• ~R2D2
    (2012-08-23 22:20)
    Bader – ja nikogo nie obrażam (jak ty) tylko opisuję rzeczywistość. A co „mnie się wydaje” tu nie ma nic do rzeczy. Pisanie bezosobowo „wykreowano wodza boga” świadczy że z historią jesteś na bakier – polecam kompendium „Norman Davies – Historia Europy – Rozprawa Historyka z Historią” na początek. Także ilość zatargów świadczy o twoim urzędniczym podejściu do zagadnienia. Mam rodzinę w obu tych krajach i zarówno ci W Niemczech i ci w Rosji nie udzielali się żadnemu z totalitarnych systemów, więc nie pisz co by było. Co do błędów masz rację – historia narodu z nad Wisły to same błędy. Nie jesteśmy skazani na współpracę z nikim. Nie ma innych krajów rozwiniętych technologicznie w Europie prócz Niemców? Szwedzi, Holendrzy, Francuzi, Włosi, Austriacy, Szwajcarzy, Finowie zapewne uśmiechnęli by się po tak autorytatywnym stwierdzeniu dyletanta. Mówiąc o przyjaźni dajesz świadectwo swojej naiwności – nie ma czegoś takiego między narodami, może być między ludźmi – między narodami są jedynie interesy. Jeśli prezesi dwóch gigantycznych niemieckich korporacji stają przed pomnikiem marszałka Żukowa (pamiętasz ?- stoi z lewej strony przed wejściem na Plac Czerwony) mówią do siebie „mit ihnen werden wir nie gewinnen - wir setzen auf Kooperation” a faceci mają po sześćdziesiątce to jednak o czymś świadczy. Rosja nie obawia się naszego kraju bo my jesteśmy małymi graczami z drugiej ligi. Obama zrezygnował z tarczy bo zaopatrzenie dal US Army w Afganistanie dociera poprzez Rosję, gdy promy przestały latać na SST można tam dostać się dzięki Rosjanom – więc nie pieprz o bałałajce bo świadczy o typowo nadwiślańskim pogardliwym stosunku do sąsiada, dzięki któremu nie jesteś lokajem u Ubermenscha dzisiaj. Co do audi to ok16 sztuk A8L stoi pod arkadami Ritz-Carlton przy Tverskaya do dyspozycji gości hotelowych… Naprawdę wpływowi Rosjanie poruszają się Bentleyami i RR - audi to marka nuworyszów. Podobnie jak w NYC – w mercu czy cadillacu zobaczysz zazwyczaj czarnego – jeśli wybierzesz się do teatru na Broadway’u albo do galerii w Soho - to zobaczysz podobne, nobliwe marki jak w Moskwie. I na koniec drobiazg który świadczy o nas: na Unter den Linden w Berlinie jest cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej (pamiętasz – z prawej strony jadąc od Bramy Brandenburskiej). Pomnik, dwie postacie czerwonoarmistów w hełmach i pelerynach jest utrzymany na wysoki połysk przez gospodarzy, świeczki czy kwiaty na zadbanych grobach mogą wprawić w zdumienie. W moim rodzinnym mieście, był kiedyś pomnik marszałka Koniewa, którego armia idąc na zachód, wyzwoliła miasto oszczędzając zniszczenia narodowych zabytków. Dziś po pomniku został pusty cokół, na którym ludzie twego pokroju malują grafitti – gwiazdy Davida i szubienice…
  • ~Ja
    (2012-08-23 20:12)
    Zagrabili? Kiedy Rosjanie, kiedy my odzyskamy, to co nam Niemcy zagrabili?
  • ~usa
    (2012-08-25 00:38)
    Pewnie wtedy sie nie psulo tak jak Audi dzisiaj. A4 Quattro 3L V6 najgorsze auto jakie mialem ! Nigdy wiecej Audi!
  • ~Romuald
    (2012-08-24 18:37)
    Cóż za wspaniałe dywagacje na temat szacunku dla niektórych narodów i pogardy dla innych. Ruskie gorsze od Niemców, czy Niemcy od Ruskich? Ciekawe pytanie. Zanim odpowie się na nie należy się zastanowić czy Ruskie to Ruskie i czy Niemcy to Niemcy. Czy Hitler był Niemcem? Czy Stalin był Rosjaninem? Kim byli ludzie, którzy rozpoczynali wojny i mordowali tysiące czy nawet miliony ludzi? Dla kogo pracowali? Jaki reallizowali plan? Kto im za to płacił? Przeciętny człowiek palcem w bucie nie kiwnie za darmo. Wojny też organizowane były i są w celu zagrabienia mienia i terenu. Ktoś musiał za to zapłacić, czyż nie?
