Niemcy ujawnili, gdzie Volkswagen wybuduje nową fabrykę samochodów w Polsce

| Aktualizacja:
X

Nowa fabryka ma produkować do 70 tysięcy samochodów rocznie . Zakład będzie kosztował pół miliarda euro, czyli ponad dwa miliardy złotych i ma zacząć działać w 2016 roku.

Wicepremier Janusz Piechociński w grudniu 2013 roku zapowiadał otwarcie w Polsce nowej fabryki samochodów. Szef resortu gospodarki zapewniał, że pierwsza łopata pod nowy zakład zostanie wbita w ziemię w marcu 2014 roku. Oficjalne potwierdzenie tych informacji miało nadejść do końca zeszłego roku. Potwierdzenie z ministerstwa nie nadeszło w zapowiadanym czasie i wygląda na to, że polski rząd wyprzedzili Niemcy…

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" podaje, że Volkswagen zamierza wybudować nowy zakład pod Poznaniem.

Gazeta powołuje się na źródła zbliżone do władz koncernu. Jak ustalono, szefowie firmy zdecydowali już, że nowa fabryka powstanie w okolicach Poznania, choć musi to jeszcze zatwierdzić rada nadzorcza. Zgoda "góry" niemieckiego koncernu spodziewana jest przed konferencją prasową 13 marca.

Zakład będzie kosztował pół miliarda euro, czyli ponad dwa miliardy złotych i ma zacząć działać za dwa lata. Pod Poznaniem produkowany będzie duży samochodów dostawczy crafter nowej generacji.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" podaje, że Volkswagen rozpatrywał kilka lokalizacji w Europie Środkowej oraz w Turcji. Propozycja spod Poznania wygrała ze względu na istniejący już tam inny zakład Volkswagena oraz działających w okolicy licznych dostawców.

Nowa fabryka ma produkować do 70 tysięcy pojazdów rocznie.

Z danych instytutu ekonomicznego IW z Kolonii, które przytacza Reuters, wynika, że koszty produkcji w przemyśle samochodowym w Polsce wynoszą 6,65 euro za godzinę wobec 36,98 euro w Niemczech.

Udostępnij na Facebooku
Źródło: Media
  • ~Robnad
   2015-07-02 08:58
   przecież my cały czas inwestujemy w przemysł niemiecki.
   z każdego euro dotacji UE, 80-90 centów wraca do Niemiec w postaci tzw. zakupów inwestycyjnych.
   łatwo policzyć.
   łaski nie robią, zwłaszcza porównując te 6.5 euro tu, na "zielonej wyspie lemingów", z 36 euro tam, w kryzysie. to jest własnie ta przepaść, reszta to brednie.
   w końcu Makrela czymś musi POprzeć swojego Tuska, który nasz przemysł na jej żądanie rozłożył całkowicie..
   przynajmniej lud dostanie pracę, tylko ciekawe kto te 2 mld złociszów wyłoży, jaki będzie vacatio legis POdatkowy, i gdzie wytransferują zyski..
   to już jednak moronów nie obchodzi.
  • ~pytanko
   2014-01-22 16:24
   Na Hui Nam Tusk?
  • ~Bader
   2014-01-22 16:18
   ~Robnad2014-01-22 15:28
   Pytasz gdzie wywędrują zyski. Już Ci odpowiadam. Zyski wywędrują tam gdzie wywożą wszyscy możni naszego kraju. Pyski pełne frazesów są dla kowalskich przed telewizorem a pieniążki na przysłowiowych kajmanach. Jakbyś tak poszukał to patriotów za dychę znajdziesz w swoim najbliższym otoczeniu.
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.