Volkswagen Castrol Cup to projekt przewidziany na minimum trzy lata. W 2013roku zaplanowano 7 rund, w trakcie których rozegranych zostanie w sumie 14 wyścigów. Oprócz polskiego Toru Poznań, zawodnicy ścigać się będą także w Czechach (Brno), na Słowacji (Slovakiaring), na Węgrzech (Hungaroring) oraz w Austrii (Red Bull ring).

Tak wygląda wstępny terminarz:

1. Runda, Polska - Tor Poznań, 12-14.04.2013
2. Runda, Słowacja - Slovakia Ring, 26-28.04.2013
3. Runda, Republika Czeska - Autodrom Brno, 17-19.05.2013
4. Runda, Polska - Tor Poznań, 14-16.06.2013
5. Runda, Austria - Red Bull Ring, 23-25.08.2013
6. Runda, Węgry - Hungaroring, 20-22.09.2013
7. Runda, Polska - Tor Poznań, 04-06.10.2013

Podczas każdego weekendu pierwszego dnia odbędą się 2 sesje treningowe - każda po 30 minut, oraz sesja kwalifikacyjna (także 30 minutowa). Drugiego dnia zawodnicy wystartują w dwóch wyścigach, które oddzieli kilkugodzinna przerwa. Kolejność startu do drugiego wyścigu ustalą wyniki pierwszego, z założeniem, że pierwsza ósemka wystartuje w odwrotnej kolejności.

Nowością na polskich torach jest sposób zabezpieczenia i serwisowania samochodów. Przez cały sezon pozostaną one w gestii organizatora, czyli VW, to on będzie odpowiadał za ich przygotowanie do startów oraz dostarczenie na wyścigi. Kierowca na tor wyścigowy stawić się będzie musiał tylko z kaskiem i kombinezonem. Wolno mu będzie tylko i wyłącznie regulować ustawienie fotela i ciśnienie w oponach. Żadna ingerencja w samochody przygotowane przez organizatora nie będzie możliwa.

Punkty za wyścig przyznawane będą dla pierwszej dwudziestki zawodników.

Zawodnicy ścigać się będą w specjalnie przygotowanych volkswagenach golfach GTI. Pierwsze samochody są już zbudowane. Specyfikacja wyścigowego golfa została dopracowana we współpracy z Volkswagen R GmbH oraz Volkswagen Motorsport, działami Volkswagena zajmującymi się samochodami sportowymi.

Samochód wyposażony jest w silnik 2.0 TSI o mocy 260 KM. Dodatkowy smak rywalizacji doda system Push-to-Pass. System ten po aktywacji, na kilkanaście sekund zwiększy moc silnika o dodatkowe 50 KM. Będzie go można użyć od kilku do kilkunastu razy podczas wyścigu (w zależności od toru). Samochody wyposażone są w nowe zawieszenie i inne elementy dostosowujące je do ekstremalnego ścigania po torze wyścigowym.

Ilość zawodników została ustalona na 24 osoby. Organizatorzy czekają na zamknięcie listy zgłoszeń do 15 grudnia. Kilka tygodni przed pierwszą eliminacją, zawodnicy wezmą udział w specjalnym szkoleniu związanym z techniką jazdy oraz korzystaniem z urządzeń telemetrii.

Nagrodą główną dla zwycięzcy pucharu jest nowy volkswagen golf siódmej genarcji a także kwota 30 tys. euro. Zdobywca drugiego miejsca otrzyma 20 tys. euro, a trzeciego 10 tys. euro. Pieniądze te nie będą wypłacone w gotówce, ale przeznaczone zostaną na dalszy rozwój kariery. Zawodnicy nagradzani będą także po każdym wyścigu. Pierwsza ósemka otrzyma do podziału kwotę 8 tys. euro.