Zdaniem gazety włoski koncern, przeżywający trudności we własnym kraju chce w ten sposób poprawić kondycję rodzimych zakładów kosztem fabryk zlokalizowanych w innych krajach, w tym w Polsce. Rzeczpospolita powołując się na dziennik "La Repubblica" informuje, że w Turynie zdecydowano o przeniesieniu produkcji pandy z zakładów w Tychach do Pomigliano d'Arco, pod Neapolem. W zamiana Polska ma dostać produkcję nowej lancii ypsilon, która powstaje w zakładach na Sycylii zaplanowanych do zamknięcia.

>>>Zobacz zmiany w małym fiacie z Polski

"Nie sądzę by coś takiego miało miejsce. Tychy to bardzo wysoko oceniany zakład w strukturach Fiata - słynący z wydajności i wysokich standardów. Fiat zatrudnia w śląskiej fabryce ok. 6 tys. pracowników może produkować 600 tys. samochodów rocznie, wytwarzana od siedmiu lat panda jest najważniejszym modelem dlatego byłoby to lekkim bezsensem. Przeniesienie Pandy byłoby logiczne tylko wtedy, jeśli w zamian zakład zająłby się produkowaniem zupełnie nowego samochodu." - skomentował dziennikowi.pl Wojciech Drzewiecki, szef instytutu Samar.

>>>Mały fiat w Polsce - koniec tajemnic

Co na to Fiat Auto Poland? "Nie są nam znane takie plany. Fabryka w Tychach jest bardzo ważnym elementem w strukturach Fiata, a o tym jakie samochody są i będą w niej produkowane decyduje kierownictwo koncernu. Od początku stycznia do końca października 2009 roku z fabryki wyjechało ponad 240 tys. tych aut - panda to bestseller słynący na całym świecie z wysokiej jakości i bezawaryjności. Poczekajmy na oficjalną informację z naszego koncernu” - powiedział dziennikowi.pl Bogusław Cieślar, szef biura prasowego Fiata w Polsce.

>>>Zobacz, ile stracisz na swoim aucie

Dlatego czekamy spokojnie… Miejmy nadzieję, że doniesienia o zabieraniu pandy z Polski będą takim samym nonsensem jakim była jakiś czas temu informacja o przeniesieniu produkcji fiata 500 do… przejętych przez Fiata zakładów Zastavy w Serbii. Chyba, że spełnią się słowa Drzewieckiego i polska fabryka zacznie produkować jakiś zupełnie nowy model...