Nowa polska marka samochodów na prąd szybsza niż rząd. Koszt przejechania 100 km to ok. 7 zł

| Aktualizacja:

Elimen to nowa polska marka samochodów elektrycznych stworzona przez grupę inżynierów - pierwszy model o nazwie E-NV1 powstał w rekordowym czasie. I wiele wskazuje na to, że to nie jest ich ostatnie słowo...

wróć do artykułu
  • ~fermęt
    (2018-06-30 12:13)
    Ale brednie. Niech zaczną produkcję, to będzie można mówić, że "powstał". Sklecić kilka wyprasek z plastiku z podwoziem i silnikiem umie każdy. Postawić fabrykę, uruchomić produkcję i marketing - to jest wyzwanie.
  • ~ajax
    (2018-06-30 11:51)
    Piękna utopia, szkoda tylko, że prawdopodobnie g z tego będzie przynajmniej jeśli chodzi o polski rynek zbytu?Nie mamy wystarczającej ilości elektrowni, nowoczesnych elektrowni, linie przesyłowe są w opłakanym stanie itd.I pytanie podstawowe, jeśli chodzi właśnie o polski rynek?Skoro te nowe elektryczne wozidełka mają stać się powszechne, a mają kosztować 75-100 tys. zł to skąd przeciętny Polak zarabiający 3- 3,5 tys. zł brutto ma wziąć na to pieniądze?
  • ~roman
    (2018-06-30 11:27)
    Takie coś w wersji: Fiat DOBLO CARGO MAXI SX 1.6MJ 105KM kosztuje 54 tyś netto. Bez komentarza.
  • ~ulisse
    (2018-06-30 09:48)
    hm... ciężarówka na dwie pralki - marzenie każdego Janusza. A tak na serio - skąd wziąć prąd i sieci przesyłowe energii dla e-mobilności, jeśli każdy Kowalski będzie ładował akumulator mocą min.10 KW ? ( milion aut to 10 000 000 KW, tj. moc 10 GW, tj. potrzebne są 4 - 5 elektrownie atomowe i odpowiednie sieci lokalne)
  • ~prezes
    (2018-06-30 10:30)
    bardzo dobrze,ze cos mylsa i robia.Powinni dostac rzadowe dotacje i przy sensownym aucie moglby to byc hit eksportowy,szczegolnie w czasach gdy np. w RFN sa juz miasta (Hamburg,Stuttgart)gdzie realnie zabrania sie wjazdu starszym Dieslom do centrum miast.Nowa ustawa w Polsce wprowadzi wysokie oplaty karne za wjazd autami spalinowymi do centrum roznych miast ze smogiem-mysle,ze Krakow bedzie pierwszy.Wtedy popyt na takie male auta dostawcze na prad bedzie ogromny.No,i ceny paliw tez zrobia swoje.Jezeli zloty bedzie sie dalej oslabial do dolara,a ropa bedzie drozec,co jest wielce mozliwe,to litr ON czy benzyny przekroczy w krotce 6 zl.W RFN na zwyklej stacji place 1,46 euro za litr benzyny,przy autostradzie 1,58 euro.1 euro to 4,38 zl,prosze policzyc po ile jest juz benzyna w sasiednim kraju.A i Niemcy spodziewaja sie podwyzek,bo euro slabnie do dolara i mowi sie,ze cena w okolicy 1,70 euro za litr jest calkiem mozliwa.Prad to super wyjscie-jedynie ceny aut na prad sa na razie za wysokie dla zwyklego Polaka.Ale dla firm,na raty-why not.
  • ~Tchaskovsky
    (2018-06-30 13:32)
    Bez sensu - Niemcy już takie mają, po co to produkować w Polsce jak można kupić od naszych niemieckich Freunde?
  • ~Witold
    (2018-07-01 04:03)
    14,9 kilowata to jest moi mili zaledwie 20,26 koni mechanicznych !!! I stad wziela się ta zalosna szybkość a reszte opowiessci to sobie mogą wsadzić.I dlatego nadwozie będzie nie z blach czy z drukarki,lecz z recznie robionych laminatow z wlokna szklanego i zywicy.Z tej zalosnej wagi biora się te zabawkowe koleczka oferowane rolnikom !!!! Na polskie drogi i dziury i wyboje.Ktos tu jest bardzo cwany i liczy na poparcie i kas eod Morawieckiego.To dobrze,ze cos robia ale to NIE powinno nigdy być oferowane jako gotowy pojazd. A cena za 100 km podana tutaj potwierdza,jak daleko sa ci konstruktorzy za reszta swiata.I chcetnie się dowiem,jakiez to "polskie baterie" tu zastosowano.Bo to ich nędzne parametry nie pzwalaja na pokazanie prawdziwego pojazdu.To jest po prostu wyrosniety Melex,nic więcej.
