• ~ciekawska
    (2013-07-19 12:45)
    ad vocem do adelaide''.. a na wojnie świszczą kule, lud się wali jako snopy,a najdzielniej "biją" króle, a najliczniej giną chłopy". Przejął władzę siłą, posłał tysiące szeregowych do piachu, Bereza, nawet sobie paznokcia nie złamał i został marszałem.Dlaczego nie kanonizowany???
  • ~kamil
    (2013-07-15 18:28)
    Prawdopodobnie powstanie nowe ministerstwo ds odbudowy Cadillaca ! Bezrobocie w Polsce ponizej 10 % .
  • ~dyktatura wojskowa
    (2013-08-07 19:48)
    Piłsudski jak władze zdobył w Polsce, demokratycznie?
  • ~Czacza Sandacza
    (2013-07-20 15:45)
    ciekawska
    czy to znaczy że dopiero gdyby Piłsudski zginął zasługiwał by na stanowisko Marszałka??
    Ktoś musiał w tym kraju rządzić a Piłsudski nadawał się do tego najlepiej, chyba dlatego... Dziś gdyby człowiek taki jak on, kierujący się jasną ideą romantyk i patriota przejął władzę w Polsce bił bym mu brawo i dopingował choćby miał tak prosty program jaki miał Piłsudski tzn. "Bić ku..y i złodziei"
  • ~adelaide
    (2013-07-16 10:56)
    AD:
    ~artan2013-07-15 15:51
    ~kamil2013-07-15 18:28
    ~pinokio2013-07-15 15:57
    ~artan2013-07-15 15:51

    Obrzydzenie bieże, na wymioty się zbiera czytając Wasze brednie, obrażające pamięć o jednym z najbardziej zasłużonych Polaków, który tak jak Sobieski przed hordami tureckimi obronił całą Europę przed hegemonią sowieckiej zarazy
    i zagłady.

    Takie obelgi i lekceważenie historii polskiej państwowości powinno się bezwzględnie karać. Sama bym Wam chętnie mordy obiła. Każdemu z Was i Wam podobnym buźniercom należy się bezwzględnie w papę ...!!!


    UB-cy szkoleni byli przez sowietów, często na szkoleniach w związku sowieckim, lub przez instruktorów szkolonych przez sowietów a więc mieli wpojone sowieckie barbarzyńskie, bandyckie zwyczaje, obyczaje, zasady, procedury i sposoby zachowania.

    Sowieccy "wyzwoliciele" gdy wkroczyli 17 września 1939 roku na polskie kresy wschodnie a w późniejszych latach na dalsze tereny Polski mordowali, palili, gwałcili, kobiet i dziewczyn szukali po stodołach kłując siano czy słomę bagnetami czy widłami.

    Ta sowiecka hołota, pijana, często obdarta, zawsze brudna i zawszona strzelała nie tylko do zwykłych ludzi po pijaku w każdym żywym upatrując germańca, do obrazów świętych, do portretów gospodarzy i ich przodków, do mebli, paliła drogocennymi , zabytkowymi meblami w piecach.

    Bogate sale zameczków i siedzib właścicieli ziemskich sowiecka hołota zamieniała w stajnie dla koni, rozpruwała trumny w kaplicach przykościelnych i na cmentarzach poszukując złota, złotych zębów, które wyrywała żywym i umarłym.

    PUBP a później UB i SB były cały czas w okresie swojego istnienia kontrolowane, zarządzane przez sowietów, przez działające w Polsce sowieckie komendy nkwd a później kgb, które znajdowały się w każdym większym miasteczku w Polsce i przy każdej sowieckiej, jednostce wojskowej w okupowanej przez sowietów Polsce.

    W Polsce, do końca pobytu wojsk sowieckich w kazamatach przy każdej jednostce sowieckich wojsk okupacyjnych byli bez sądu, potajemnie więzieni, torturowani i mordowani polscy patrioci np. w Legnicy nazywanej "małą Moskwą"'.

    Urodziłam się w Legnicy i znam te sprawy z autopsji.
  • ~major Kos
    (2013-07-15 22:25)
    Jeśli są na to środki z pewnością warto ten oryginalny zabytek odrestaurować choćby dla samej pamięci o marszałku który niewątpliwie na pamięć zasługuje.
    Kasztanki odrestaurować niestety da rady gdyż odnalezioną po wojnie wypchaną klacz z rozkazu pierwszego marszałka powojennej Polski, Rola-Żymeirskiego spalono, nienawidził Piłsudskiego pomimo wspólnej legionowej przeszłości tylko za to że odbywać musiał słuszną karę więzienia za oszustwa i nadużycia jakich dopuścił się w armii.

    Pozdrawiam wszystkich miłośników historii i starych samochodów
  • ~major Łoś
    (2013-07-15 22:09)
    pinokio piszesz bzdury jakich uczono w szkołach z czasów PRL.
    Piłsudski nigdy nie wypowiadał podobnych opinii, jedyną jaką znamy to taka że w wojnie obronnej, a tylko taka opcja wchodziła w grę w razie konfliktu zbrojnego zastosowanie czołgów jako broni defensywnej nie miało większego sensu, i miał rację. Niemcy, ZSRR i inne państwa dysponujące bronią pancerną nie opracowały jeszcze wtedy żadnej doktryny wykorzystywania czołgów jako broni defensywnej.
    Piłsudski nie był nigdy wrogiem dla nowoczesnej armii, państwa Polskiego zwyczajnie nie było stać na szybką modernizację i wyposażenie armii w nowoczesne środki bojowe pomimo 40% wydatków z budżetu na utrzymanie.
    Nie posiadaliśmy tak ogromnego potencjału gospodarczego i zaplecza surowcowego jakim dysponowały w tamtych czasach Niemcy i ZSRR.
    W wyniku wytycznych marszałka ponad 10 letni sprzęt wycofywano z jednostek bojowych i zastępowano nowocześniejszym, sprawdź na jakich straych truchłach latają Polscy piloci dziś.
  • ~Leon
    (2013-07-15 19:36)
    Renowacja tego auta to swietny pomysl. Chetnie zobaczylbym na wlasne oczy samochod Pilsudskiego. Dla wszystkich milosnikow historii bedzie to nielada gratka.
  • ~pinokio
    (2013-07-15 15:57)
    to smieszne,zwlaszcza w,ze gdy zaproponowano mu rozbudowe broni pancernej ,nawet nie chcial o tym slyszec ,skutki znamy ,nie ma to jak kasztanka.ja odbudowac.
  • ~sami swoi
    (2013-07-15 14:21)
    "spodziewamy się kosztów na poziomie 300-400 tys. zł. bez zakupu samochodu "dawcy", czy też brakujących elementów.."??
    Za ta sume hAmerykanie wam zrobia tego Cadillac-a nowke-bis!!! Gwarancja!