Ford ujawnił zdjęcia prototypu o nazwie evos concept. Czterodrzwiowe i czteroosobowe auto będzie gwiazdą producenta w czasie wrześniowego salonu samochodowego we Frankfurcie. 

Evos to zapowiedź nowego, globalnego stylu Forda. Oznacza to, że cytaty z tego prototypu znajdziemy m.in. w nowym mondeo. A może powróci legendarny model capri - ale o tym na koniec :)

"Fascynująca stylistyka oraz innowacyjne technologie sprawiają, że Ford Evos Concept stanowi jasny wyraz tego, jak wyobrażamy sobie rozwój firmy Ford. Nigdy nie zobaczymy tego samochodu na drodze, jednak następna generacja produktów Forda na całym świecie będzie posiadała wiele wyraźnych elementów stylistyki oraz zaawansowanych technologii, które zostaną zaprezentowane podczas debiutu forda evos concept" - powiedział Derrick Kuzak, wiceprezes ds. rozwoju globalnych produktów.

Jednak wiemy, że na 2012 rok Ford szykuje prawdziwą bombę...


Evos zapowiada erę aut myślących - to w pojęciu inżynierów Forda oznacza, że np. podczas dynamicznej jazdy pojazd uprości wygląd deski rozdzielczej tak, aby wyświetlały się na niej jedynie najistotniejsze informacje. Prototyp Forda może również przełączyć podłączonego smartphone’a w tryb "nie przeszkadzaj", aby ułatwić skoncentrowanie się na drodze. 

Jazda? Pod kosmiczną karoserią pracuje układ napędowy z funkcją przełączania mocy, który pozwala na jednoczesną pracę silnika elektrycznego oraz spalinowego lub na pracę tylko jednego z nich.

Moc? To pozostaje tajemnicą. Wymiary? Evos ma 4,5 metra długości, 1,97 metra szerokości oraz 1,36 metra wysokości przy rozstawie osi równym 2,74 metra. 


Zasięg? Układ napędowy współpracujący z komputerem automatycznie rozpozna kiedy powinien oszczędzać energię i przełączyć się w inny tryb działania, korzystając z danych na temat przewidywanej trasy, możliwych ograniczeń dotyczących emisji dwutlenku węgla oraz aktualnych warunków pogodowych. Dzięki temu samochód może pokonać ponad 800 km korzystając z akumulatora oraz silnika.

Pierwszy model następnej generacji stworzony w oparciu o nowy język stylistyczny Forda zadebiutuje w 2012 roku.

"Chcieliśmy, aby Ford Evos Concept był wyraźnym drogowskazem, wskazującym kierunek stylistyczny, w którym podąża Ford. Będą to samochody dające dużą przyjemność z jazdy, wrażenie obcowania z produktem premium, a przede wszystkim zniewalająco piękne!" - powiedział J Mays, szef stylistów Forda. "Pierwszy owoc naszych prac będzie gotowy wcześniej, niż można się tego spodziewać, czyli za około cztery miesiące, a nie za cztery lata. Nie możemy się już doczekać prezentacji pierwszego modelu produkcyjnego, który będzie nosił cechy nowego języka stylistycznego Forda."

Czy mówi o capri? Jeśli tak, to byłby to powrót po 42 latach od chwili wypuczenia na drogę pierwszej sztuki tego sportowego forda.