Niemcy ujawnili, gdzie Volkswagen wybuduje nową fabrykę samochodów w Polsce

| Aktualizacja:
X

Nowa fabryka ma produkować do 70 tysięcy samochodów rocznie . Zakład będzie kosztował pół miliarda euro, czyli ponad dwa miliardy złotych i ma zacząć działać w 2016 roku.

Wicepremier Janusz Piechociński w grudniu 2013 roku zapowiadał otwarcie w Polsce nowej fabryki samochodów. Szef resortu gospodarki zapewniał, że pierwsza łopata pod nowy zakład zostanie wbita w ziemię w marcu 2014 roku. Oficjalne potwierdzenie tych informacji miało nadejść do końca zeszłego roku. Potwierdzenie z ministerstwa nie nadeszło w zapowiadanym czasie i wygląda na to, że polski rząd wyprzedzili Niemcy…

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" podaje, że Volkswagen zamierza wybudować nowy zakład pod Poznaniem.

Gazeta powołuje się na źródła zbliżone do władz koncernu. Jak ustalono, szefowie firmy zdecydowali już, że nowa fabryka powstanie w okolicach Poznania, choć musi to jeszcze zatwierdzić rada nadzorcza. Zgoda "góry" niemieckiego koncernu spodziewana jest przed konferencją prasową 13 marca.

Zakład będzie kosztował pół miliarda euro, czyli ponad dwa miliardy złotych i ma zacząć działać za dwa lata. Pod Poznaniem produkowany będzie duży samochodów dostawczy crafter nowej generacji.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" podaje, że Volkswagen rozpatrywał kilka lokalizacji w Europie Środkowej oraz w Turcji. Propozycja spod Poznania wygrała ze względu na istniejący już tam inny zakład Volkswagena oraz działających w okolicy licznych dostawców.

Nowa fabryka ma produkować do 70 tysięcy pojazdów rocznie.

Z danych instytutu ekonomicznego IW z Kolonii, które przytacza Reuters, wynika, że koszty produkcji w przemyśle samochodowym w Polsce wynoszą 6,65 euro za godzinę wobec 36,98 euro w Niemczech.

Udostępnij na Facebooku
Źródło: Media
  Powered by ContentStream
  • ~Robnad
   2015-07-02 08:58
   przecież my cały czas inwestujemy w przemysł niemiecki.
   z każdego euro dotacji UE, 80-90 centów wraca do Niemiec w postaci tzw. zakupów inwestycyjnych.
   łatwo policzyć.
   łaski nie robią, zwłaszcza porównując te 6.5 euro tu, na "zielonej wyspie lemingów", z 36 euro tam, w kryzysie. to jest własnie ta przepaść, reszta to brednie.
   w końcu Makrela czymś musi POprzeć swojego Tuska, który nasz przemysł na jej żądanie rozłożył całkowicie..
   przynajmniej lud dostanie pracę, tylko ciekawe kto te 2 mld złociszów wyłoży, jaki będzie vacatio legis POdatkowy, i gdzie wytransferują zyski..
   to już jednak moronów nie obchodzi.
  • ~pytanko
   2014-01-22 16:24
   Na Hui Nam Tusk?
  • ~Bader
   2014-01-22 16:18
   ~Robnad2014-01-22 15:28
   Pytasz gdzie wywędrują zyski. Już Ci odpowiadam. Zyski wywędrują tam gdzie wywożą wszyscy możni naszego kraju. Pyski pełne frazesów są dla kowalskich przed telewizorem a pieniążki na przysłowiowych kajmanach. Jakbyś tak poszukał to patriotów za dychę znajdziesz w swoim najbliższym otoczeniu.
  • ~CH
   2014-01-22 16:08
   70 tys. to mala montownia w sam raz dla malego premierka z duzym cygarem za a.150 zl.
  • ~Oko Jara
   2014-01-22 16:43
   Ja mam pomysł dla pis-dzielców. Zróbcie zrzutkę tak ze 20mld, zbudujcie wielką fabrykę wspaniałych supernowoczesnych, polskich samochodów. Zarabiajcie sobie w tej fabryce po 50euro za godzinę i nikomu nie pozwólcie wywozić kasy za granicę. Powodzenia życzę.
  • ~europejczyk
   2014-01-22 17:00
   Niemcy pobili nawet Amerykę w kwestii niewolnictwa . Ameryka w czasach kolionalizmu sprowadzała niewolników którym musiała dać jeść , lokum a potem musiała ich zaakceptować jako pełnoprawnych obywateli a co robi Niemiec ? nie importuje niewolników a wykorzystuje ich poza granicami płacąc mniej niż musiała by zapłacić u siebie na wyżywienie i byt . Gratulacje Polacy ! Dołączyliśmy do grona krajów jak Bangladesz , Indie itp. . Tam też ludzie pracują w niemieckich fabrykach za a nawet poniżej minimum bytowego . I jeszcze ta propaganda że to sukces :) . Jak w tej montowni płaca średnia będzie jak w niemczech to dopiero będzie sukces bo narazie to jest to żenada .
  • ~IV Rzesza
   2014-01-22 17:23
   Rząd okupacyjny zapowiadał, Niemcy potwierdzili. Miała być druga Irlandia a będzie kolejna Generalna Gubernia.
  • ~Barti_MSK
   2014-01-22 17:08
   Kto wie na ile lat zwolnili tą montownie z podatków i co jeszcze im naobiecywano ?
  • ~11
   2014-01-22 15:50
   Technik z RFN ,murzyni do skręcania z III RP super rozwiązania !!!
  • ~pamela
   2014-01-22 15:20
   Ale mi sensacja, będą niemieckie czołgi składać w POlsce. Przykre, że my nie POtrafimy niczego sami zrobić. Budujemy np piękne pociągi w Bydgoskiej Pesie,a głupcy z POstkomuny zakupili tzw pendolino we Włoszech... A tu jeszcze niemieckie czołgi. Jest tyle pięknych samochodów na świecie, ido tego się nie psują, to nie wzięli do składania niemiecki czołg. A czy wiecie chociaż gdzie jest schowana lufa?
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.