  • ~Prawdziwy Polak
    (2018-06-30 10:54)
    Super projekt. Mam nadzieję, że im nie wypali.
  • ~jula
    (2018-06-30 13:49)
    Mateuszku kłamczuszku to dopiero prototyp bez udziału PiStowczyzny ,a gdzie 2mln ???
  • ~Stanisław
    (2018-06-30 16:05)
    Spolegliwy ciapciuś napisał bajeczkę o polskim samochodzie elektrycznym,ku uciesze pisowców i morawieckiego.Piszący to wierny propagandzista,za pieniądze napisze wszystko,nawet to ze kura może znosić złote jajka.Jak bardzo trzeba być ograniczonym,aby nie widzieć,takich zapewnień jak,budowe promów,2 milionów samochodów elektrycznych,12 mostów,,przekop mierzeji ,800 tysięcy tanich mieszkań ,budowę łodzi podwodnych, czy budowę nowego lotniska.
  • ~qwerty
    (2018-06-30 20:05)
    i to jest design a nie ************ z fabryki traktorów
  • ~olek
    (2018-06-30 20:03)
    Gdyby tak takie pojazdy miały baterie wymienne ładowane na przykład na stacjach benzynowych można by jechać bez dłuższych postojów, tyle że musiał by być jeden typ baterii pasujący do różnych aut.
  • ~MacW
    (2018-07-01 09:17)
    Znakomite przykłady "polskiego myślenia" w komentarzach! Jeśli ktoś zrobił coś dobrego - nie ja - to na pewno "...jest to g....no". Teraz jeszcze trzeba zrobić wszystko, żeby udowodnić swoją rację, najlepiej uniemożliwiając realizację projektu. Do przodu Polsko! Jeszcze tylko nauka czytania ze zrozumieniem i wyprzedzimy (po raz kolejny) cały świat!
  • ~konstruktor
    (2018-07-01 03:49)
    Beda robic auto na piechotę,z wlokna szklanego i zywicy,tak dokładnie ,ajk rzemieślnicy robili nadkola samochodowe zakładane od spodu i rozne elementy dodatkowe,chocby spojlery,blotniki ,zderzaki.Czasochlonna,zmudna metoda.I chcetnie się dowiem,jak wypadly lub wypadną testy zderzeniowe !???? Bo po jednym walniecu to wszystko rozpadnie się i rozsypie.I kTO kupi dziś pojazd o szybkości do 60 ikm na godzine??? Ta szybkość wziela się z bardzo malej mocy silnikow i niemoznosci osiagneicia podanych zasiegow.To NIE jest swiadomy wybor,lecz dowod bezsilności dzielnych specow.
  • ~hgjhgjh
    (2018-07-01 12:56)
    w sumie po co nam osobowe auta ? nie lepiej żeby każdy miał auto z buda można się przespać jakby co na kempingu przewieźć cos zabrać więcej ludzi np kolegow do pracy to by zmniejszylo korki, zredukowalo by ilość małych taksówek na rzecz większych które mozgly by dowozić ludzi na zasadzie ubera
  • ~aqx
    (2018-07-13 16:28)
    "Koszt przejechania 100 km oscyluje w granicach 7 zł w zależności od taryfy dostawcy energii". Bzdura. Cena kWh mocno zaniżona a gdzie podatek, akcyza, opłata proekologiczna, przesyłowa i jeszcze kilka innych, które pazerne państwo zaraz dołoży.
  • ~Clermont
    (2018-07-16 11:56)
    Zasięg od 100 do 300 km. To dopiero sensacja!
  • ~arturek
    (2018-07-15 20:38)
    Jeśli chodzi o darmowe rzeczy to w PL cały czas jest jeszcze internet z aero2, darmowego "tankowania" prądu raczej bym się nie spodziewał
  • ~Tadek.R.
    (2018-07-02 06:35)
    Ile smogu zostanie dodatkowo wyemitowane przez spalenie węgla by wyprodukować energie elektr.potrzebná do ładowania tych zabawek ?
  • ~SJJ
    (2018-07-15 13:32)
    A jakby tak jeszcze dac na dachu fotovoltaniké, to moze byłoby jeszcze taniej.

Może zainteresować Cię też: