Gdzie zdasz na prawo jazdy? Ranking ośrodków

| Aktualizacja:
X

DGP sporządził ranking zdawalności egzaminów teoretycznych i praktycznych na kat. B we wszystkich 49 wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego. Jak wynika z zestawienia za 2012 r., w przypadku egzaminu teoretycznego tylko cztery ośrodki przekroczyły próg 80 proc. zdawalności – Krosno, Gorzów Wielkopolski, Ostrołęka i Bydgoszcz.

Z kolei egzamin praktyczny (którego zasady, co trzeba podkreślić, od nowego roku się nie zmieniły) najczęściej zdawali kursanci w Ostrołęce, Łomży i Suwałkach. Właśnie te miasta są obiektem turystyki egzaminowej. Bo w nich najłatwiej jest zaliczyć jazdę.

W przypadku egzaminu praktycznego rozdźwięk pomiędzy najbardziej liberalnym a najbardziej restrykcyjnym ośrodkiem wynosi ponad 25 pkt proc. Zdaniem Jarosława Chmielewskiego, dyrektora WORD we Włocławku, wynika to m.in. z różnych tras egzaminacyjnych i warunków panujących na drogach. – Kursanci wykonują wszędzie te same zadania. Ale w zależności od miasta czekają na nich różne utrudnienia i natężenie ruchu – przekonuje. Średnio egzamin praktyczny zdaje co trzeci kursant.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku egzaminu teoretycznego. Przed 19 stycznia, gdy test odbywał się jeszcze na starych zasadach, zdawalność była na poziomie 70–80 proc. Gdy jednak pojawiły się nowe egzaminy zawierające bazę kilku tysięcy niejawnych pytań oraz filmy sytuacyjne, statystyka spadła na łeb na szyję, osiągając poziom zaledwie kilku procent.

Sytuacja zaczyna jednak powoli wracać do normy i w niektórych ośrodkach zwiększa się odsetek osób zaliczających nowe egzaminy teoretyczne.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes.
Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Udostępnij na Facebooku
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  Powered by ContentStream
  • ~hooo
   2013-02-04 09:42
   w czechach nie zdać za pierwszym razem to wydarzenie żałobne w rodzinie. oblanie drugiego razu rodzi podejrzenie psychiatrczne ale w polsce jest odwrotnie: zdanie za pierwszym rodzi podejrzenie społeczne, średnia to 3-4x - powyższe statystyki mają się nijak do rzeczywistości. Polecam autorowi zagłębienie się w tematykę zdawalności pierwszego razu: 10-13%, najlepsze osrodki 33%
  • ~Borys.
   2013-02-04 08:34
   Brawo !!! Po prostu jest wspaniale. Kilkaście procent zdaje egzaminy i zachwyt jest, że klękajcie narody. Tych twórców nowych pytań i zasad powinni za jaja powiesić i tyle.
  • ~iga
   2013-02-04 07:39
   W niektórych ośrodkach zwiększa się zdawalność do kilkunastu procent. Jednym słowem rewelacja.Zapewne twórcy reformy dostali za to dużą kasę.
  • ~steff
   2013-02-04 09:58
   Wszędzie gdzie rośnie liczba Urzędników, rosną papiery, przepisy i zagmatwanie prawa. Przecież Urzędnik musi wykazać, że jest potrzebny.
  • ~Paweł
   2013-02-04 10:24
   a jak nabywanie prawa jazdy odbywa się w innych krajach? Jak tam jest ze zdawalnością?
   Czy gdyby płaciło się tylko jednokrotnie za kurs i egzamin, to czy przypadkiem zdawalność by gwałtownie nie wzrosła? Czy tylko ja odnoszę wrażenie, że dodatkowe opłaty za kolejne jazdy i ponowne egzaminy to niezły biznes dla egzaminatorów i innych kółek różańcowych powiązanych z biznesem praw jazdy?
   A może tak niska zdawalność świadczy nie o tym, że młodzi Polacy są teraz głupsi i nie potrafią się niczego nauczyć, a o miernych kwalifikacjach uczących?
   Jeżeli kursanci nie zdają egzaminów, to należy albo zamknąć taką szkołę nauki jazdy albo co najmniej zwolnić instruktora.
  • ~wojtas
   2013-02-06 11:57
   za jaja i pal w dupę i niech zdaja sami ,twórcy zrobili wszystkop aby doprowadzic do takiej sytuacji i niskiej zdawalnosci ,mam nadzieje ze im sie to czkawka odbije
  • ~Knapson
   2013-02-04 13:24
   Jak już ktoś cudownym trafem zdobędzie prawko to polecam sobie Yanosika na komórkę sprawić - mniejsze ryzyko, że się tego prawka pozbędzie.
  • ~istruktor
   2014-02-15 22:06
   drodzy kandydaci zacznijcie wybierać na rynku szkolenia skutecznych instruktorów. Nie ma w Internecie transparentnej i twardej statystyki wyników egzaminów na prawo jazdy z już wykonanych szkoleń. Wobec powyższego dane znajdziecie w miejscowym wydziale komunikacji. Weryfikacja przed podjęciem szkolenia jest niezbędna, ponieważ z reklam wynika, że każdy ośrodek szkolenia w kraju jest najlepszy.
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.