Jak poinformował w poniedziałek rzecznik zachodniopomorskiej policji Przemysław Kimon, wcześniej dzięki wspólnym działaniom udało się zatrzymać trzech członków polskiej grupy przestępczej, którzy ukradli w Meklemburgii, Saksonii i Brandenburgii m.in. ciężarówki oraz profesjonalne urządzenia geodezyjne, maszyny do kładzenia asfaltu, koparki oraz całe zestawy samochodowe. Policja ocenia, że wartość skradzionych urządzeń to co najmniej 800 tys. euro.

Polscy i niemieccy policjanci pracowali nad sprawą blisko rok. Wiosną 2011 r. razem z policjantami z Neubrandenburga stwierdzili, że na terenie Niemiec dochodzi do zwiększonej liczby kradzieży samochodów ciężarowych, a zwłaszcza zestawów, na których znajdowały się maszyny budowlane. Jednocześnie w Polsce taki sprzęt pojawiał się w sprzedaży.

Policjantom udało się ustalić członków grupy oraz poznać ich metody działania, sposoby kradzieży oraz transportu i przechowywania skradzionego sprzętu.

Jesienią ub. roku w bezpośrednim pościgu na terenie Niemiec zatrzymano trzech sprawców kradzieży zestawu ciężarowego przewożącego maszyny budowlane. Mężczyzn w wieku od 20 do 40 lat, mieszkańców województwa zachodniopomorskiego i łódzkiego aresztował sąd w Neubrandenburgu.

W lutym CBŚ i policja w Neubrandenburgu działając w ramach międzynarodowego wniosku o pomoc prawną na terenie Polski, dokonały przeszukań miejsc zamieszkania aresztowanych mężczyzn. Funkcjonariusze znaleźli szereg dowodów jednoznacznie wskazujących na dokonanie około kilkudziesięciu kradzieży mienia znacznej wartości - dodał Kimon.

Policja przewiduje, że sprawa ma charakter rozwojowy.