"Niezawodni" badacze z USA wykazali, że ludzie noszący charakterystyczną odmianę genów manewrowali samochodem o 20 proc. gorzej niż kierowcy z inną sekwencją DNA - alarmuje na swojej stronie internetowej agencja Reuters.

>>>Sprawdź, gdzie utkniesz w korkach

Jak czytamy - badania mogą być wyjaśnieniem tak dużej liczby słabych kierowców na drogach. Aż 30 procent Amerykanów jest nosicielami genów zgubnych dla fanów kręcenia kierownicą - oceniają naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine

"Tacy ludzie robią więcej błędów i znacznie szybciej zapominają nowo nabyte umiejętności" - oświadczył dr Steve Cramer, który opublikował wyniki testów na łamach pisma "Cerebral Cortex".

>>>Prokurator kończy rosyjską ruletkę na ulicy

Cramer wraz z zespołem przetestował 29 osób. 22 bez złego geny i 7 z niekorzystnym dla kierowców układem DNA. Badacze poprosili tych ludzi o wykonanie 15 okrążeń na symulatorze. Trasę naszpikowano trudnymi zakrętami i innymi sytuacjami drogowymi. Po tygodniu test powtórzono. Wynik? Siódemka ze zmutowanym genem wypadła znacznie słabiej od pozostałych. Złowieszczy gen kontroluje białka, które wpływają na ludzką pamięć.

"Chciałbym znać geny ludzi, którzy spowodowali wypadek. Ciekawi mnie też czy wskaźnik wypadkowości jest wyższy dla ludzi ze zmutowanymi genami?" - powiedział Cramer.

>>>Uwaga! Wielka i mała kraksa krok po kroku