Posłowie wszystkich klubów opowiedzieli się za skierowaniem projektu ustawy o CEPIK 2.0. do sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. To oznacza przesunięcie uruchomienia tego systemu, nie o 6 miesięcy jak informowano wcześniej, a o najmniej rok do stycznia 2017. 

Nowy CEPiK w styczniu, ale 2017 

Przesuniecie terminu uruchomienia to ukłon nowego rządu w stronę starostw, które zajmują się rejestracja pojazdów i wydawaniem praw jazdy oraz przede wszystkim ulga dla kandydatów na kierowców. O zmianę terminu apelował m.in. Związek Powiatów Polskich a także dostawcy oprogramowania oraz odbiorcy usług.

Projekt przesunięcia wdrożenia poparli przedstawiciele wszystkich klubów oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Zdzikot, który stwierdził, że przesunięcie terminu o rok jest konieczne ponieważ CEPIK 2.0 nie jest gotowy.

Przyszli kierowcy mogą spać spokojnie?

Przypominamy, że nowa Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK), która pochłonęła ok. 140 mln zł miała od stycznia 2016 być używana przez starostwa wydające prawa jazdy. Z dobrodziejstw tej bazy miały korzystać policja, sądy, wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego, stacje kontroli pojazdów czy szkoły jazdy.

CEPiK 2.0 miał też służyć do ewidencji okresu próbnego dla młodych kierowców, który przewidziano od stycznia 2016. Chodzi np. o ostrzejsze ograniczenia prędkości, szybszą możliwość utraty prawa jazdy czy obowiązek zaliczenia dwóch dodatkowych kursów po zdobyciu prawka.