Niemcy ujawnili, gdzie Volkswagen wybuduje nową fabrykę samochodów w Polsce

2014-01-22 12:16 | Aktualizacja: 12:55
Fabryka VW

Fabryka VW / Volkswagen)

Nowa fabryka ma produkować do 70 tysięcy samochodów rocznie . Zakład będzie kosztował pół miliarda euro, czyli ponad dwa miliardy złotych i ma zacząć działać w 2016 roku.




Wicepremier Janusz Piechociński w grudniu 2013 roku zapowiadał otwarcie w Polsce nowej fabryki samochodów. Szef resortu gospodarki zapewniał, że pierwsza łopata pod nowy zakład zostanie wbita w ziemię w marcu 2014 roku. Oficjalne potwierdzenie tych informacji miało nadejść do końca zeszłego roku. Potwierdzenie z ministerstwa nie nadeszło w zapowiadanym czasie i wygląda na to, że polski rząd wyprzedzili Niemcy…

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" podaje, że Volkswagen zamierza wybudować nowy zakład pod Poznaniem.

Gazeta powołuje się na źródła zbliżone do władz koncernu. Jak ustalono, szefowie firmy zdecydowali już, że nowa fabryka powstanie w okolicach Poznania, choć musi to jeszcze zatwierdzić rada nadzorcza. Zgoda "góry" niemieckiego koncernu spodziewana jest przed konferencją prasową 13 marca.

Zakład będzie kosztował pół miliarda euro, czyli ponad dwa miliardy złotych i ma zacząć działać za dwa lata. Pod Poznaniem produkowany będzie duży samochodów dostawczy crafter nowej generacji.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" podaje, że Volkswagen rozpatrywał kilka lokalizacji w Europie Środkowej oraz w Turcji. Propozycja spod Poznania wygrała ze względu na istniejący już tam inny zakład Volkswagena oraz działających w okolicy licznych dostawców.

Nowa fabryka ma produkować do 70 tysięcy pojazdów rocznie.

Z danych instytutu ekonomicznego IW z Kolonii, które przytacza Reuters, wynika, że koszty produkcji w przemyśle samochodowym w Polsce wynoszą 6,65 euro za godzinę wobec 36,98 euro w Niemczech.






Źródło: Media
Wypowiedzi: 37
  • ~adi2014-01-24 18:56

    Niektórzy głupio gadają, to co lepiej gdyby VW budował w Turcji, przeceiż będzie praca i kasa z podatków, a Caddy produkowane w Poznaniu cieszy sie w Europie dużym szacunkiem

  • ~pws2014-01-24 12:18

    No i mają Niemcy to co chciełą Hilter polaczków pracująych jak niewolnicy bo tak trzeba podsumować płace. Wojna Hiltera kosztowała Nimecy dużo więcej niż obecna strategia dopłat do UE. Wiwat IV Resza ...

    A my się cieszymy, że Polacy będą zarabiali 7 euro na godzinę ...

  • ~alf2014-01-24 09:33

    "Pyrlandia " przebiera nóżkami, boją sie , że mogą wypaść i próbują czarnym PIAR-em przymusić VW do tej lokalizacji.
    To nie jest pewne, bo Września dała ciała 10.01.2014 roku w Berlinie.
    Stargard wypadł znacznie lepiej :)

  • ~j192014-01-23 18:28

    A gdzie mieli budowac?
    Na Podkarpaciu? To rejon nieudacznikow i pisowskich pieniaczy.

  • ~Tofik2014-01-23 18:19

    nie zapomnijcie o smrodze ?
    Perfumy na Polske,dla wyborcy PIS
    na Polske bedzie wersja zapachowa : papierochy , smrod brudnych spoconych gaci , przetrawiona wczorajsza wodeczka i browarek + kadzidlo !
    Bedzie sie dobrze sprzedawac jak dodadza zapach starego wypierdzialego niemieckiego wies-vagena !

  • ~Faszyna2014-01-23 10:44

    Teaz wzorem dla pisowskiego prezesa jest nijaki Orban,a on nakazuje z góry potepiac wszystko co nie od niego pochodzi,bez względu czy dobre czy nie dobre dla kraju.Dlatego te wpisy!

  • ~cd2014-01-22 23:37

    Zniszczona fabryka Tarpana w Poznaniu, zniszczona fabryka Żuka w Lublinie, zniszczona fabryka samochodów Nysa w Nysie, zniszczona fabryka samochodów Star, zniszczona fabryka samochodów Jelcz, zniszczona fabryka autobusów Sanok, zniszczona fabryka samochodów FSO, zniszczona fabryka samochodów Syrena - A teraz ********** żebrzą o byle co a nasze zatracili. Na listę hańby tych korowców, ropciowców i wasatego przy wódce

  • ~Kielczanin2014-01-22 23:13

    Zdaję sobie sprawę, że mowa tu raczej o jakiejś montowni i magazynie, niż o fabryce, ale w stanie zapaści gospodarczej jaka panuje od kilku lat dobre byłoby i to.
    Gdyby było.
    Niestety, na razie nie ma żadnych "potwierdzeń", o których pisze Dziennik w tytule. Wręcz przeciwnie, cały artykuł oparty jest o niesprawdzoną publikację w niemieckiej prasie, i to na publikacji stwierdzającej, że decyzja NIE ZOSTAŁA ZATWIERDZONA.

  • ~europejczyk2014-01-22 22:41

    Wielkie datki od UE ale jak policzyć koszty to już tak różowo nie jest . Polska z unijnej kasy netto dostanie w sumie mniej niż kosztuje nas obsługa długu publicznego !!! tak właśnie jest że za odsetki z kredytu krajowego płacimy rocznie więcej niż uzyskujemy kasy z UE . Nie jest tajemnicą że z każdego euro 70 % wyjeżdża poza Polskę . Następna sprawa to że właśnie Ci Niemcy z UE nakazują zamknięcie Stoczni w efekcie zamyka się zakłady Cegielskiego , tracą pracę tysiące ale jak by co to tysiąc będzie miało pracę hltzwagenie. Czekać jeszcze to może jakiś Helmut w Szczecinie otworzy montownie skuterów zatrudni 200 osób i będzie taki zachwyt że ho!ho! jak to Niemcy w nas kasę pompują . Najśmieszniejsze w tej inwestycji jest to ze nikt by się tu nie pchał z montownią gdyby nie wybudowano autostrady za niby unijną kasę ale na kredyt który Polacy będą spłacać przez 100 lat . W swoim kraju tak dogodnych warunków nie będą mieli . Można psioczyć że to Polska zawiść ale prawda jest taka że jako kraj nic na tym nie zyskamy . Polecam obejrzenie filmu "Wkręceni" i choć nie jest wysokich lotów to dobitnie ukazuje jak traktujemy biznes niemiecki . Jak nie dołożymy pośrednio do tej fabryki to cieszmy się ze wyjdziemy na zero .

  • ~Margo2014-01-22 21:02

    podejrzewa,że wszyscy "negatywni" nie są z okolic Poznania i jeśli VW miałby powstać w Waszej okolicy to inaczej byście śpiewali stojąc oczywiście w sznureczku do złożenia CV no chyba, ze wszyscy wypowiadający się w sprawie zarabiają po 10 tyś mies. Ja tyle nie zarabiam więc uczę się niemieckiego, żeby nie siedzieć w zasranym Z...sie za 1200!!!