  • ~JD
    (2012-08-24 18:52)
    do POPa "Dlatego tak mną wstrząsnęła ta historia o Piłsudskim: zimą 1909 odwiedza Piłsudskich w Zakopanem Żeromski i co widzi? „To była proletariacka mizeria. Zastałem go przy stole stawiającego pasjansa. Siedział w kalesonach, bo jedyną parę spodni, jaką posiadał, oddał właśnie krawcowi do zacerowania dziur”. Ale dlaczego Piłsudski z takim przejęciem pracuje nad tym pasjansem? Tak Żeromskiemu odpowiada: „Założyłem sobie, że jeśli mi ten pasjans wyjdzie, to będę dyktatorem Polski”. Żeromski patrzył na niego jak na wariata. A mija kilkanaście lat – i proszę!"
    źródło: http://dukaj.pl/JacekDukaj/PolskaZDrugiejStronyLustra
    pzdr
  • ~POP
    (2012-08-24 17:46)
    Do R2D@. Błagam, nie manipuluj własną wypowiedzią jak bolszewicy , bo muszę ją przytoczyć: Cyt: "Niestety, mam większy szacunek do Rosjan którzy pod bolszewickimi sztandarami zajęli pół Europy, niż do "nadludzi" którzy wytłoczyli sobie na paskach Gott mit uns" i mordowali narody." Koniec cyt. Do jakich to do Rosjan pod bolszewickimi sztandarami masz większy szacunek ? Do zwykłych niepiśmiennych żołdaków, dla których grabieże, gwałty i zwykłe mordowanie to chleb powszedni, czy może do bolszewików którzy im wydawali rozkazy. A może masz jakiś szacunek do innych Rosjan np tych z RONA na przykład ? Czy zasługują na twój większy szacunek niż Niemcy i Austryjacy z brygady SS Dirlewangera ? Po przysłoną znajomości niektórych faktów historycznych przemycasz słowa na publicznym forum (zbitka słów "szacunek" i "bolszewicy") które mają się dobrze kojarzyć. Dlatego pytam czy jesteś kim z sowieckiej agentury, najlepiej wyspecjalizowanej na świecie w kłamstwie i dezawuowaniu pozycji, roli i znaczenia Polski i Polaków w świecie (koronny przykład: ludobójstwo w Katyniu).
  • ~bonzo
    (2012-08-24 17:40)
    O przepraszam bardzo , Rosjanie niczego nie zagrabili . Oni po prostu "wynalezli"
    u Niemca na strychu lub w garażu .
  • ~re:Ja
    (2012-08-24 14:44)
    Zagrabili? Kiedy Rosjanie, kiedy my odzyskamy, to co nam Niemcy zagrabili?

    A co wam Niemcy "zagrabili"?
    Oddajcie niemiecke ziemie, zobaczymy, co wam zostanie.
  • ~POP
    (2012-08-24 12:43)
    R2D2 - jesteś sowiecką agentura w Polsce ?? Historia miedzy Polską a Niemcami mówi nam o wiele dłuższej współpracy miedzy krajami niż o o okresach wojen. Rosja już od Piotra Wielkiego miała całkowicie Polskę pod kontrolą i wszystkimi siłami starała się ją zniszczyć lub znacznie ograniczyć miejsce i rolę w tej części świata, tylko ze względu na jej model polityczny i wolnościowy. Wszystkie powstania (z wyjątkiem wielkopolskiego) były wymierzone przeciwko Rosji, wojna bolszewicka 1920 jak sama nazwa wskazuje też, nie walczyliśmy z Rosją Sowiecką we wrześniu 1939 tylko dlatego że takie były rozkazy Naczelnego Dowództwa, chociaż nas zaatakowano, Powstanie Warszawskie było politycznie wymierzone przeciw Rosji i przez Rosję Sowiecką pogrzebane, chociaż mieli wszystkie siły i środki by do tego nie dopuścić. Zainstalowana w Polsce w 1944 r. sowiecka agentura zgładziła więcej żołnierzy AK, WIN, NZS niż zginęło ich w czasie walk z Niemcami.
    Powojenna walka z Rosją Sowiecką i jej agenturą w Polsce (zalegalizowaną za zgodą aliantów) to tez okres ciągłej walki o prawo do decydowania o własnym losie przez nas samych, a nie przez przywódców zbrodniczego Kremla. Poznań 56, Marzec 68, Grudzień 70, Radom 76, Sierpień 80. O szacunku do Rosjan (czyli do władzy sowieckiej jak mniemam) może tylko pisać potomek sowieckiej agentury lub dyletant nie znający historii Europy ostatnich 300 lat.
  • ~vh
    (2012-08-24 12:27)
    Rosjanie nic nie zagrabili - jako kraj ktory wygral wojne po prostu wzieli sobie to co mozna bylo jako czesciowa rekompensate za zniszczenia wojenne spowodowane wojna wywolana przez Niemcow.