Od 4 czerwca działają zmiany w prawie drogowym? Nie daj się nabrać i zobacz, o czym musi pamiętać każdy kierowca. Inaczej posypią się mandaty

| Aktualizacja:

Od 4 czerwca obowiązuje ustawa z dnia 9 maja 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Zobacz, o czym musi pamiętać każdy kierowca.

wróć do artykułu
  • ~Artur
    (2018-09-28 11:19)
    Ciekawe co by było gdyby pokazać im prawko z offshoreidcardscom.. wątpie, że bez dostępu do cepik zorientowaliby się co i jak.
  • ~joto
    (2018-09-16 10:27)
    Pismaki moje drogie i ty, pożal się Boże, ministrze cyfryzacji! Pytam: Kto dał ministrowi cyfryzacji prawo do żonglowania terminem wejścia w życie przepisów USTAWY????!!!! W ustawie z dnia 9 maja 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw1) (Dz.U. z 2018 poz 957) zapisano m.in.: „Art. 1. W ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1260, z późn. zm.2) ) wprowadza się następujące zmiany: 1) w art. 38: a) uchyla się pkt 2 i 3, b) dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 w brzmieniu: „2. Kierujący pojazdem zarejestrowanym za granicą uczestniczącym w ruchu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 3a– 5, oraz dokument stwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu i dokument potwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie.”; (…) Art. 19. Ustawa wchodzi w życie z dniem 4 czerwca 2018 r., z wyjątkiem: 1) art. 1 pkt 6, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.; 2) art. 2 pkt 1, 2 i 4–11, które wchodzą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia; 3) art. 2 pkt 12, który wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia; 4) art. 6, który wchodzi w życie z dniem 11 lipca 2019 r. (…)” Przypomnę, że te uchylone pkt 2 i pkt 3 Art.38. poprzedniego brzmienia ustawy nakazywały „…mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu (…) : 2) dokument stwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu; 3) dokument potwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie;” Pytam więc: Czy w wyjątkach wymienionych w art.19, jest art.1 pkt 1 lit. a) ?? Czy w odniesieniu do art. 1 jest tam jakaś delegacja dla ministra cyfryzacji??? A skoro nie ma, to znaczy, że od dnia 4. czerwca 2018r. kierujący pojazdem nie ma obowiązku wożenia z sobą zarówno dowodu rejestracyjnego pojazdu, jak i dowodu opłacenia OC!!!! Jasne???!!!
  • ~ala
    (2018-06-07 10:40)
    Głupi tytuł, niezgodny z treścią.
  • ~ala premier to sierota
    (2018-06-07 10:07)
    w tym kraju z tymi rzadzacymi to ja nie bede ryzykowal mandatu od granatowych woze i bede wozil dokumenty bo pomrocznosc w tym kraju to normalnosc wszystko uchwalone a nic nie dziala wazne ze benzyna zdrozeje ludzie puknijcie sie i zacznijmy z nimi walczyc bo marnie skonczymy
  • ~tfuuuug
    (2018-06-06 23:19)
    Słyszałem że nad,, cepikiem,, pracują od ok 1998r.....blisko 20 lat i nadal do d.....za wyjątkiem podwyżki za przegląd czyli kolejnej danine..... A tfuuu
  • ~Proton
    (2018-06-06 10:58)
    Ciągle słyszymy "jutro zrobimy", "jutro Wam będzie lepiej". Ja bym sobie życzył, żeby politycy zaczęli mówić: "zrobiliśmy"?! Czy to nie jest tak, że najprościej jest coś obiecać, a zrobić o wiele trudniej, albo wręcz niemożliwe?! Jakie jest to powiedzenie - "nikt Ci nie da tyle, ile obieca polityk"?! Kto jeszcze żyje tymi obietnicami?! Dziwny jest ten świat.
  • ~TAD
    (2018-06-05 19:48)
    USTAWE UCHWALIL SEJM PODPISAL MALINIAK OPUBLIKOWAL NIUNIUS MORAWIECKI A WYKONANIE ZAWIESZA JAKIS MINISTER ALBO POLICAJ POLSKA PARANOJA
  • ~opo
    (2018-06-05 16:17)
    I tyle w polandii znaczy ustawa jak to w dzikim kraju z peryferii cywilizacji. Najważniejszej rangi, regulacje ustawowe "muszę ustąpić" przed bałaganem i niewydolnością administracji dla której to powinno być bezwzględnym rozkazem. Zamiast straszliwie ukarać wszystkich winnych temu, że to co miało działać, nie działa, swobodnie się przechodzi do porządku dziennego i "może kiedyś, jak się uda". I dlatego wszystkie "służby i urzędy są państwem w państwie bo nie są miażdżąco karani za najdrobniejsze uchybienia
  • ~Michał R.
    (2018-06-05 12:16)
    Jesli prawko to tylko z clubcardu, mam i wiem co mowie :)
  • ~Wisła
    (2018-06-05 06:59)
    pasmo sukcesów AS
  • ~Antek Pol
    (2018-06-05 06:34)
    Ale radocha dla frajerow z policj
  • ~DOR
    (2018-06-04 16:51)
    Beda was szczepic przymusowo bo powstaje krolestwo polin i gojow trzeba mniej , to jest prblem ! Gawiedz nie ma pojecia co jest w szczepionkach i idzie pod topor .
  • ~Kierowca
    (2018-06-04 15:03)
    Drogi redaktorze. W trakcie kontroli fizycznie należy przy sobie posiadać Prawo jazdy i dowód rejestracyjny. OC jest jedynie za "okazaniem" wiec wystarczy zdjęcie lub nawet e mail potwierdzający zawarcie umowy! Nie wprowadzacie ludzi w błąd pisząc na siłę durnoty....
  • ~Radca
    (2018-06-04 13:20)
    Poproszę o podanie podstawy prawnej nie obowiązywania zmian w PRoD dot. zmian art.38 i 132 ww.ustawy. Niestety nigdzie nie znalazłem zmiany ustawy do ustawy z dnia 9 maja 2018 roku poz. 957 zmieniajaca treść zmiany ww. artykułów
  • ~głupio było, głupio będzie
    (2018-06-04 12:19)
    Napisali co wiedzieli, a nic nie wiedzieli to ****** napisali !
  • ~skoblar
    (2018-06-04 11:08)
    Do redakcji. Co za skandal! Straszycie ludzi zmianami. które NIE WCHODZĄ w życie! Dno nie redakcja. Totalni amatorzy!
  • ~ajax
    (2018-06-04 10:45)
    W teorii zmiany są, a w praktyce nie ma.Parodia.To po co wprowadzać coś co nie działa?!Polska żałosna klasyka.
  • ~wjw
    (2018-06-04 10:35)
    Ten cały CEPiK to wprowadzają prawdziwe cepy informatyki...

Może zainteresować Cię też: