Jak poinformował rzecznik GITD Alvin Gajadhur, w poniedziałek rano inspektorzy transportu drogowego kontrolowali autokary przed szkołą podstawową w Warszawie.

"Kontroli poddano łącznie dziewięć autokarów. Kierowca jednego z nich był w stanie po spożyciu alkoholu. W wydychanym powietrzu miał 0,38 promila alkoholu. 51-letni mężczyzna przyznał się, że wczoraj wieczorem spożywał alkohol. Został przekazany funkcjonariuszom policji" - powiedział rzecznik.

Przypomniał, że inspekcja drogowa prowadzi akcję "Bezpieczny autokar" od prawie dziewięciu lat. Przypomniał, że szkoły i rodzice mogą się zwrócić do inspekcji, by sprawdziła autokary. "Kontrole odbywają się w miejscu odjazdu autokaru lub wojewódzkie inspektoraty wyznaczają stałe punkty kontroli, na które autokar może podjechać przed wyjazdem. Inspektorzy sprawdzają stan techniczny pojazdów, czas pracy kierowców oraz trzeźwość osób prowadzących pojazdy" - powiedział Gajadhur.

Jak zaznaczył, przez ostatnie lata widać wzrost świadomości kierowców i przewoźników, którzy w coraz większym stopniu przestrzegają obowiązujących przepisów transportowych i dbają o to, aby tabor był sprawny. "Przypadki zatrzymania nietrzeźwych kierowców odnotowujemy bardzo rzadko" - powiedział rzecznik.