Gdzie zdasz na prawo jazdy? Ranking ośrodków

| Aktualizacja:
X

DGP sporządził ranking zdawalności egzaminów teoretycznych i praktycznych na kat. B we wszystkich 49 wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego. Jak wynika z zestawienia za 2012 r., w przypadku egzaminu teoretycznego tylko cztery ośrodki przekroczyły próg 80 proc. zdawalności – Krosno, Gorzów Wielkopolski, Ostrołęka i Bydgoszcz.

Z kolei egzamin praktyczny (którego zasady, co trzeba podkreślić, od nowego roku się nie zmieniły) najczęściej zdawali kursanci w Ostrołęce, Łomży i Suwałkach. Właśnie te miasta są obiektem turystyki egzaminowej. Bo w nich najłatwiej jest zaliczyć jazdę.

W przypadku egzaminu praktycznego rozdźwięk pomiędzy najbardziej liberalnym a najbardziej restrykcyjnym ośrodkiem wynosi ponad 25 pkt proc. Zdaniem Jarosława Chmielewskiego, dyrektora WORD we Włocławku, wynika to m.in. z różnych tras egzaminacyjnych i warunków panujących na drogach. – Kursanci wykonują wszędzie te same zadania. Ale w zależności od miasta czekają na nich różne utrudnienia i natężenie ruchu – przekonuje. Średnio egzamin praktyczny zdaje co trzeci kursant.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku egzaminu teoretycznego. Przed 19 stycznia, gdy test odbywał się jeszcze na starych zasadach, zdawalność była na poziomie 70–80 proc. Gdy jednak pojawiły się nowe egzaminy zawierające bazę kilku tysięcy niejawnych pytań oraz filmy sytuacyjne, statystyka spadła na łeb na szyję, osiągając poziom zaledwie kilku procent.

Sytuacja zaczyna jednak powoli wracać do normy i w niektórych ośrodkach zwiększa się odsetek osób zaliczających nowe egzaminy teoretyczne.

Udostępnij na Facebooku
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  • ~hooo
   2013-02-04 09:42
   w czechach nie zdać za pierwszym razem to wydarzenie żałobne w rodzinie. oblanie drugiego razu rodzi podejrzenie psychiatrczne ale w polsce jest odwrotnie: zdanie za pierwszym rodzi podejrzenie społeczne, średnia to 3-4x - powyższe statystyki mają się nijak do rzeczywistości. Polecam autorowi zagłębienie się w tematykę zdawalności pierwszego razu: 10-13%, najlepsze osrodki 33%
  • ~Borys.
   2013-02-04 08:34
   Brawo !!! Po prostu jest wspaniale. Kilkaście procent zdaje egzaminy i zachwyt jest, że klękajcie narody. Tych twórców nowych pytań i zasad powinni za jaja powiesić i tyle.
  • ~iga
   2013-02-04 07:39
   W niektórych ośrodkach zwiększa się zdawalność do kilkunastu procent. Jednym słowem rewelacja.Zapewne twórcy reformy dostali za to dużą kasę.
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.