Kia rośnie w siłę. Koreański producent ogłosił, że właśnie zakończył budowę pierwszej fabryki w Ameryce Łacińskiej. Nowy zakład znajduje się w Meksyku w Pesqueria w stanie Nuevo Leon.

Budowa trwała 13 miesięcy. Koreańczycy podkreślają, ze to rekord - jeszcze żaden inny zakład produkcyjny Kia nie został wybudowany tak szybko.

Na 500 hektarach zmieszczono tłocznię blachy, montownię nadwozi, lakiernię, montownię silników i linię montażu końcowego. Do budowy wykorzystano 27 tys. ton stali.

Inwestycja pochłonęła 3 mld dolarów

Co roku mury fabryki ma opuszczać 300 tys. samochodów. 60 proc. z nich będzie trafiać do USA i Kanady, 20 proc. na rynek meksykański, a pozostałe 20 proc. do krajów Ameryki Łacińskiej. Głównym modelem produkowanym w meksykańskiej fabryce będzie kia forte (znana także na niektórych rynkach jako cerato).

Dzięki nowemu zakładowi, pracę znajdzie około 70 tys. osób, z czego 14 tys. bezpośrednio w fabryce.

Nowy obiekt dołączył do listy 10 innych zakładów produkcyjnych Kia zlokalizowanych w Korei, Chinach, Rosji, USA i w słowackiej Żylinie.

Koreańczycy podkreślają, że fabryka w Meksyku dysponuje jedną z najnowocześniejszych aparatur służących do badania jakości montażu nadwozia i obróbki mechanicznej, laboratoriami testowymi w zakresie kalibracji, metalurgii i emisji spalin oraz precyzyjnymi urządzeniami pomiarowymi.