W połowie września nowy bolid weźmie udział we włoskiej edycji zawodów, w ramach których studenci projektują i budują małe, wyścigowe samochody, a następnie ścigają się nimi. Prezentacja bolidu odbyła się we wtorek na Politechnice Warszawskiej (PW).

Reklama

Jak w rozmowie z dziennikarzami mówił kierownik zespołu WUT Racing, Mateusz Gugała z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW, choć testy pojazdu na torze wyścigowym mają się dopiero rozpocząć, to wiadomo, że bolid w ciągu 4 sekund powinien rozpędzić się do 100 km/h.

Nie może z nami konkurować prawie żaden samochód osobowy, nawet sportowy - uważa kierownik zespołu.

Do tego pojazd jest bardzo lekki - waży ok. 250-260 kg. Prędkość maksymalna urządzenia ze wszystkimi elementami aerodynamicznymi wyniesie ok. 170 km/h, choć ze względu na niską przyczepność pojazdu przy takiej szybkości, studenci będą się starać ograniczać prędkość do 130 km/h. Mateusz Gugała powiedział, że jeśli usunie się elementy aerodynamiczne, pojazd ma szansę osiągnąć prędkość nawet 240 km/h.

Reklama

Ale na zawodach nie osiąga się dużych prędkości maksymalnych - zastrzegł kierownik zespołu, bo - jak tłumaczył - tory są kręte, a średnie prędkości wynoszą 60-70 km/h. Dodał, że ma to związek z bezpieczeństwem kierowców, którymi są studenci, a nie zawodowcy.

W konkursie studenci mogą zdobyć 1000 punktów, z czego prawie 1/3 to punkty w tzw. konkurencji statycznej: za specyfikację techniczną, analizę kosztów i prezentację biznesową. Pozostałe punkty bolid uzyska w czasie 5 konkurencji. Sprawdzone będzie m.in. jego przyspieszenie (na odcinku 75 m), przyczepność boczna, zużycie paliwa, czy jazda po krętym torze.

Kierowców będzie pięciu. Chcemy pokazać, że nie kierowca, ale konstrukcja jest najlepsza - powiedział Gugała.

Reklama

Jak zaznaczył, ich bolid wyróżnia się m.in. zawieszeniem, które pozwala uzyskać niższy środek ciężkości, sprężarką w silniku, układem przeniesienia napędu czy pakietem aerodynamicznym. Studenci mają nadzieję, że otrzymają nagrodę jako zespół, który staruje po raz pierwszy.

Liczymy, że doładowanie i projekt aerodynamiczny dadzą nam przewagę - deklarował Gugała.

Zespół WUT Racing tworzą studenci z trzech kół naukowych z PW (Koła Naukowego Napędów MELprop, Studenckiego Koła Naukowego SAE i Studenckiego Koła Naukowego Aerodynamiki Pojazdów) oraz z jednego koła SGH (Studenckiego Koła Naukowego Zarządzania Projektami).

Ideą konkursów typu Formuła Student jest ukierunkowywanie i pomoc w budowaniu przyszłości utalentowanych studentów i to nie tylko w technicznych obszarach (projektowanie i wykonanie bolidu), ale również w dziedzinach zarządzania, marketingu i umiejętnościach interpersonalnych.