-calowe felgi ze stopu metali lekkich. Jednak karoseria to nie wszystko. Dużo zmieniło się także pod blachą, w kabinie pasażerskiej pojawiła się m.in. nowa konsola środkowa, nowa kierownicę oraz ciekawsze wzory tapicerek.

Samochód rozpędzi nowy automat do spółki z nowym 178-konnym silnikiem wysokoprężnym High Power Diesel. Skrzynia jest to znana m.in. z Pajero konstrukcja firmy Mitsubishi, czyli elektronicznie sterowana, 5-stopniowa przekładnia INVECS-II z sekwencyjnym trybem sportowym (ang. Sport Mode). Charakterystykę przełożeń dostosowano tak, by skrzynia jak najefektywniej współpracowała z mocnym, niemal 180-konnym turbodieslem.

Zresztą sam 2.5-litrowy turbodiesel także oszlifowano od nowa. Inżynierowie napracowali się by stworzyć nowy kształt komór spalania. Użyto również bardziej wytrzymałych materiałów do produkcji panewek, przeprojektowano system wtryskowy oraz turbosprężarkę oraz zwiększono efektywność układu chłodzenia. Wynik? 178 KM przy 4000 obr./min oraz 400 Nm momentu obrotowego już przy 2000 obr./min dla wersji z przekładnią manualną oraz 350 Nm przy 2000 obr./min dla wersji z automatem.

>>>Najlepsze auta? Japońskie i niemieckie

Ceny nowego L200 startują od 74,5 tys. zł za auto z nadwoziem single cab i 136-konnym silnikiem. Za pikapa z podwójną kabiną (duble cab) z silnikiem o mocy 178 KM trzeba zapłacić od ok. 113 tys. zł. Co ważne Mitsubishi L200 posiada homologację ciężarową i jest dostępne w cenie od 61 057 zł netto - dlatego niektórzy mogą śmiało krzyknąć "sajonara" dla podatku VAT :)